Wilgoć w domu – przyczyny powstawania wilgoci

Wilgoć w domu

Nadmiar wilgoci w domu wspomaga rozwój grzybów i pleśni. Pleśń ta objawia się w postaci wykwitów w kolorze zielonym, czarnym czy brunatnym, a w kolejnej fazie zaczynamy wyczuwać nieprzyjemny zapach stęchlizny. To wszystko może niestety prowadzić nie tylko do złego samopoczucia, ale także do wielu chorób, między innymi: duszność, nadmierne zmęczenie, astma, zapalenie zatok, bóle mięśni, podrażnienie oczu, choroby skóry czy choroby układu oddechowego i górnych dróg oddechowych. Poza tym niektóre źródła podają o zwiększeniu ryzyka zachorowania na nowotwory. W tym wpisie postaram się omówić skąd bierze się wilgoć w domu i jakie są przyczyny powstawania wilgoci.

Optymalna wilgotność

Optymalna wilgotność w domu to 40-60%, przy temperaturze 20-22 stopnie Celsjusza. Jeżeli nie posiadamy higrometru lub stacji pogody, która wskaże nam poziom wilgotności powietrza to powinniśmy zwrócić uwagę na niepokojące sygnały w postaci:
– zaparowanych okien,
– długo schnącej podłogi po umyciu,
– długo schnących ręcznikach po kąpieli
– wilgotnych ścian, najczęściej w dolnych narożnikach ścian zewnętrznych nieruchomości.

Przyczyny powstawania wilgoci w domu możemy podzielić na:
– wewnętrzne – powstające wewnątrz nieruchomości.
– zewnętrzne – spowodowane występowaniem niesprzyjających czynników na zewnątrz nieruchomości.

Wilgoć w domu – wewnętrzne przyczyny powstawania wilgoci

1. Uszkodzona instalacja wodna. Każdy, nawet niewielki przeciek wody w ścianie, będzie powodował większy poziom wilgoci w domu.

2. Uszkodzona instalacja kanalizacyjna. Może się przyczynić do powstania wilgoci w domu nie tylko z powodu wycieku, ale również z powodu ewentualnego parowania wody.

3. Uszkodzona instalacja grzewcza. Również w instalacji grzewczej znajduje się woda, która może przyczynić się do zwiększenia wilgoci w powietrzu.

4. Brak wietrzenia lub zbyt krótkie wietrzenie domu. Część osób nie chce otwierać okien w zimie lub w okresie jesiennym i wiosennym w obawie przed wychłodzeniem się pomieszczeń. Jednak wietrzenie jest jednym z najlepszych sposobów na szybkie pozbycie się wilgoci z domu. Lepszym rozwiązaniem będzie krótkie, ale solidne wietrzenie (okno otwarte na oścież), niż długie, ale mało wydajne wietrzenie (uchylone okno). Brak wietrzenia lub zbyt krótkie wietrzenie to częste przyczyny powstawania wilgoci w domu.

5. Niedogrzewanie domu. Niestety z chęci lub konieczności oszczędności, domy często są niedogrzewane, a powietrze wilgotniejsze, co przy takim długotrwałym procesie może prowadzić nie tylko do zawilgocenia domu, ale również do powstania pleśni.

6. Zła lokalizacja grzejników. Grzejniki powinny być zamontowane pod oknami, natomiast w przypadku drzwi balkonowych lub tarasowych, w ich pobliżu. Są zwolennicy odwrotnych teorii, to znaczy montowania grzejników na ścianach działowych. I rzeczywiście powinno to obniżyć w jakimś stopniu zużycie energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń, jednak komfort użytkowania takiej przestrzeni jest o wiele gorszy. Miałem sytuację w mieszkaniu, gdy pod oknem nie było zamontowanego grzejnika. Powierzchnia przy oknie była o wiele chłodniejsza, niż pozostała część pokoju. Na tym oknie zbierała się również woda, która po niedopilnowaniu potrafiła zamienić się w pleśń.

7. Źle zamontowane parapety. Mogą one przyczynić się do powstawania mostków termicznych, które odpowiadają za znaczne straty ciepła.

8. Zbyt szczelne okna. Ruch powietrza jest konieczny do utrzymania prawidłowego poziomu wilgoci w domu. Przyczynami powstawania wilgotnych ścian często są zbyt szczelne okna lub zbyt rzadkie ich otwieranie.

9. Zbyt szczelny dom. Nie powinniśmy z naszego domu robić tzw. słoika. Wietrzenie i wymiana powietrza są konieczne.

10. Suszenie prania wewnątrz pomieszczeń bardzo sprzyja powstawaniu wilgoci w domu. Jeżeli nie mamy możliwości suszenia prania na zewnątrz, to w trakcie suszenia zostawmy rozszczelnione, a najlepiej uchylone lub otwarte okno. Z kolei przy dużym problemie wilgoci w domu warto rozważyć zakup elektrycznej suszarki kondensacyjnej. Suszenie prania wewnątrz to częsta przyczyna powstawania wilgoci w mieszkaniu.

Wilgoć w domu przyczyny
Przyczyny wilgoci w domu

11. Gotowanie bez przykrycia oraz bez włączonego okapu. Może wydawać się to drobnostką, ale gotowanie ma duży wpływ na wilgoć w domu. Poza przykrywką oraz włączeniem okapu, warto w miarę możliwości również otworzyć okno.

12. Niesprawna wentylacja. Drożność wentylacji można sprawdzić podstawiając płomień (z zapalniczki lub świeczki) do kratki wentylacyjnej. Ruch powietrza powinien kierować płomień ku kratce. Wentylacja musi być sprawna nie tylko z powodu uniknięcia wilgoci w domu, ale również z powodów bezpieczeństwa i uniknięcia sytuacji zagrażającym życiu.

13. Zasłonięta wentylacja. Czasami zdarza się, że kratki wentylacyjne są zasłonięte w celu chęci zatrzymania ciepłego powietrza w domu. Dla naszej nieruchomości jest to bardzo niewłaściwe rozwiązanie, ale także dla naszego zdrowia i życia. Jest ono jedną z przyczyn powstawania wilgoci w domu.

14. Zbyt słabe wietrzenie domu w trakcie i po wykonanym remoncie. Wiele materiałów budowlanych wymaga odparowania. Tynki, posadzki niektóre kleje czy nawet farby – to wszystko musi odparować, a przy zamkniętym domu wilgoć pozostanie wewnątrz.

15. Mieszanie się ciepłego i zimnego powietrza. Warto sprawdzić miejsca przy drzwiach, oknach, parapetach, a także przy gniazdkach elektrycznych czy przy przewodach, które wchodzą z zewnątrz przez ścianę do domu (telewizja, Internet, światłowód itp.). W tych miejscach może dochodzić do powstawania wilgoci w domu oraz pleśni. Szczególnie w sytuacji, gdy miejsca te są przysłonięte meblami.

16. Zalanie domu. Jeżeli podczas naszej nieobecności dom czy mieszkanie zostało zalane to jeszcze przez długi czas po posprzątaniu mogą pojawiać się oznaki zbyt dużej wilgoci. Szczególnie wówczas, gdy woda zdążyła już dość głęboko wsiąknąć w ściany i podłogi. W celu szybszego doprowadzenia domu do jak najlepszego stanu, warto wypożyczyć osuszacz powietrza, który pomoże o wiele szybciej uporać się z problemem wilgoci w domu po zalaniu.

Wilgoć w domu – zewnętrzne przyczyny powstawania wilgoci

17. Nieszczelny dach. Jeżeli po deszczu niektóre miejsca na suficie lub ścianach są mokre lub wilgotne, należy zwrócić szczególną uwagę na okucia przy kominie oraz na łączenia elementów. Zdarza się również, że dach jest uszkodzony np. przed grad.

18. Źle skierowane lub dziurawe rynny. Jeżeli rynny przeciekają, może się okazać, że woda przedostaje się w kierunku ścian, w które wsiąka. Innym problemem związanym z rynnami jest fakt, że niekiedy są one źle skierowane lub po prostu są zbyt krótkie, aby odprowadzić wodę deszczową wystarczająco daleko od domu.

19. Niewłaściwa izolacja fundamentów lub jej całkowity brak. Jeżeli fundamenty nie są odpowiednio zaizolowane, wówczas woda z gruntu będzie w nie wsiąkać i przenikać do wnętrza domu lub do piwnicy, co jest częstą przyczyny powstawania wilgoci w domach – szczególnie w jego dolnych częściach, jak np. piwnica.

20. Drenaż wokół domu. Jest to system rur w ziemi, który odprowadza wodę na bezpieczną odległość od domu. Jego brak, będzie powodował zatrzymywanie całej wody przy domu.

21. Pozioma izolacja ścian. Na hydroizolację poziomą stosuje się między innymi papę przeznaczoną na fundamenty czy folię hydroizolacyjną. Dzięki takiej izolacji woda od ziemi nie będzie przenikać w górę ścian, a następnie do wewnątrz pomieszczeń.

Wilgoć w domu – przyczyny ludzkie 😉

22. I ostatni punkt, na który warto zwrócić także uwagę to fakt, że ludzie wytwarzają wilgoć w domu mieszkając i przebywając tam. 4-osobowa rodzina w ciągu doby może wytworzyć nawet…. 10 litrów wody! Wliczyć należy w to wszelkie domowe czynności i obowiązki, jak pranie, kąpiel, gotowanie czy sprzątanie, ale nadal jest to bardzo duża ilość! Z kolei podczas tylko snu, jedna osoba traci około pół litra wody.

Wilgoć, a wilgotność – różnica

I na koniec mała ciekawostka: Czy wilgoć i wilgotność to jest to samo? Jeżeli nie, to jaka jest różnica?

Wilgoć – to ogólnie określenie na wodę, która znajduje się w powietrzu (w postaci pary wodnej).

Wilgotność – to konkretna ilość pary wodnej, która znajduje się w powietrzu i jest ona podawana w procentach.

Jeżeli chciałabyś lub chciałbyś podzielić się swoimi obserwacjami lub opiniami na temat wilgoci w domu czy mieszkaniu to zachęcam do tego w komentarzu poniżej. Być może komuś z nas uda się uratować – przynajmniej w niewielkim stopniu – czyjś dom przed tą zarazą 😉

Jeżeli walczysz z wilgocią to mogą zainteresować Cię również poniższe artykuły na blogu Praktyczne Finanse:

  • Jak pozbyć się wilgoci z domu – artykuł ten jest poświęcony sposobom i rozwiązaniom, jak walczyć z wilgocią w domu, jak się jej pozbyć oraz, jak nie dopuścić do jej ponownego wystąpienia,
  • Kwiaty i rośliny pochłaniające wilgoć – jeżeli problem z wilgocią występuję cały czas, to warto temu zaradzić również naturalnymi sposobami takimi jak kwiaty i rośliny, które mają możliwość pochłaniania wilgoci z powietrza,
  • Jak przygotować dom, mieszkanie do wakacji – w przypadku wakacyjnego wyjazdu, warto przygotować mieszkanie tak, aby po powrocie były ono w nienaruszonym stanie. W tym także, aby nie dostała się do mieszkania żadna woda, która na pewno zwiększyłaby poziom wilgotności w nieruchomości, co mogłoby doprowadzić nawet do powstania pleśni,
  • Ocet do czyszczenia i sprzątania – miały być artykuły na temat wilgoci, a ja podaję artykuł o occie? To dlatego, że ocet jest bardzo dobrym środkiem pomocnym w walce z wilgocią w domu czy mieszkaniu. Pomaga on pozbyć się nalotu pleśni oraz nieprzyjemnego zapachu spowodowanego zbyt duża wilgocią,
  • Jak można wykorzystać ocet w domu – wpis podobny do powyższego, jednak podpowiadający wszystkie sposoby wykorzystania octu w domu, a nie tylko te związane z czyszczeniem czy sprzątaniem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *