Pomysł na biznes: Wypożyczalnia sukienek

Pomysł na biznes wypożyczalnia sukienek

Gdy przegląda się Internet, czyta fora Internetowe czy obecnie chyba bardziej popularne grupy na portalach społecznościowych można zauważyć również tematykę biznesu, działalności gospodarczej oraz prowadzenia własnej firmy. Wiele osób jak widać, marzy o własnym biznesie. I na przeszkodzie w jego otwarciu, jak się okazuje nie stoją wyłącznie pieniądze, ale również to, że osoby takie dopiero poszukują pomysłów na biznes. A szukając pomysłu, na pewno warto znać ważne liczby, np. ile pieniędzy jest potrzebne na otwarcie konkretnej firmy. Wiąże się to z kolei z wiedzą na temat kosztów początkowych, kosztów miesięcznych oraz opłacalnością prowadzenia takiego biznesu i wyliczeniami, jak dużo towaru należy sprzedać lub jak wiele usług należy wykonać, aby zarobić określoną sumę pieniędzy.

Wypożyczalnia sukienek, jako pomysł na biznes

Skoro czytasz dalej to możliwe, że zamierzasz otworzyć wypożyczalnię sukienek. Lub jakąkolwiek wypożyczalnie. A przynajmniej, że jesteś zaciekawiony tym tematem 🙂 W artykule tym postaram się opisać, jak najwięcej zagadnień, które dotyczą otwierania, prowadzenia oraz wszelkich kosztów wypożyczalni sukienek. Dane te postaram się przedstawić w jasny i klarowny sposób tak, aby każdy wiedział skąd wzięły się konkretne liczby i wyliczenia.

Wypożyczalnia sukienek – działalność nierejestrowana

Pamiętaj, że od 2018 roku istnieje w Polsce możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej. Jest to bardzo ciekawa możliwość dla osób, które chcą spróbować swoich sił w biznesie, ale nie chcą aż tak ryzykować. Działalność nierejestrowana daje natomiast możliwość wypróbowania biznesu, zarabiania, łatwego rozliczania z Urzędem Skarbowym i praktycznie braku kosztów – co na pewno dla nowych przedsiębiorców będzie bardzo istotne.

Usługi na działalności nierejestrowanej a ZUS

Działalność nierejestrowana przeznaczona jest na pewno dla osób sprzedających swoje produkty, natomiast problem pojawia się w przypadku usług. O co dokładnie chodzi? Otóż możliwe, że usługi powinny być oZUSowane. I to przez naszych Klientów. Jak sobie to wyobrażają ustawodawcy? Tego nie wiem, ale według wielu opinii nasz Klient (zleceniodawca) powinien za nas (za zleceniobiorcę) odprowadzić składki na ubezpieczenie do ZUS-u.

Jak sobie radzą z tym problemem osoby na działalności nierejestrowanej wykonujące usługi? Część z tych osób sprzedaje produkt i jako gratis dodaje usługę, którą w rzeczywistości się zajmuje. Sytuacja na dzień dzisiejszy (13.01.2024r.) cały czas nie jest klarowna dla osób prowadzących usługi na działalności nierejestrowanej.

W Internecie pojawiają się informacje o osobach prowadzących (lub chcących prowadzić) działalność nierejestrowaną i kontaktujących się z ZUS-em w celu wyjaśnienia tego problemu. Zdarza się wówczas, że osoby pracujące w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych są zdziwione i same nie wyobrażają sobie, w jaki sposób Klient miałby płacić składki na zleceniobiorcę na działalności nierejestrowanej.

W każdym jednak wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie otrzymanie interpretacji naszego problemu na piśmie. Dlatego też polecam opisać dokładnie sytuację, w której się znajdujemy lub zamierzamy się znaleźć i oczekiwać, że ZUS odpowie na naszą korzyść 🙂

Wypożyczalnia sukienek – otwarcie firmy

Rejestracja firmy

Jeżeli jednak nie chcesz wykorzystywać możliwości działalności nierejestrowanej lub z jakiegoś powodu musisz założyć firmę to Twój pomysł na biznes jakim jest wypożyczalnia sukienek równie dobrze może funkcjonować w taki sposób. To znaczy w formie oficjalnie działającego przedsiębiorstwa.

Proces zakładania działalności gospodarczej jaką jest wypożyczalnia sukienek jest standardowy i nie różni się w znaczący sposób od zakładania jakiejkolwiek innej firmy nie wymagającej dodatkowych koncesji czy pozwoleń do jej prowadzenia.

Nazwa firmy dla wypożyczalni sukienek

Dla większości firm, również dla różnego rodzaju wypożyczalni, nazwa firmy jest dość istotna. To w końcu po niej Klienci nas zapamiętują. Nazwa dla takiego pomysłu na biznes, jaką jest wypożyczalni sukienek powinna kojarzyć się pozytywnie głównie kobietom. W końcu to właśnie kobiety będą naszymi klientkami.

Adres lub adresy działalności gospodarczej

Otwierając jakąkolwiek firmę, nie tylko wypożyczalnię sukienek, jedną z naprawdę podstawowych rzeczy jest podanie adresu lub adresów działalności gospodarczej. I adresy te można podzielić na:

 • adres główny prowadzonej działalności gospodarczej – można powiedzieć, że jest to adres siedziby firmy (np. adres lokalu, w którym głównie prowadzimy działalność),
 • adres dodatkowy prowadzonej działalności gospodarczej – w tym miejscu należy podać adres wykonywanej działalności, czyli adres pod którym znajduje się lokal do którego mogą przyjść klienci wypożyczalni (chyba, że adres tego lokalu podaliśmy już wyżej, jako główny adres firmy),
 • adres do korespondencji, czyli adres, na który będzie dostarczana wszelka korespondencja związana z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Jaki kod PKD wypożyczalni sukienek

Wybór kodu PKD to bardzo często jedna z trudniejszych decyzji do podjęcia przy rejestracji firmy. Warto bardzo dobrze przejrzeć wszystkie kody w PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). W razie wątpliwości zapraszam do artykułu kody PKD – co to jest oraz do publikacji zatytułowanej sekcje PKD (linki te podaję również na końcu tego wpisu).

Jeżeli chodzi o kod PKD dla wypożyczalni sukienek będzie to kod 77.29.Z – Wypożyczanie i dzierżawa pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego.
Kod ten jest dozwolony dla osób fizycznych.

Jeżeli chodzi o podobne kody, również dotyczące wypożyczalni oraz dzierżawy są to między innymi:

 • PKD 77.21.Z – Wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego. Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.
 • PKD 77.39.Z – Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane. Kod jest dozwolony dla osób fizycznych.

Pieczątka firmowa dla wypożyczalni sukienek

Pieczątka firmowa jest jednym z podstawowych elementów działalności gospodarczej. Co prawda w dobie Internetu coraz więcej spraw można wykonać właśnie poprzez Internet, jednak nadal pieczątka jest bardzo przydatna. Choć, jak się okazuje, posiadanie pieczątki firmowej nie jest obowiązkowe dla przedsiębiorcy.

Jakie informacje powinny znaleźć się na pieczątce firmowej?

 • pełna nazwa firmy,
 • imię i nazwisko osoby posługującej się pieczątką,
 • adres siedziby firmy (warto dodać również adres salonu wypożyczalni sukienek),
 • numer NIP.

Dodatkowo warto również poinformować klientów na pieczątce o następujących kwestiach:

 • numer telefonu,
 • adres strony internetowej,
 • numer REGON.

Ile kosztuje pieczątka dla wypożyczalni sukienek? Oczywiście podobnie, jak i dla innych firm. Zazwyczaj jest to koszt kilkudziesięciu złotych za 1 pieczątkę.

Wypożyczalnia sukienek – dofinansowanie

Dofinansowanie z Unii Europejskiej czy z Urzędu Pracy można otrzymać na różne rodzaje firm. Programy te jednak zmieniają się, dostępne są w różnym czasie i w różnych lokalizacjach. Często są to także programy lokalne, a nie ogólnopolskie. Wiele więc zależy od Twojego rodzaju działalności, regionu w którym mieszkasz, od faktu czy posiadasz aktualnie zatrudnienie czy nawet od Twojego wieku.

Gdzie szukać informacji o dotacji na otwarcie wypożyczalni sukienek lub innego rodzaju działalności gospodarczej? W pierwszej kolejności warto się udać do:

 • Urzędu Pracy (maksymalna kwota dotacji to 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Ważne – wniosek o dotację należy złożyć przed otwarciem działalności gospodarczej, a jeśli już otrzymasz dotację to musisz ją prowadzić przez 12 miesięcy),
 • Urzędy Miasta lub Urzędu Gminy,
 • Bank Gospodarstwa Krajowego,
 • pod hasłem „Dotacji Unijne” w Internecie,
 • w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla rolników ubezpieczonych w KRUS,
 • Lokalne Grupy Działania w gminie,
 • Finansowanie z Polskiego Funduszu Rozwoju.

A także mniej oficjalne, ale również bardzo ciekawe opcje, jak:

 • Aniołowie Biznesu,
 • Inkubatory Przedsiębiorczości,
 • Crowdfunding.

Ile kosztuje otwarcie wypożyczalni sukienek

Koszt otwarcia wypożyczalni

Ile kosztuje otwarcie wypożyczalni sukienek? Jaki jest koszt otwarcia firmy, zakupu towaru i dodatkowych opłat w trakcie otwierania działalności gospodarczej związanej z takim pomysłem na biznes, jak wypożyczalnia sukienek? Dla pełnego obrazu postaram się wszelkie koszty przedstawić w tabeli poniżej.

KosztIlośćMin. kwotaŚrednia kwota
Rejestracja firmy00
Koszt wyrobienia
pieczątki firmowej
050zł
Przystosowanie lokalu pod
wypożyczalnię sukienek
(remont + wyposażenie)
4 000zł20 000zł
Stworzenie strony
internetowej
1 000zł2 000zł
Zakup sukienek:105 000zł12 000zł
Sukienki rozmiar XS105 000zł12 000zł
Sukienki rozmiar S105 000zł12 000zł
Sukienki rozmiar M105 000zł12 000zł
Sukienki rozmiar L105 000zł12 000zł
Sukienki rozmiar XL105 000zł12 000zł
Sukienki rozmiar XXL105 000zł12 000zł
Zakup dodatków
do sukienek:
Biżuteria203 000zł
Torebki104 000zł
Podsumowanie:40 000zł113 050zł
Pomysł na biznes, wypożyczalnia sukienek – koszt otwarcia firmy

Jak doskonale widać w tabeli, różnica kosztów przy realizacji pomysłu na biznes, jaką jest wypożyczalnia sukienek może być ogromna. Są to oczywiście przykładowe wyliczenia, ale dzięki nim można zauważyć, że głównym kosztem jest zakup sukienek, czyli towaru potrzebnego do realizacji usług w przypadku tego rodzaju działalności.

Z mojej strony zachęcam do przetestowania pomysłu na biznes przed otwarciem działalności gospodarczej. Możesz spróbować wystawić ogłoszenia o wypożyczenie sukienki i sprawdzić w ten sposób czy Twój pomysł na biznes sprawdzi się. Takie ogłoszenie można wystawić gdziekolwiek, na przykład na portalach ogłoszeniowych czy w social mediach i w ten sposób zweryfikować zainteresowanie ofertą.

Koszty prowadzenia wypożyczalni

Skoro już mamy koszty realizacji naszego pomysłu na biznes, to teraz spróbuję policzyć miesięczne koszty prowadzenia firmy w postaci wypożyczalni sukienek. Przedstawiam je w poniższej tabeli w różnych wariantach.

KosztMin. kwotaŚrednia kwota
Utrzymanie strony internetowej
i serwera
40zł40zł
Abonament telefoniczny0zł30zł
Abonament internetowy0zł50zł
Biuro rachunkowe150zł400zł
Ubezpieczenie200zł400zł
Paliwo200zł1 000zł
ZUS (od 01.01.2024r.)402,65zł1 600,32zł
Podsumowanie 1:992,65zł3520,32zł
Wynajem lokalu1 500zł4 000zł
Koszt pracownika
(minimalna krajowa
od 01.01.2024r.)
0zł5 110,76zł
(pensja + ZUS)
Reklama0zł3 000zł
Podsumowanie 1+2:2 492,65zł15 631,08zł
Pomysł na biznes, wypożyczalnia sukienek – koszt prowadzenia firmy

Pierwsza niezrozumiała różnica może pojawić się w kwestii ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorca składki na ubezpieczenia społeczne płaci od zadeklarowanej podstawy. A ta minimalna podstawa możliwa do deklaracji to 60% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto (prognozowanego). Natomiast obniżona podstawa nie może być niższa, niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

W 2024 roku obniżona podstawa to:

 • 30% z 4242 zł, czyli 1272,6 zł (styczeń – czerwiec 2024r.),
 • 30% z 4300 zł, czyli 1290 zł (lipiec – grudzień 2024r.).

I na tej podstawie liczona jest wysokość składek na ZUS (podana w tabeli powyżej), uwzględniając:

 • składkę emerytalną (19,52%),
 • składkę rentową (8,00%),
 • dobrowolną składkę chorobową (2,45%),
 • składkę wypadkową (1,67% dla przedsiębiorstwa zatrudniającego nie więcej, niż 9 osób),
 • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy (2,45%).

Z kolei pozostałe różnice w kosztach prowadzenia wypożyczalni sukienek zależą w dużej mierze od przedsiębiorcy oraz lokalizacji. W dużych miastach bowiem koszt wynajęcia lokalu handlowo-usługowego będzie wyższy. Koszt korzystania z usług biura rachunkowego może także być większy, niż w mniejszych miasteczkach i miejscowościach. Czy z kolei będziemy ponosić koszt pracownika zależy od nas samych. Ja osobiście – szczególnie w trakcie weryfikacji pomysłu na biznes – wolałbym tego za wszelką cenę uniknąć. Koszt reklamy to także koszt, który może być bardzo zróżnicowany.

Wypożyczalnia sukienek – opłacalność biznesu

Czy pomysł na biznes jakim jest wypożyczalnia sukienek powiedzie się? Jakie założenia należy przyjąć, aby okazało się, że dochód firmy oraz koszty wynoszą zero złotych? Kiedy natomiast wypożyczalnia sukienek będzie zarabiać przynajmniej minimalną czy średnią krajową? Jakie koszty ponosi taki biznes starałem się nakreślić w powyższych tabelach. Tabela poniżej przedstawia z kolei ile sukienek trzeba wypożyczać oraz na jaką sumę, aby firma ta zarabiała określoną kwotę.

Towar,
usługa w wypożyczalni sukienek
Dzienna ilość
wypożyczeń sukienek
Średni
dochód na 1 wypożyczeniu sukienki
Dochód dzienny wypożyczalni sukienekDochód miesięczny wypożyczalni sukienek
(26 dni/mies.)
Wypożyczenie sukienki140zł40zł1 040zł
170zł70zł1 820zł
1100zł100zł2 600zł
240zł80zł2 080zł
270zł140zł3 640zł
2100zł200zł5 200zł
340zł120zł3 120zł
370zł210zł5 460zł
3100zł300zł7 800zł
440zł160zł4 160zł
470zł280zł7 280zł
4100zł400zł10 400zł
540zł200zł5 200zł
570zł350zł9 100zł
5100zł500zł13 000zł
Opłacalność pomysłu na biznes – wypożyczalnia sukienek

W ostatniej kolumnie powyższej tabeli widzimy bardzo duże różnice w przewidywanym miesięcznych dochodzie wypożyczalni sukienek (liczonym dla 26 dni pracujących). Zależny jest on od dwóch kwestii:

 • od dziennej ilości wypożyczonych sukienek,
 • od średniego dochodu na 1 wypożyczonej sukience.

Widać, jak na dłoni, jak ogromne znaczenie w opłacalności prowadzenia wypożyczalni sukienek mają te dwa aspekty. Myślę, że można zaryzykować stwierdzenie, że mają one nawet większy wpływ, niż koszty działalności. Jeżeli bowiem koszty są pokryte przychodami, to nie ma takiego problemu z dużymi kosztami. Natomiast w odwrotnej sytuacji, jeżeli nawet niewielkie koszty prowadzonej działalności nie są pokrywane przez przychody to stwarza to duży problem dla płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Sezonowość wypożyczalni sukienek

Jeżeli chodzi o firmy sprzedające czy wypożyczające sukienki należy pamiętać o sezonowości. Są bowiem miesiące w roku, gdy popyt na sukienki jest o wiele większy, ale są niestety także miesiące, w których popyt będzie znikomy. Musisz o tym koniecznie pamiętać robiąc założenia związane z opłacalnością tego przedsięwzięcia. Zwiększone zainteresowanie sukienkami będzie na pewno między innymi:

 • w miesiącach, gdy odbywa się dużo wesel,
 • w miesiącach, gdy odbywają się studniówki.
 • w okresie letnim i wakacyjnym, gdy sukienki są bardziej popularne.

Wypożyczalnia sukienek jako pomysł na biznes internetowy

Wypożyczalnia sukienek online może być również bardzo ciekawym pomysłem na firmę. Co więcej, Internet daje bardzo duże możliwości w kwestii zweryfikowania naszego pomysłu, a więc czy rzeczywiście jest na nasz produkt czy usługę zapotrzebowanie na rynku. Dzięki sprawdzeniu pomysłu (o czym pisałem we wcześniejszej części artykułu) będziemy w stanie ocenić – chociaż w przybliżeniu – rzeczywiste zainteresowanie naszą ofertą.

Co więcej, aktualnie niemalże każda już branża zaznacza swoją obecność w sieci. Pierwszym miejscem gdzie ludzie szukają informacji również jest Internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło „czarna sukienka na wesele” czy „czerwona sukienka na studniówkę” i w mgnieniu oka otrzymamy wiele ofert, które firmy umieściły w Internecie.

Pomysł na biznes: Wypożyczalnia sukienek – podsumowanie

Czy wypożyczalnia sukienek to dobry pomysł na biznes? Czy opłaca się otwierać taką firmę? Jak duża jest konkurencja w branży wypożyczania sukienek? W tym artykule starałem się odpowiedzieć na wiele pytań, łącznie z liczeniem kosztów otwarcia oraz prowadzenia tego rodzaju działalności. Przedstawiłem również ewentualną opłacalność prowadzenia wypożyczalni sukienek. Jednak niestety nie mogę odpowiedzieć na pytanie czy taki pomysł na biznes sprawdzi się w Twojej obecnej sytuacji, ponieważ zależy to od zbyt wielu zmiennych. Dlatego zaproponuję co Ty sam musisz zrobić, aby przybliżyć się do odpowiedzi na to pytanie:

 • przygotuj profesjonalną ofertę swojej firmy,
 • wystaw przykładowe ogłoszenia wypożyczalni sukienek w Internecie (portale ogłoszeniowe lokalne i ogólnopolskie, social media, fora),
 • możesz również spróbować uruchomić płatną reklamę (uważam, że lepiej teraz stracić 500zł, niż stracić kilkadziesiąt tysięcy podczas otwierania i prowadzenia firmy. Nie wspominając o ilości czasu, który trzeba na to poświęcić),
 • na podstawie powyższy tabel zrób zestawienia: kosztów otwarcia wypożyczalni sukienek, miesięcznych kosztów prowadzenia firmy oraz minimalnej ilości wykonywanych usług (wypożyczeń sukienek), które będą przynajmniej pokrywały koszty prowadzenia przedsiębiorstwa,
 • pamiętaj o sezonowości tego rodzaju firmy. Miesiące z największą liczbą odbywających się wesel, miesiące, w których odbywają się studniówki oraz miesiące letnie mogą zniekształcić dane.

Życzę Ci powodzenia zarówno z tym, jak i z każdym innym pomysłem na biznes! 🙂

A tymczasem zachęcam także do przeczytania innych artykułów na temat prowadzenia biznesu, działalności gospodarczej czy kodów PKD:

 • Kody PKD, co to jest – czyli wpis wyjaśniający od podstaw czym są kody PKD, do czego służą, kiedy ich używać. Wiedza ta przyda się na pewno osobom chcącym otworzyć własną działalność gospodarczą,
 • Sekcje PKD – jest to artykuł powiązany z powyższym, gdyż dotyczy on także kodów PKD. W tym jednak artykule opisane są główne sekcje Polskiej Klasyfikacji Działalności,
 • Pomysł na biznes w domu jest to publikacja wyjaśniająca w jaki sposób można naprawdę zarabiać z własnego domu czy też mieszkania. Podane są pomysły oraz sposoby na taki rodzaj biznesu,
 • Pomysły na biznes na wsi to tak jak nazwa artykułu wskazuje są to sposoby, możliwości oraz pomysły na biznes, który można prowadzić na wsi czy też w małej miejscowości. W każdy razie z dala od dużego miasta 😉
 • Pomysły na biznes w małym mieście to wpis analogiczny do powyższego z tą jednak różnicą, że pomysły na firmę przedstawione we wpisie dotyczą małego miasta,
 • a skoro niniejszy wpis dotyczy wypożyczalni sukienek to zapraszam również do publikacji zatytułowanej po prostu wypożyczalnia, gdzie możesz znaleźć naprawdę dużo pomysłów na biznesy dotyczące wypożyczalni wszelkiego rodzaju 🙂
 • jeżeli natomiast już prowadzisz biznes to wpływ na rozwój Twojej firmy mogą mieć następujące dwa artykuły: darmowa reklama w Internecie, a także skalowanie biznesu, gdzie omawiam sposoby na zwiększenie możliwości skali działania przedsiębiorstwa i rozwoju prowadzonej firmy,
 • lub zobacz tag pomysły na biznes, gdzie można znaleźć wszystkie wpisy na blogu Praktyczne Finanse, które opisują tą tematykę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *