Skalowanie biznesu

Skalowanie biznesu

Co to jest skalowanie biznesu? Jak skalować biznes? Najprościej mówiąc, jest to zwiększanie biznesu czy działalności poprzez zwiększanie skali działania i optymalizacji prowadzonej firmy. Wiele firm próbuje skalować biznes, nie zdając sobie nawet sprawy, że robi coś, o takiej właśnie nazwie 🙂

Skalowanie biznesu definicja

Skalowalność – definicja według Wikipedii brzmi:
Jest to możliwość powiększenia, zwiększenia skali działania, przedsięwzięcia lub systemu.

Skalowanie biznesu co to jest?

Co to jest skalowanie biznesu? Są to wszelkie zabiegi w firmie, które mają na celu zwiększenie skali działania przedsiębiorstwa. Skalowanie w firmie może być – a nawet powinno być – wykorzystywane we wszelkich branżach, dziedzinach, a także we wszelkich działach w firmie.

Skalowanie biznesu kojarzy się z działalnością dużych firm, gdzie można szukać wielu opcji do zwiększania skali działania, ale równie dobrze powinno ono być wykorzystywane także w tych najmniejszych przedsiębiorstwach.

Skalowanie firmy, biznesu – sposoby i pomysły?

Jakie są możliwości skalowania biznesu? Zobacz poniższą listę i zweryfikuj czy możesz wprowadzić to w Twoim biznesie:

 1. Zdefiniuj strategię skalowania biznesu – powinieneś uwzględnić cele, konkurencję, rynek, a także wartość, którą daje Twoja firma.
 2. Określ w jaki sposób zamierzasz zwiększać dochody, a także zdobywać nowych klientów. Czy będą to dodatkowe towary lub usługi dostępne w sprzedaży, a może dodatkowe kanały dystrybucji?
 3. Zidentyfikuj zasoby, które są konieczne lub pomocne w celu zwiększenia skali biznesu. Zasoby te mogą obejmować np. nowe szkolenia dla pracowników, zwiększenie liczby pracowników, inwestycje w nowe narzędzia, technologię lub oprogramowanie.
 4. Wykorzystaj marketing cyfrowy, aby dotrzeć do jeszcze większej liczby potencjalnych klientów. Reklama w Internecie, pozycjonowanie stron internetowych, SEO, kampanie reklamowe czy media społecznościowe.
 5. Ekspansja geograficzna jako skalowanie biznesu. Jeżeli Twój biznes działa lokalnie, to można zwiększyć jego zasięg na inne obszary geograficzne.
 6. Poszerzenie portfela produktów lub usług, wejście na nowe rynki. I nie chodzi o obszar geograficzny, ale o nowych potencjalnych klientów. Zastanów się, kto jeszcze może być zainteresowany Twoimi produktami lub usługami lub co Ty możesz dodać do swoich produktów lub usług, aby przyciągnąć nowych klientów.
 7. Franczyza (franchising). Jeżeli Twój biznes działa bardzo dobrze, posiadasz procedury, solidny łańcuch dostaw oraz wszystko jest bardzo dobrze zorganizowane, to możesz pomyśleć o franczyzie. Można powiedzieć, że jest to wykorzystanie w celu rozwoju firmy, budżetu innych przedsiębiorców.
 8. Skalowanie biznesu poprzez współpracę z partnerami. Znajdź partnerów biznesowych, którzy mogą pomóc w zwiększeniu skali działania firmy, np. poprzez partnerstwo strategiczne.
 9. Przewaga konkurencyjna. Skup się w Twoim biznesie na tym, co Ty możesz dać swoim klientom. Niech to będzie unikalna wartość dla nich, co wyróżni Cię na tle konkurencji, np. doskonała obsługa klienta lub szybka dostawa.
 10. Zwiększenie efektywności operacyjnej. Wykonaj działania, dzięki którym będziesz mógł obsłużyć jeszcze większą ilość klientów w tym samym czasie.
 11. Automatyzacja, jako skalowanie biznesu. Zweryfikuj czy można w Twoim biznesie niektóre procesy lub działania zautomatyzować. Można do tego wykorzystać nową technologię, sztuczną inteligencję czy nowoczesne narzędzia.
 12. Monitoruj swoje działania. Sukcesywnie sprawdzaj i weryfikuj czy Twój biznes podąża w dobrym kierunku oraz czy osiągasz zamierzone cele.
 13. Wykorzystaj analizę danych. Jeżeli chcesz skalować biznes, to warto na bieżąco weryfikować dane (preferencje klientów, sezonowość, trendy), które mogą pomóc w podejmowaniu lepszych decyzji biznesowych.
 14. Skalowanie biznesu poprzez rozwój kanałów dystrybucji. Nowe kanały dystrybucji to nowi klienci. Zastanów się nad sprzedażą online, e-commerce, współprace z partnerami handlowymi czy rozwój sprzedaży detalicznej.
 15. Badania i rozwój. Twórz innowacyjne produkty, usługi i rozwiązania, co powinno mieć pozytywny wpływ na zdobywanie nowych klientów.
 16. Strategia cenowa. Zastanów się czy można zrobić coś, aby lepiej przyciągnąć klientów. Mogą to być np. rabaty dla stałych klientów, pakiety zakupowe, karty podarunkowe, cross-selling, up-selling, down-selling czy też model abonamentowy.
 17. Obsługa klienta na najwyższym poziomie. Skup się na klientach oraz na ich obsłudze – zarówno przedzakupowej, jak i pozakupowej. Skoncentruj się na budowaniu lojalności klientów do Twojej marki oraz na rekomendacjach i poleceniach.
 18. Marketing influencerów, jako skalowanie biznesu. „Influence” oznacza „wpływ”. Może warto więc spróbować wpłynąć na klientów i ich decyzje zakupowe dzięki influencerom? Pomoże to zwiększyć rozpoznawalność marki i dotrzeć do nowych osób w postaci potencjalnych klientów.
 19. Optymalizacja procesów sprzedaży. Istnieje wiele sposobów na zwiększenie optymalizacji procesów sprzedaży, w celu zwiększenia efektywności sprzedaży i konwersji. Można np.: zoptymalizować lejek sprzedażowy, skrócić cykl sprzedaży, poprawić komunikację pomiędzy klientem i firmą czy śledzić wyniki, aby móc zidentyfikować i poprawić niektóre obszary.
 20. Szkolenia pracowników. Warto inwestować w rozwój pracowników i ich umiejętności. Dzięki temu mogą być bardziej szczęśliwi i pewni siebie, co również będzie mieć niebagatelny wpływ na kontakt z klientami oraz wykonywaną pracę.
 21. Skalowanie biznesu poprzez przejęcia. Przejęcia innych firm to nie tylko zmniejszenie ilości konkurencji na rynku, ale także dostęp do bazy klientów zainteresowanych Twoimi produktami lub usługami.
 22. Model abonamentowy. Być może na Twoim biznesie da się zarabiać w modelu abonamentowym. Niekiedy jest on lepszym rozwiązaniem. Dzięki abonamentowi mamy bowiem większą pewność stałych wpływów pieniędzy do firmy, pomimo zwykle mniejszej kwoty, niż w przypadku sprzedaży jednorazowych.
 23. Lider w branży. Dąż do tego, aby zostać liderem w swojej branży. Dzięki temu Twój biznes będzie rozpoznawalny i zwykle będzie pierwszą firmą, którą ludzie będą kojarzyć w tej konkretnej dziedzinie działalności. Bycie liderem przyciąga klientów oraz daje wiele możliwości.

Powyższe przykłady to tylko część działań, które można określić jako metoda skalowania biznesu. Istnieje ich o wiele więcej, a firmę można skalować w nieskończoność, ponieważ – moim zdaniem – zawsze znajdzie się coś, co można poprawić. Jeżeli chcesz, aby Twoja firma była konkurencyjna i odpowiednio się rozwijała to jej skalowanie powinno być dla Ciebie obowiązkowe 🙂

Co jeszcze można skalować?

Skoro jesteśmy w temacie skalowania to warto dodać, że oprócz biznesu, skalowanie może dotyczyć również innych zagadnień, jak np.:

 • skalowanie obrazu,
 • skalowanie zdjęć,
 • skalowanie rysunku,
 • skalowanie Photoshop, GIMP, GPU, Autocad,
 • skalowanie włosów (fryzjerstwo),
 • skalowanie pdf,
 • skalowanie horyzontalne,
 • skalowanie wertykalne,
 • skalowanie wielowymiarowe,
 • skalowanie rozdzielczości w grach,
 • skalowanie aplikacji,
 • skalowanie zdjęć online.

Jeżeli przychodzi Ci do głowy coś, co można dodać w temacie skalowania biznesu, to bardzo Cię do tego zachęcam w komentarzu poniżej! Być może wpisy te staną się inspiracją do rozwoju wielu biznesów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *