Pomysł na biznes w domu

Pomysł na biznes w domu

Chcesz przejść na swoje i uruchomić biznes? Nie chcesz jednak przeznaczać na to zbyt wielu pieniędzy, a więc wynajem lokalu odpada? A może po prostu musisz lub chcesz większość czasu spędzać w domu i dlatego zastanawiasz się jaki pomysł na biznes w domu będzie dla Ciebie najlepszy? Rozwiązań jest wiele. Zastanówmy się zatem, co by to mogło być. Często jako pierwsze do głowy przychodzą rozwiązania prowadzenia biznesu online, zatem zacznijmy właśnie od tego.

Pomysł na biznes w domu – online

1. Sklep internetowy. Około 3/4 Polaków deklaruje, że robi zakupy online. Działalność sklepu internetowego może dotyczyć tak naprawdę każdej branży, ponieważ obecnie zarówno artykuły spożywcze czy rośliny także sprzedawane są przez Internet, a następnie wysyłane do klientów. Ograniczenia w sprzedaży online są więc naprawdę niewielkie.

2. Dropshipping. Jest to również rodzaj sklepu internetowego, ale w modelu, gdzie nie potrzeba magazynu. Można powiedzieć, że Ty, jako przedsiębiorca, tak naprawdę tylko pośredniczysz w sprzedaży pomiędzy sklepem, a Klientem – oczywiście najpierw zdobywając tego klienta, aby zarobić na prowizji za jego zamówienie.

3. Sprzedaż na Allegro, OLX. Kolejny rodzaj sprzedaży. Jednak o ile przy sprzedaży przez sklep internetowy lub dropshipping być może trzeba będzie na początku ponieść koszt związany z uruchomieniem sklepu (w zależności od decyzji i modelu, jaki sklep zostanie uruchomiony), tak przy sprzedaży przez portale Allegro czy OLX tego kosztu nie będzie lub będzie on niższy.

4. Marketing i reklama. Każdy, kto świadczy usługi lub sprzedaje produkty marzy o doskonałej reklamie, przynoszącej nowych klientów. Jeżeli będziesz potrafił spełnić ten warunek, to klientów na Twoje usługi marketingowe na pewno nie zabraknie 😉

5. Prowadzenie kanałów Social Media. Trend ten powstał wraz z pojawieniem się firm i marek w mediach społecznościowych. Wiele agencji, firm oraz freelancerów trudni się w prowadzeniu kanałów w Social Mediach właśnie dla tych firm.

6. Wirtualna asystentka. Jest to działalność, gdzie dzieje się naprawdę dużo. Otóż, wirtualne asystentki/asystenci wykonują szereg działań – w zależności od umiejętności, a także od rodzaju zadeklarowanej współpracy z daną firmą czy marką. Może to być: pisanie artykułów na zlecenie, prowadzenie kanałów social media, odpowiadanie na wiadomości e-mail, prowadzenie rozmów telefonicznych z klientami oraz wiele innych zadań.

7. Tworzenie stron internetowych. W tym przypadku wymagane są konkretne umiejętności, jeżeli budujemy stronę dedykowaną, czyli taką z konkretnymi wymaganiami klienta. Jednak przy tworzeniu stron wiele upraszczają edytory do tworzenia stron www, jak WordPress czy Wix.

8. Pozycjonowanie i SEO. Kolejna branża mocno związana ze stronami internetowymi. Jednak nie ich tworzenie, a właśnie pozycjonowanie, czyli wszelkie zabiegi mające na calu podniesienie pozycji strony internetowej w wyszukiwarce Google oraz w innych wyszukiwarkach.

9. Programowanie, tworzenie aplikacji. W programowaniu, w przeciwieństwie do tworzenia stron internetowych, nie da się zastąpić umiejętności programisty edytorem. Programy i aplikacje są niemalże od wszystkiego. Zaczynając od gier, aplikacji zakupowych, poprzez komunikatory, social media, spotkania online, aż na aplikacjach pomagających w organizacji życia codziennego i innych specjalistycznych kończąc.

10. Grafika komputerowa. Ciekawy i kreatywny zawód. Coraz częściej mówi się o zastępowaniu grafików sztuczną inteligencją, ale nadal można znaleźć sporo zleceń dla tej grupy zawodowej.

11. Copywriting, czyli pisanie tekstów i artykułów na zlecenie. Również i tutaj sztuczna inteligencja zbiera swoje żniwa. Coraz częściej słyszy się bowiem o pisaniu tekstów przez AI. Jednak często trzeba tekst wygenerowany przez komputer poprawiać.

12. Korekta tekstów. A jeśli chodzi o poprawianie, to właśnie osoby zajmujące się korektą tekstów mają pole do popisu.

13. Księgowość, rozliczenia PIT. Praca dla księgowych nie powinna się tak szybko skończyć. Prawo i przepisy zmieniają się stosunkowo często i to właśnie księgowi są odpowiedzialni za poprawne rozliczanie firm czy czasami także osób fizycznych, zgodnie z najnowszymi regulacjami prawnymi.

14. Pisanie wniosków, dofinansowań. Praca, która polega na pisaniu lub pomaganiu w pisaniu wniosków. Często dotyczą one różnego rodzaju dofinansowań, np. dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej.

15. Projektowanie wnętrz. Ciekawa i kreatywna praca, polegająca na zaprojektowaniu wnętrz nowoczesnych domów, ale nie tylko. Klienci całkowicie zdają się na takiego projektanta lub informują go, jakiego stylu wnętrza oczekują.

16. Projektowanie kuchni. Kuchnie to często miejsca spotkań wszystkich członków rodziny. Pomieszczenie to musi być dobrze zaprojektowanie, ponieważ nie da się przestawić mebli tak łatwo i w każdej chwili, jak chociażby w salonie czy pokoju.

17. Projektowanie ogrodów. Klientelą tego projektanta są osoby posiadające ogród. Nie każdy chce, może lub potrafi sam zaprojektować wspaniały ogród, który będzie przykuwał wzrok gości oraz przechodniów. Wtedy do akcji wkracza właśnie projektant ogrodów.

18. Telemarketing. Prowadzenie rozmów przez telefon, pracując na infolinii przychodzącej lub wychodzącej, także może być prowadzone w warunkach domowych.

Pomysł na biznes online bez pewnych zarobków

19. Prowadzenie bloga. Jeżeli chodzi o pomysł na biznes w domu, ale online, to można dodać jeszcze kilka pomysłów, które jednak są o tyle trudne, że zarobków nie można zbyt łatwo przewidzieć. Chyba, że prowadzimy bloga dla kogoś na zlecenie, jako copywriter, i mamy z góry ustaloną stawkę 😉

20. Kanał na YouTube. Podobnie, jak prowadzenie bloga, niestety i tutaj nie ma żadnej pewności zarobków. Co więcej, dość ciężko jest się wybić do tego stopnia, aby zacząć zarabiać.

21. Influencer. Podobnie sytuacja ma się do Instagrama czy Tik-Toka. Zazwyczaj te najbardziej popularne konta zarabiają pokaźne pieniądze. Jednak tutaj sytuacja może być o tyle łatwiejsza w porównaniu do powyższych punktów, że coraz więcej firm zaczyna współpracę z mniejszymi influencerami. Szczególnie z tymi, których śledzą osoby pasujące do grupy docelowej danej firmy. Oznacza to, że firma gastronomiczna, prawdopodobnie najchętniej skorzysta z usług influencerów związanych właśnie z gastronomią i jedzeniem.

22. Afiliacja. Wiele początkujących osób próbuje tego rodzaju biznesu. W afiliacji można działać w zasadzie w każdej branży. Możesz polecać obuwie i odzież, zabawki, konta bankowe, kredyty czy książki. Afiliacja to najprościej mówiąc polecanie produktów czy usług, w zamian za prowizję od sprzedaży.

23. MLM (z ang. multi-level marketing, czyli marketing wielopoziomowy, inaczej marketing sieciowy). Polega na sprzedaży produktów lub usług za pośrednictwem osób prywatnych. Są to tak zwani niezależni przedsiębiorcy. Budują oni swoje grupy sprzedawców poprzez wprowadzanie nowych osób do firmy. MLM dotyczy między innymi sprzedaży perfum, kosmetyków czy artykułów gospodarstwa domowego.

Kreatywne pomysły na biznes w domu

24. Rękodzieło, hand-made. Nie będę może rozdzielał tego punktu, na możliwości biznesów jakie daje rękodzieło, ponieważ ludzie tworzą niemalże wszystko i tylko z samego rękodzieła mógłby powstać cały, obszerny artykuł. Biżuteria, szydełkowanie, artykuły drewniane, ozdoby, prezenty i pamiątki, świeczki czy kartki okolicznościowe to tylko niektóre z możliwości, jakie daje rękodzieło w przypadku prowadzenia biznesu. Jest to świetny pomysł na biznes w domu, jeżeli interesuje nas ta tematyka.

Biznes w domu pomysły
Biznes w domu – pomysły

25. Kwiaty, bukiety na zamówienie. By stworzyć piękny bukiet, wymagana jest moim zdaniem, zarówno kreatywność, jak i zmysł artystyczny. Kwiaciarnia może mieścić się tam, gdzie mieszkamy, co daje również dobry pomysł na biznes w domu.

26. Kosze prezentowe. Wiele osób, nie mając pomysłu na prezent, kupuje ładnie zapakowany kosz z zawartością. Najczęściej są tam słodycze, kawa czy herbata, a niekiedy również alkohol. Kosz taki powinien zatem być dopasowany do wieku osoby, której go zamierzamy wręczyć 😉

Edukacyjne pomysły na biznes w domu

27. Udzielanie korepetycji. Idealny pomysł na biznes w domu, ale istnieje także możliwość udzielania korepetycji online, co daje naprawdę duże możliwości.

28. Nauka gry na instrumentach. Nauka w domu, jak najbardziej. Online byłoby już trudniej, aczkolwiek można spotkać się z nauką gry na instrumentach online, a także z kursami internetowymi, które pokazują jak grać.

29. Tłumaczenia. Doskonały pomysł na dodatkowy dochód lub jako działalność gospodarcza na cały etat. Możliwość wykonywania pracy w biurze, w domu oraz przez internet.

30. Szkolenia i kursy. Wydaje się, że obecnie można spotkać kursy i szkolenia z każdej branży i dotyczące każdego zagadnienia czy problemu. Kurs Excela, szybkiej nauki, fryzjerstwa czy programowania to tylko niektóre z dostępnych na rynku.

Kulinarne pomysły na biznes w domu

31. Catering. Ludzie żyjący w dzisiejszych czasach są zabiegani i zapracowani do tego stopnia, że często nie mają czasu nawet gotować. A zjeść każdy musi, co daje kolejny dobry pomysł na biznes w domu.

32. Pieczenie tortów i ciast. Również popularna działalność wśród osób, które oferują swoje wypieki torów i ciast dla klientów.

Pomysł na biznes w domu związany z przyrodą

33. Szkółka roślin. Uprawa roślin i kwiatów to następny pomysł na działalność, którą wygodnie wykonuje się przy domu, jeżeli tylko pozwala na to ilość dostępnego wokół miejsca. Firma taka jednak podatna jest na dużą sezonowość.

34. Uprawa warzyw lub owoców. Również i tutaj w grę wchodzi sezonowość branży. Niestety w naszym klimacie zima dość mocno odznacza swoją obecność w biznesach związanych z roślinami.

35. Agroturystyka. Jeżeli oferujemy pokoje na wynajem we własnym domu, to chyba nie ma już biznesu bardziej domowego 😉 Warto do noclegów zaoferować coś jeszcze, choćby wypożyczalnię rowerów. Warto także zastanowić się nad posiadaniem zwierząt, które będą przykuwały większą uwagę gości oraz być może dzięki nim, klienci bardziej zapamiętają nocleg u nas i dzięki temu będą go chętniej polecać.

36. Rolnictwo. Jest to na pewno pomysł na biznes w domu. Trzeba jednak zastanowić się na ile będzie on opłacalny, a także należy wziąć pod uwagę spore zagrożenia w przypadku suszy czy nieurodzaju.

37. Hotel dla zwierząt. Jeżeli lubisz zwierzęta, to może warto przemyśleć otwarcie w domu hotelu dla zwierząt. Biznes wymagający jednak odpowiedniej ilości miejsca, a także przystosowania tego miejsca pod tego rodzaju działalność gospodarczą.

Produkcja, jako pomysł na biznes w domu

38. Wyroby rzemieślnicze. Do tej dziedziny można zaliczyć sporo przedmiotów. Mogą to być bowiem szkło i szklane ozdoby, zbroje, tarcze i miecze czy witraże. Zawody mało popularne i jeżeli nie byłby to domowy, pełnoetatowy biznes, to może chociaż będzie to hobby, na którym można dorobić do pensji.

39. Koszulki, kubki z nadrukiem. Zarówno firmy, jak i osoby prywatne zamawiają koszulki z nadrukiem oraz kubki. Firmy chcą zawrzeć tam swoje logo cze reklamę, natomiast osoby prywatne kupują je najczęściej na prezent dla kogoś bliskiego.

40. Produkcja zabawek. I mowa o zabawkach drewnianych lub ręcznie wykonywanych. Wiele rodziców chce uchronić swoje dzieci przed wszechobecnym plastikiem, kupując im właśnie zabawki drewniane i naturalne.

Pomysły na biznes w domu
Pomysły na biznes w domu

41. Produkcja figur ogrodowych. Betonowe figury ogrodowe to również ciekawy pomysł na biznes w domu, choć konieczne jest do tego chociaż trochę miejsca, aby można było wystartować. Na początek powinien wystarczyć garaż lub piwnica.

42. Produkcja mebli. Prowadzenie takiej działalności wymaga naprawdę odpowiedniego przygotowania oraz wprawy. Piękne i drewniane meble są drogie, ale wytwarzanie ich zajmuje też sporo czasu.

43. Produkcja wyrobów wiklinowych. Jest to kolejny idealny pomysł na biznes w domu, ale i tutaj wymagana jest wprawa i doświadczenie.

44. Stolarz. To już kolejny zawód, który obecnie jest mniej popularny, niż kiedyś. Jednak również z tego powodu, czas oczekiwania na usługę u dobrego stolarza może być naprawdę długi.

45. Szycie ubrań. Obecnie odzież kojarzy nam się ze światowymi, popularnymi markami ubrań z galerii handlowych. Czy jednak ręcznie szyte ubrania to zamierzchłe czasy? Okazuje się, że nie, ponieważ droższe ubrania szyte ręcznie, naprawdę dobrze się sprzedają. A pomysł świetny na domowy biznes, jeżeli tylko potrafimy stworzyć z kawałka materiału sukienkę, spodnie czy sweter.

46. Wyroby ceramiczne. Osobiście nie znam nikogo, kto zajmuje się wytwarzaniem wyrobów ceramicznych, ale znam osoby, które zachwycają się ceramiką.

Pomysł na biznes w domu wymagający umiejętności lub sprzętu

47. Mechanik samochodowy. Działalność gospodarcza bardzo często prowadzona właśnie przy domu, a czasami nawet wręcz pod domem, ponieważ hala garażowa jest na parterze, natomiast nad nią znajduje się mieszkanie.

48. Wulkanizacja. To również dość często spotykany biznes, który prowadzony jest bezpośrednio przy domu. Jeżeli jednak decydowalibyście się na prowadzenie tego rodzaju działalności gospodarczej, to koszty początkowe w postaci zakupu odpowiedniego sprzętu są wysokie oraz jest to biznes dość sezonowy.

49. Czyszczenie reflektorów. Kolejna działalność związana z motoryzacją i samochodami. Niektóre osoby trudnią się tylko i wyłącznie czyszczeniem reflektorów samochodowych, ale równie dobrze może to być dodatek do innej działalności związanej z motoryzacją.

50. Fotografia samochodowa. Może wydawać się to dziwne, ale istnieje coś takiego, jak właśnie fotografia samochodowa. I polega to na… robieniu zdjęć 😉 Mowa jednak o w pełni profesjonalnych zdjęciach aut, dzięki którym powinny się one lepiej sprzedawać. Pamiętajmy, że kupujemy głównie oczami.

51. Renowacja mebli. Często początki takiego biznesu to po prostu domowe hobby remontowania mebli, które po jakimś czasie przeradza się w idealny pomysł na domowy biznes. Renowatorzy mebli, podobnie zresztą, jak i osoby przy innych działalnościach, obserwują portale ogłoszeniowe i często już na pierwszy rzut oka wiedzą, który przedmiot warto kupić.

52. Kosmetyczka. Kosmetyczki, szczególnie te rozpoczynające działalność gospodarczą, bardzo często nie posiadają lokalu. Na początku swojej biznesowej drogi najczęściej świadczą usługi w domu klienta lub we własnym domu.

53. Fryzjerstwo. Podobnie, jak kosmetyczki. Salony fryzjerskie oczywiście cały czas istnieją i wiele z nich na pewno ma się dobrze. Część osób prowadzących ten biznes, prowadzi go jednak w domu lub z dojazdem do klienta.

54. Manicure. Wykonanie paznokci to także praca często wykonywana we własnym domu lub w domu klienta.

Wypożyczalnia, jako pomysł na biznes w domu

55. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego. To chyba najpopularniejszy rodzaj wypożyczalni ze wszystkich wymienionych poniżej, jako pomysły na biznes w domu. Budowy i remonty, choć najchętniej wykonywane są w lecie, to jednak ludzie wykonują je przez cały rok.

56. Wypożyczalnia rowerów. Ciekawy pomysł na biznes w domu, ale raczej w turystycznym mieście, gdzie dostępne są także ścieżki rowerowe.

57. Wypożyczalnia nart. Dla osób – klientów, które jadą pierwszy raz na narty lub nie posiadają swojego sprzętu narciarskiego.

58. Wypożyczalnia sprzętu górskiego i wspinaczkowego. Podobnie, jak wyżej. Klienci to osoby, które wybierają się w góry i potrzebują na wyjazd wypożyczyć obuwie, odzież czy plecak.

59. Wypożyczalnia kajaków. Ciekawy biznes domowy, choć tylko sezonowy. I oczywiście koniecznym warunkiem opłacalności prowadzenia takiej firmy jest stosunkowo bliska odległość rzeki czy chociażby dużego jeziora.

60. Wypożyczalnia zabawek. Ciekawa oferta dla rodziców, a może nawet bardziej coś ciekawego dla dzieci. Dzięki takiej wypożyczalni, dzieci mogą w miarę często cieszyć się nowymi zabawkami.

Pozostałe pomysły

61. Mini siłownia. Pomysł na biznes bardzo często wymieniany przez młode osoby, których marzeniem jest posiadanie własnej siłowni. Część z nich nawet zaczyna realizować to marzenie i rozpoczyna kupowanie sprzętu. Jednak od trenowania, do posiadania nawet małej siłowni jest daleka droga. Co nie zmienia faktu, że jeśli ktoś lubi trenować na siłowni to jest to idealny pomysł na biznes w domu, ponieważ osoba ta będzie realizować swoją pasję, a także będzie mogła się z niej utrzymywać.

62. Domowe przedszkole. Biznes może okazać się idealny dla osób uwielbiających dzieci. W Polsce można założyć domowe przedszkole, trzeba jednak spełnić odpowiednie wymagania.

63. Pranie dywanów. Biznes taki może być prowadzony we własnym domu lub w domu klienta. Koszty początkowe nie są wygórowane, więc jeżeli szukasz taniego w otwarciu pomysłu na biznes to może akurat od tego zacząć? 🙂

Zanim zaczniesz, najpierw przetestuj pomysł na biznes – również ten w domu

W Polsce od 2018 roku istnieje możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej. Dzięki temu, można legalnie zweryfikować swój pomysł na firmę. Działalność nierejestrowaną można prowadzić do momentu, dopóki nie przekraczamy przychodu z tej działalności w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia.

Co więcej, szukajmy pomysłów, które będą spójne z naszym hobby. Wówczas o wiele dłużej utrzymamy motywację do działania. W działalności gospodarczej ważne jest także, aby wsłuchać się w problemy w innych ludzi. Zapytaj o te problemy swoich przyjaciół, rodzinę czy społeczności w social mediach. Ludzie chętnie dzielą się takimi informacjami. Gdy już poznasz te problemy i znajdziesz sposób na ich rozwiązanie, to istnieje spora szansa, że z powodzeniem będziesz prowadził taki biznes.

Do rozpoczęcia biznesu wykorzystaj to, co obecnie posiadasz. Wiele osób skupia się na tym, czego nie ma, zamiast próbować działać z tym, co już ma. Jeżeli chcesz zostać fotografem, to nie musisz mieć nowego modelu aparatu. Zdjęcia rób na początku jakimkolwiek urządzeniem, zacznij nawet od telefonu. Najważniejsze bowiem jest to, aby je w ogóle wykonywać. Jeżeli natomiast chcesz zająć się rękodziełem to nie musisz zamawiać najdroższych i najładniejszych elementów. Zacznij od czegoś prostego. Próbuj, sprawdzaj, testuj.

Rozpoczynając biznes nie musisz wymyślać czegoś niewiarygodnego. Większość biznesów to po prostu kopie innych przedsiębiorstw. Bardzo mało firm tworzy coś naprawdę nowego i innowacyjnego. Nie obawiaj się, że już istnieje taka firma na rynku, jaką Ty zamierzasz otworzyć.

Zanim zdecydujesz się działać, policz wszystkie ewentualne koszty oraz zakupy potrzebnego sprzętu, materiałów, wyposażenia, programów i wszystkiego, co będzie potrzebne już od pierwszego dnia działalności gospodarczej. Warto również przygotować biznesplan przed uruchomieniem przedsiębiorstwa.

A jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z Twoim planem i założeniami, uda Ci się utrzymywać z tej działalności, ludzie będą chętnie polecać Twoją firmę, będzie ona Twoim hobby i będziesz pracę tą wykonywał z radością, a nie jak za karę – to możliwe, że będziesz jednym z najszczęśliwszych ludzi na świecie 😉

Jeżeli chcesz dopisać jeszcze jakiś pomysł na biznes w domu, ale nie tylko, to bardzo Cię do tego zachęcam w komentarzu poniżej. Będzie mi bardzo miło z tego powodu, a co więcej, być może wywiąże się z tego ciekawa, kreatywna dyskusja 🙂

Jeżeli z kolei chcesz poczytać więcej o pomysłach na biznes i pokrewnych tematach, to zapraszam Cię serdecznie do przejrzenia poniższych artykułów:

  • Pomysły na biznes na wsi – jest spis kilkudziesięciu pomysłów biznesowych do zrealizowania na wsi. Całość pomysłów została podzielona na kategorie, aby łatwiej się czytało oraz, aby łatwiej było znaleźć pomysły z konkretnej branży 😉
  • Pomysły na biznes w małym mieście – podobnie jak wyżej tyle, że są to pomysły na firmę w małym mieście. Obowiązuje również podział na kategorie, takie jak np.: pomysły gastronomiczne, pomysły związane z rozrywką, pomysły na biznes związany z roślinami czy zwierzętami lub też pomysły na biznes usługowy 🙂
  • Darmowa reklama w Internecie – pomysły i możliwości – artykuł ten może być przydatny zarówno dla osób, które dopiero zamierzają otworzyć działalność gospodarczą i planują swoje kolejne kroki, ale także dla osób, które już prowadzą swoją firmę. Z artykułu można bowiem zaczerpnąć sporą garść pomysłów i możliwości na reklamę w Internecie – za darmo 😉
  • Sprawdź tag pomysły na biznes, gdzie znajdziesz wszystkie artykuły na blogu Praktyczne Finanse dotyczące właśnie tej tematyki, czyli wpisy z pomysłami i inspiracjami odnośnie otwierania własnej firmy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *