Chodzi Ci po głowie otwarcie biznesu w Twoim miasteczku, ale zastanawiasz się w co zainwestować, aby móc się z tego utrzymywać? Firmy cały czas się zamykają, a na ich miejsce powstają nowe. Jak to jest, że jedna firma upada, a na przeciwko otwiera się kolejna w tej samej branży i znakomicie funkcjonuje? Niestety wpływa na to ogromna liczba czynników, ale jednym z nich jest na pewno branża w której działamy. Sprawdźmy zatem pomysły na biznes w małym mieście zaczynając od…wyjaśnienia czym w ogóle jest małe miasto.
Spis treści
Biznes w małym mieście
Wielkość miast definiuje się między innymi ze względu na liczbę mieszkańców. Według Urzędu Statystycznego małe miasta nie przekraczają liczby ludności w ilości 20 tysięcy mieszkańców, miasta średnie od 20 tys. – 100 tys., natomiast miasta duże to 100 tys. mieszkańców i więcej. Poniżej wymieniam pomysły, które w mojej opinii będą odpowiednie na działalność w małym mieście, wraz z kategoriami, do których można te przedsięwzięcia przyporządkować.
Zarówno kategorie, jak i niektóre pomysły będą się pokrywać z innym, podobnym wpisem na blogu, a mianowicie 62 pomysły na biznes na wsi, do którego przeczytania również bardzo zachęcam.
Pomysły roślinne i ogrodnicze na biznes
1. Sklep ogrodniczy. Większość osób uwielbia rośliny. I to nie tylko Kobiety, choć prawdopodobnie One w tym przeważają. Jednak zarówno Kobiety, jak i Mężczyźni chcą mieć piękny ogród, a pobliski sklep ogrodniczy może w tym pomóc.
2. Kwiaciarnia. Okazji do kupna kwiatów jest w ciągu roku naprawdę wiele. Dzień Kobiet, urodziny, imieniny, 18-stka, zaręczyny, ślub lub rocznica ślubu, gratulacje, Dzień Nauczyciela, Dzień Babci czy też niestety pogrzeb. Do podarowania kwiatów nie musi być żadnej okazji. Poza tym, w kwiaciarni zazwyczaj kupimy również kwiaty doniczkowe do domu, a nie tylko te cięte, okazjonalne.
3. Poczta kwiatowa. Skoro już mowa o kwiatach, to nie zapominajmy o poczcie kwiatowej. Czy ktoś będzie się spodziewał otrzymać kwiaty jeżeli osoba, od której miałyby one być, znajduje się obecnie kilkaset kilometrów dalej lub nawet w innym kraju?
4. Projektowanie ogrodów. Naszymi Klientami w tym przypadku będą wyłącznie osoby posiadające własny ogród lub chociaż mały ogródek, czyli osoby z domami. Projektowanie ogród jako pomysł na biznes w małym mieście wydaje się więc ciekawą opcją ze względu na fakt, że w mniejszych miasteczkach spora część mieszkańców mieszka właśnie w domach jednorodzinnych, bliźniakach lub szeregowcach.
Pomysły na biznes w małym mieście związany ze zwierzętami
5. Sklep zoologiczny. Według badań CBOS, średnio co drugi Polak ma zwierzę. Dokładnie 52% Polaków tak odpowiedziało w ankiecie, z czego 36% z tych osób wskazało psy. Okazuje się zatem, że sklep zoologiczny może być miejscem odwiedzanym przez naprawdę sporą część mieszkańców miasta.
6. Wyprowadzanie psów na spacery. Pomysł ten być może nie będzie idealny na biznes pełnoetatowy, ale może być dobry początkiem dla zweryfikowania rynku dla biznesu związanego ze zwierzakami.
7. Hotel dla zwierząt lub opieka nad zwierzętami. Czy taki pomysł sprawdzi się wystarczająco dobrze w mniejszym miasteczku ciężko powiedzieć. Jednak można powiązać hotel dla zwierząt razem z usługą wyprowadzania psów na spacery oraz sprzedażą karmy i akcesoriów dla zwierząt – warto szukać takich połączeń dla rozwoju firmy.
8. Mini zoo. I nie mówię wcale o dużym zoo, gdzie można spotkać krokodyle i żyrafy, ale o małym zoo, gdzie dzieci z miasteczek będą mogły zobaczyć kury, kaczki, gęsi czy króliki.
Gastronomia, jako pomysł na biznes w małym mieście
9. Catering. Komunia, wesele, 18-stka, święta, a nawet urodziny czy imieniny to tylko niektóre z okazji do zamówienia cateringu. Ludzie chcą korzystać z gotowych rozwiązań oszczędzających czas, a catering jest zapewne jednym z nich.
10. Herbaciarnia. Pyszna herbata, to na pewno coś dla koneserów tych napojów. Jednak warto przeprowadzić odpowiednie badanie rynku czy oby na pewno w Twoim mieście będzie wystarczające zapotrzebowanie na tego rodzaju biznes.
11. Kawiarnia. Pomysł podobny do herbaciarni, jednak bardziej popularny. Kawa i ciasto to dla wielu osób obowiązek po obiedzie lub na podwieczorek. Jeżeli ciasta i kawy będą pyszne, ceny niezbyt wygórowane, konkurencja niewielka, a obsługa miła to nawet w niewielkim mieście można wróżyć sukces takiemu przedsięwzięciu.
12. Restauracja. To już półka wyżej, niż herbaciarnia czy kawiarnia. Jeżeli restauracja wyrobi sobie odpowiednią renomę, to może odnieść sukces.
13. Fast-food. Fast-foody to kolejne pomysły na biznes w małym mieście związane z gastronomią. Popularniejsze od kawiarni czy restauracji, również często tańsze w realizacji – szczególnie jeśli fast-food opiera się na sprzedaży z budki czy odpowiednio do tego przygotowanego samochodu. Któż z nas bowiem nie spotka na popularnych uliczkach oferty z zapiekankami, frytkami czy oczywiście kebabami?
14. Osobisty szef kuchni. Spotkałem się również z taką ofertą i jest to na pewno ciekawa opcja dla osób organizujących przyjęcie czy uroczystość. Taki szef kuchni zajmie się wszystkim, co związane z jedzeniem.
15. Ciasta i torty na zamówienie. Popularny pomysł na biznes nie tylko w małym mieście, ale w zasadzie wszędzie, ponieważ w miastach oraz w małych miejscowościach, a także nawet na wsiach często można usłyszeć o osobie, która za odpowiednią opłatą upiecze placek lub wykona tort.
Pomysły na biznes w małym mieście – rozrywka
16. Gokarty. Zakup gokartów i urządzenie toru kartingowego to bardzo duży wydatek, ale jeżeli w Twoim mieście jeszcze nie ma takiej formy rozrywki, to może to być strzał w dziesiątkę. Jest to forma rozrywki nie tylko dla osób prywatnych czy wspólnych wyjść przyjaciół, ale również ciekawe miejsce na spędzenie czasu w trakcie firmowych wyjść integracyjnych.
17. Quady. To kolejny rozrywkowy biznes motoryzacyjny. Na pewno coś ciekawego dla Mężczyzn, ale nie tylko. Jednak dla biznesu związanego z wypożyczaniem quadów warto mieć ciekawie przygotowany teren do jazdy.
18. Escape room. Ciekawy pomysł na biznes , gdyż wymaga on dużej dawki kreatywności twórców. Jeżeli zrobisz wrażenie na gościach odwiedzających Twój pokój ucieczek, to na pewno chętnie podzielą się Oni tym faktem wśród swoich przyjaciół i rodziny.
19. Fitness, zumba, samba lub inny taniec. Popularność aktywności fizycznej na szczęście nie maleje, a wręcz rozwija się. Co jakiś czas zyskują popularność nowe rodzaje rozrywki w formie aktywności fizycznej. Otwierając taki rodzaj działalności nie możesz zapomnieć o karnetach na zajęcia, aby dać możliwość oszczędności stałym Klientkom i Klientom.
20. SPA. Chyba każdy z nas uwielbia odpocząć po ciężkim dniu lub całym tygodniu pracy, a Kobiety z reguły wręcz kochają SPA. Próbuj czegoś nowego, zmieniaj ofertę, testuj, sprawdzaj i oczywiście słuchaj opinii osób odwiedzających Twoje SPA.
21. Kręgielnia. Wymieniając pomysły na biznes w małym mieście przychodzi do głowy również kręgielnia. Jednak ten rodzaj biznesu będzie wymagał dużych nakładów finansowych na zrealizowanie inwestycji. Gdy już jednak się zdecydujemy, to oprócz samego wynajęcia torów warto dodać bar z jedzeniem i napojami, a także dajmy możliwość organizacji u nas przyjęć i imprez, jak np. 18-stka czy urodziny.
22. Mini kino. Kolejny z pomysłów wymagający dużych nakładów finansowych. Jeżeli jednak w okolicy naszego miasteczka nie ma innego kina, to ludzie na pewno chętnie zaglądną do nas od czasu do czasu na nowości filmowe.
23. Wioska tematyczna lub parki rozrywki. Wioska dinozaurów, park figur czy park miniatur. To tylko niektóre pomysły na wioski tematyczne, a przy wymyślaniu takiego biznesu warto puścić wodze fantazji.
24. Park linowy. Kolejny biznes rozrywkowy, gdzie można podnieść poziom adrenaliny. Warto pamiętać o stworzeniu różnych trudności torów, w tym również dla najmłodszych.
25. Wypożyczalnia rowerów. Ten rodzaj pomysłu na działalność sprawdzi się lepiej w miejscu, gdzie są turyści. Wypożyczalnię rowerową warto również posiadać przy domkach do wynajęcia.
26. Wypożyczalnia kajaków. Oczywiście koniecznością prowadzenia tego rodzaju firmy jest nieduża odległość przepływającej rzeki, bądź sąsiedztwo jeziora.
27. Wypożyczalnia sprzętu zimowego i turystycznego. Z takiej wypożyczalni chętnie skorzystają osoby wybierające się w podróż w góry czy na narty.
28. Siłownia. Bardzo popularne miejsce wśród osób chcących dbać o swoją formę i wygląd. Pamiętajmy o wprowadzeniu karnetów, a także ciekawą możliwością współpracy będzie na pewno karta MultiSport.
Kursy i szkolenia, jako pomysły na biznes w małym mieście
29. Kurs samoobrony. Zarówno Kobiety, jak i Mężczyźni chcą czuć się bezpiecznie. Do zorganizowania takich zajęć nie jest wymagane duże finansowanie, ponieważ sale często można wynająć na godziny.
30. Kurs nauki tańca. Wiele osób kocha taniec. A osoby, które aż tak za nim nie przepadają, również czasami potrzebują nauczyć się tańczyć.
31. Kurs szybkiego czytania. Ciekawa opcja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
32. Kurs nauki gry na instrumencie. Gitara, keyboard, pianino czy perkusja. Jeżeli muzyka jest dla Ciebie czymś ważnym, to tego rodzaju biznes będzie dla Ciebie przyjemnością.
33. Kurs fotografii. Praktycznie każdy z nas robi zdjęcia, ale ile z nas potrafi je wykonywać? Np. ja nie potrafię tego robić, a wykonane przeze mnie zdjęcia często mi się nie podobają.
34. Szkolenie z obsługi komputera i Internetu. Idealne szkolenie dla osób starszych. Warto pomyśleć o dofinansowaniu na biznes związany z aktywizacją dla starszych osób.
35. Szkolenie dla księgowych. Wymaga ono wiedzy ogólnej oraz aktualnej. Zarówno do pracy, jak i do szkolenia innych osób z tej dziedziny.
36. Szkolenie z negocjacji. Negocjujemy często, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Do głowy przychodzi nam negocjacja przy zakupie domu, mieszkania czy samochodu, ale negocjować można również warunki podniesienia wynagrodzenia w pracy. Jeżeli Twój Klient przekona swojego przełożonego lub szefa do podniesienia pensji, to Twoje szkolenie może Mu się zwrócić nawet tylko w jeden czy dwa miesiące.
37. Szkolenie ze sprzedaży. Obecnie świat wygląda tak, że sprzedaje się wszystko. Wybór jest wszędzie i każda firma czy osoba chce przekonać nas do zakupu akurat u niego. A może to Ty potrafisz dobrze sprzedawać i możesz tego nauczać?
38. Szkolenia BHP. Prowadzenie szkoleń z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy wymaga zdobycia odpowiednich kwalifikacji, ale może się to opłacić, ponieważ w każdej firmie muszą się takie szkolenia cyklicznie odbywać.
39. Szkolenia z Excela. Jeżeli masz głowę do tabelek, danych i kalkulacji, a dodatkowo lubisz pracować w Excelu to może warto się zastanowić nad przekazywaniem tej wiedzy?
Działalność wymagająca konkretnych umiejętności
40. Salon urody. Jeżeli wymieniamy pomysły na biznes w małym mieście to do głowy na pewno przyjdzie nam salon urody. Kobiety chcą ładnie wyglądać, a dla wielu z nich wykonanie manicure oraz innych zabiegów to konieczna pozycja w comiesięcznym kalendarzu.
41. Salon fryzjerski. Prowadzenie salonu fryzjerskiego wymaga konieczności zdobycia umiejętności fryzjerskich. Jednak ludzie przyzwyczajają się i jeżeli zdobędziesz ich zaufanie, to prawdopodobnie staną się Twoimi stałymi Klientami.
42. Barber. Zawod ten spopularyzował się stosunkowo niedawno, a w związku z tym Mężczyźni zaczęli korzystać z salonów, które oferują dbanie o brodę.
43. Fotograf. Można podzielić tą działalność na dwa różne biznesy. Pierwszy to wykonywanie zdjęć np. do dowodu osobistego czy paszportu. Drugi natomiast, to fotografowanie imprez, przyjęć czy wesel.
44. Tłumaczenia. Najczęściej można spotkać tłumaczenia z i na język angielski czy język niemiecki, ale może Ty potrafisz porozumiewać się w innym języku, którego konkurencji na rynku jeszcze nie ma?
45. Agencja reklamowa, drukarnia. Firmy potrzebują reklamy i korzystają z agencji reklamowych i drukarni. Agencja zaprojektuje ulotki, wizytówki czy bannery, natomiast drukarnia wydrukuje to wszystko.
46. Projektowanie wnętrz. Projektantka czy projektant może znaleźć zlecenia nie tylko przy zakupie mieszkania czy budowy domu przez potencjalnych Klientów, ale również przy remoncie nieruchomości.
47. Naprawa rowerów. Biznes wykazujący sporą sezonowość, ale ludzie potrzebują sprawnych rowerów.
48. Firma budowlano-remontowa. Terminy na specjalistów w tej dziedzinie często są zarezerwowane na kilka miesięcy do przodu. Jeżeli więc masz taki fach w ręku i Twoja praca dobrze wygląda, to na pewno Twoja osoba będzie polecana.
49. Meble na wymiar. To kolejny pomysł na biznes w małym mieście, który wymaga specjalnych umiejętności, jednak daje on zarobić. Usługa wykonania mebli na wymiar to często koszt w granicach kilkunastu tysięcy złotych.
50. Produkcja z drewna: altany, ławki, huśtawki, donice. Jeżeli lubisz spędzać czas w warsztacie i tworzyć różne przedmioty z drewna, to może warto wziąć pod uwagę przekucia tego w biznes? Innym sposobem na produkcję elementów z drewna są wycinane laserowo przedmioty, jednak do nich jest już potrzebny odpowiedni sprzęt.

51. Usługi douli. Pojęcia na razie mało znane wśród osób niezwiązanych z macierzyństwem. Otóż douli to kobiety przeszkolone do pomagania i niesienia pomocy przyszłym mamom.
52. Tworzenie dekoracji i ozdób. Rękodzieło i robótki ręczne to Twoje hobby? Jeżeli tak, to spróbuj wystawić ogłoszenie na sprzedaż w Internecie Twoich prac i zobaczysz czy da się zrobić z tego biznes.
Biznes w małym mieście – pomysły na usługi
53. Taxi, przewozy osobowe. Popularne nawet w mniejszych miasteczkach, choć często działa tam dosłownie jedna czy dwie takie firmy. Jeżeli jednak w Twoim mieście nie ma jeszcze takich usług to spróbuj zbadać rynek czy warto uruchomić taką firmę.
54. Wynajem auta na wesela i inne przyjęcia. Może posiadasz starszy, zadbany i ciekawy samochód? A może jesteś w posiadaniu ładnego, nowego samochodu lub limuzyny? Jeżeli tak, to spróbuj zareklamować tego rodzaju usługi i w ten sposób sprawdzić czy będą chętni.
55. Wypożyczalnia sukien ślubnych. Zakup sukni ślubnej to jeden z dużych wydatków przy ślubie. Jeżeli chociaż ten jeden wydatek można zmniejszyć wypożyczając suknię, to być może znajdą się na to Klientki.
56. Organizacja wesel i przyjęć. Może to być biznes połączony z powyższym pomysłem i poza wypożyczaniem sukien ślubnych, można zająć się organizacją całego ślubu i wesela. Nie każdy ma na to czas, ale za to każda para młoda chciałaby, aby całość uroczystości wyszła możliwie idealnie.
57. Przeprowadzki i transport. Wymagane jest posiadanie większego samochodu, np. busa. Ludzie przeprowadzają się, szukają tańszych mieszkań czy wyprowadzają z domów rodzinnych. Poza tym, kupując duży mebel, jak szafa czy łóżko, również trzeba to przewieźć, a ceny oferowane przez sklepy meblowe na usługę dostarczenia mebli często zniechęcają.
58. Pralnia, prasowalnia. Wypranie garnituru czy płaszcza nie jest zbyt proste, dlatego ludzie korzystają z pralni. Poza tym, kto lubi prasować ubrania? 🙂
59. Foto nadruki lub foto pamiątki. Oferta skierowana dla osób, które chcą kogoś obdarować kubkiem, kalendarzem czy poduszką ze zdjęciem. Warto dodać to do oferty innego biznesu.
60. Mycie okien. Profesjonalne mycie okien na wysokościach wymaga odpowiedniego sprzętu i zabezpieczeń. Jednak wymieniając pomysły na biznes w małym mieście można zaoferować mycie okien w domach i mieszkaniach.
61. Sprzątanie. Do mycia okien, prania czy prasowania, może być również w ofercie kompleksowe sprzątanie. Sprzątanie może odbywać się w domach zamieszkałych przez właścicieli nieruchomości, ale sprzątanie jest także potrzebne w mieszkaniach na wynajem krótkoterminowy.
62. Dostawa zakupów do domu. W tego rodzaju firmie powinniśmy znaleźć Klientów wśród osób starszych, które mają problem z poruszaniem się lub dźwiganiem ciężkich zakupów, a także wśród osób zapracowanych.
63. Kurier rowerowy. Szybka dostawa paczek, jeszcze tego samego dnia, na terenie miasta? Możliwe dzięki miejskiemu kurierowi.
64. Pośrednik kredytowy. Badania pokazują, że około 40% Polaków ma zadłużenie w postaci kredytów i pożyczek. Oznacza to, że 2 na 5 osób, mogą być zainteresowane naszymi usługami.
65. Pośrednik ubezpieczeniowy. Ubezpieczenie domu lub mieszkania, ubezpieczenie samochodu w postaci OC i AC, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie NNW oraz ubezpieczenie wycieczkowe. Z ubezpieczeń korzysta większość z nas. Wiele z tych osób chce zaoszczędzić, dlatego korzysta z usług pośredników ubezpieczeniowych, którzy mogą wybrać dla nas najtańszą opcję ubezpieczeniową.
66. Agroturystyka. Ciekawy pomysł na biznes, szczególnie w miasteczku turystycznym, gdzie ludzie często poszukują noclegów. Jeżeli natomiast jest to miasteczko z firmami zatrudniającymi wiele osób, pomyślmy o pokojach na wynajem dla pracowników.
67. Kemping. Również, jak wyżej, warto aby stworzyć kemping czy pole namiotowe w miasteczku turystycznym. W przeciwnym razie będzie najprawdopodobniej brakować chętnych na tego typu usługi.
68. Punkt nadawania paczek i usługi kurierskie. Oczywiście paczkomaty świętują sukcesy, ale kurierzy nadal dobrze się mają. Punkt kurierski jako osobny biznes będzie prawdopodobnie mało opłacalny, jednak taki punkt jako dodatek do już istniejącego biznesu powinien jak najbardziej się sprawdzić.
69. Dzierżawa miejsca pod paczkomat. Dobry dodatkiem do domowego czy firmowego budżetu, może być wydzierżawienie działki pod paczkomat. Plus z tego również taki, że w przypadku z częstego korzystania z usług paczkomatowych będziemy mieć go bardzo blisko.
Działalność związana z dziećmi
70. Wynajem „dmuchańców” i zjeżdżalni. Kolejne pomysły na biznes w małym mieście to pomysły związane z dziećmi. Pierwszym z nich jest wynajem dużych, dmuchanych zjeżdżalni. Biznes nie jest zbyt kosztowny przy rozpoczęciu, dlatego może warto zaryzykować?
71. Salon zabaw dla dzieci. To już działalność, która wymaga więcej początkowych kosztów. Choćby na wyposażenie sali zabaw, a także na utrzymywanie budynku i opłat, gdzie często dochodzi koszt wynajmu takiej sali.
72. Zajęcia sportowe. Aktywność fizyczna dla dzieci może być prowadzona w różnej formie: piłka nożna, koszyków, siatkówka, tenis, kręgle czy karate. Pomyśl czego jeszcze nie ma w Twoim mieście oraz oczywiście w czym Ty posiadasz wymagane umiejętności.
73. Korepetycje. Większość rodziców dba o edukację swoich dzieci, między innymi właśnie poprzez zapisywanie ich na korepetycje. Jeżeli lubisz pracę z dziećmi, a do tego potrafisz wytłumaczyć matematykę, fizykę czy nauczyć języka angielskiego lub niemieckiego to korepetycje na pewno dadzą Ci zarobić lub chociaż dorobić do pensji.
74. Domowe przedszkole. Rodzice niekiedy muszą zając się swoimi sprawami, a w tym czasie nie zawsze ktoś może zaopiekować się dzieckiem. Rozwiązaniem może być skorzystanie z takiego domowego przedszkola.
75. Kolonie dla dzieci. Organizacja kolonii dla dzieci może mieć różną formę lub tematykę. Może to być po prostu wyjazd w konkretne miejsce, np. nad morze, a może to być obóz sportowy.
Pomysły na biznes Internetowy
Firmy internetowe, jako pomysły na biznes w małym mieście, ale nie tylko. Firmę Internetową można bowiem często prowadzić z jakiegokolwiek miejsca.
76. Sklep internetowy. Wbrew pozorom trudny biznes, chociaż może stwarzać mylne wrażenie, że jest dość prosty. Oczywiście uruchomienie sklepu internetowego jest proste, ale uzyskiwanie sprzedaży to już o wiele trudniejszy kawałek chleba.
77. Sprzedaż w Internecie: Allegro, Olx, lokalne portale ogłoszeniowe. Sprzedaż w Internecie można rozpocząć od sprzedaży w Social Mediach oraz na popularnych portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych. W ten sposób można sprawdzić swój pomysł na biznes.
78. Portal Internetowy miasta. Jeżeli Twoje miasto nie ma jeszcze ciekawego, aktualizowanego portalu to może to być ciekawy pomysł na biznes. Na początku jednak zachęcam do rozpoczęcia tej działalności w formie hobby i sprawdzenia czy rzeczywiście uda Ci się osiągnąć zamierzone efekty. A efekty te najlepiej będzie sprawdzić poprzez fakt czy lokalne firmy będą chciały się u Ciebie reklamować.
79. Tworzenie stron www. Wymaga to oczywiście niemałych umiejętności , ale na szczęście istnieją różne kreatory stron www oraz popularny WordPress.
80. Pozycjonowanie i SEO. Tutaj również wymagana jest wiedza, ale pozycjonowanie jest naprawdę popularne. W końcu każdy chce, aby jego strona internetowa była jak najwyżej w Google, najlepiej na pierwszej pozycji.
81. Agencja marketingowa. Agencje takie oferują pełen zakres usług reklamowo-marketingowych dla firm. Od zaprojektowania wizytówek i ulotek, poprzez banner i wydruk ich wszystkich, aż na stworzeniu strony internetowej i jej pozycjonowaniu kończąc.
82. Inne usługi online: copywriter, księgowość, szkolenia, doradztwo. Usług online może być naprawdę wiele, a to tylko niektóre z nich. Zastanów się w czym Ty czujesz się najlepiej i spróbuj to zaoferować w Internecie lub przekształcić w taki sposób, aby dało się to zaoferować w sieci.
83. Wirtualna asystentka. Usługi wirtualnej asystentki zyskały popularność w ostatnich latach. Zajmują się one w zasadzie wszystkim, czym można się zajmować online. Oferta wirtualnych asystentek to między innymi: wprowadzanie danych do systemu, odpisywanie na wiadomości w Social Mediach, odpisywanie na e-maile czy prowadzenie bloga.
84. Prowadzenie kanałów w Social Media. Niektórzy z kolei specjalizują się tylko i wyłącznie w prowadzeniu kont w Social Mediach, na portalach takich jak: Facebook, Instagram czy Tik-Tok.
Sklepy, jako pomysły na biznes w małym mieście
85. Sklep spożywczy. Jeżeli w okolicy lub na Twoim osiedlu nie ma innych sklepów spożywczych, a szczególnie sklepów dużych sieci i dyskontów to sprawdź opłacalność prowadzenia takiego biznesu wykonując badanie rynku.
86. Sklep branżowy. Istnieje wiele rodzajów sklepów specjalizujących się w jednej tylko branży. Mogą to być między innymi: sklep BIO czy sklep z ekologiczną żywnością, sklep z akcesoriami meblowymi, sklep z narzędziami, sklep z materiałami budowlanymi czy sklep wędkarski.
87. Sklep odzieżowy. Dużo przedmiotów obecnie kupuje się w Internecie, nawet odzież. Jednak wiele osób nadal woli zakupy, będą fizycznie w sklepie, aby można było przymierzyć sukienkę, spodnie czy koszulę.
88. Sklep z odzieżą używaną. Ciucholandy, według Wikipedii, mają swoją historię już w latach 60-tych XX wieku, kiedy to odzież używana była sprzedawana w sklepach, ulokowanych często w garażach. Ludzie lubią oszczędzać i kupować taniej, może w Twoim mieście jest zapotrzebowanie na tego typu działalność?
89. Sprzedaż miodu. I wcale nie musi to być miód z własnej pasieki. Możesz po prostu sprzedawać miód. Jeżeli w Twoim mieście jest targowisko, to warto się tam przejść i sprawdzić jakie obecnie są ceny miodów i czy będziesz w stanie z nimi konkurować. Jeżeli nie ceną, to może jakością?
Pozostałe pomysły na biznes w małym mieście
90. Upominki. Prezenty i upominki często kojarzą się z miejscowościami turystycznymi w postaci magnesów, pocztówek czy różnych figurek i innych przedmiotów. Jednak mogę to być również upominki okazjonalne, np. w maju z okazji 1-szej komunii, w marcu z okazji dnia kobiet, a w grudniu z okazji świąt.
91. Produkty personalizowane. Prezenty i niespodzianki na zamówienie. Jeżeli osoba kupująca prezent chce pokazać, że jej zależy na osobie obdarowywanej to często decyduje się na prezent personalizowany. Może to być grawer lub inny przedmiot z zapisaną datą czy imieniem.
92. Sklep typu „Wszystko za 5zł”. I w tych sklepach tak naprawdę znajdziemy wszystko. Począwszy od drobnego AGD, poprzez zabawki, artykuły dla zwierząt, sztuczną biżuterię, artykuły papiernicze i biurowe, ozdoby, upominki, aż na narzędziach i chemii gospodarczej kończąc.
93. Parking płatny. Wymogiem w prowadzeniu tego typu biznesu jest posiadanie (lub wydzierżawienie) działki, najlepiej w centrum miasta. Dzięki temu można stworzyć tam miejsce, gdzie kierowcy bez problemów będą mogli pozostawić swój samochód. Warto pomyśleć również o miesięcznym abonamencie dla osób, które pracują w tej okolicy.
94. Występy uliczne. Jeżeli trenujesz coś lub jesteś dobry w czymś, co może być ciekawe do obserwowania dla innych osób, to spróbuj zacząć to przedstawiać w rynku miasta lub na innej, często uczęszczanej ulicy. Może to być gra na instrumencie, śpiewanie, pokazy akrobatyki, żonglowanie piłką czy cokolwiek, co może się spodobać widzom.
95. Dom weselny. Biznes wymagający dużych nakładów finansowych, jeżeli nie posiadamy odpowiedniego lokalu. Jeżeli jednak w Twoim mieście brakuje takiego miejsca czy restauracji, w której może być zorganizowane wesele lub inna impreza na kilkadziesiąt osób, to może to być strzał w dziesiątkę.
96. Franczyza. Ostatnim w tym zestawieniu pomysłem, a w zasadzie pomysłami na biznes w małym mieście jest franczyza. Najpopularniejsze z nich to: sklep spożywczy, kebab, biuro ubezpieczeniowe, biuro kredytowe, sklep z materiałami budowlanymi, usługi kurierskie czy nawet McDonalds.
Jak znaleźć opłacalne pomysły na biznes w małym mieście
Znajdź niszę, czyli coś dzięki czemu nie będziesz miał konkurencji oraz skupisz wokół swojego biznesu samych pasjonatów danej branży.
Znajdź to, czego brakuje w Twoim mieście. Nie szukaj wśród tego, czego jest pełno na każdej ulicy. Poszukaj odpowiedzi na potrzeby mieszkańców.
Zrób analizę rynku i analizę konkurencji. Zbadaj wszystko, co jesteś w stanie. Porozmawiaj z osobami prowadzącymi już biznes.
Zapytaj ludzi czego potrzebują, czego im brakuje. Zorganizuj ankietę w Internecie z możliwością podania swoich pomysłów. Zapytaj również w mediach społecznościowych na grupach skupionych wokół Twojego miasta.
Jeżeli to miejscowość turystyczna to wyjdź naprzeciw turystom. Czego im może brakować oraz z czego by oni chętnie korzystali?
Szukaj pomysłów w Internecie. Także na zagranicznych stronach, aby móc otworzyć biznes, który w Polsce jeszcze nie istnieje, a przynajmniej, który jeszcze nie jest popularny.
Gdy już się zdecydujesz sprawdź, czy możesz uzyskać dofinansowanie na Twoją działalność gospodarczą z Unii Europejskiej lub z Urzędu Pracy.
Pamiętaj o lokalizacji, gdy będziesz wybierał lokal. W wielu branżach lokalizacja to klucz do sukcesu.
A jeżeli chcesz podzielić się Twoimi pomysłami lub masz doświadczenie w prowadzeniu firmy i chcesz o tym opowiedzieć, to gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza 🙂