Kod PKD 47.71.Z

Kod PKD 47.71.Z

Co oznacza kod PKD 47.71.Z, który w Internecie najczęściej wyszukiwany jest jako kod PKD 47.71 z? Pierwsza podana przeze mnie wersja kodu PKD jest to wersja poprawnie zapisana, którą można znaleźć w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Natomiast wersja druga jest to po prostu wersja kodu częściej wpisywana w wyszukiwarce Internetowej. W tym wpisie będę starał się naprzemiennie używać obydwu tych wersji, ale należy pamiętać, że oficjalna jest ta pierwsza, tzn. kod PKD 47.71.Z.

KOD PKD 47.71.Z

Kod PKD 47.71.Z/47.71 z oznacza dokładnie: Sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach. Jest to dokładny kod, który można podać we wpisie do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) jako kod głównej działalności lub jako kod pozostałej działalności. W dalszej części wpisu określone jest, jaki dokładnie rodzaj działalności gospodarczej obejmuje ten właśnie kod PKD.

Kod PKD 47.71.Z – sekcja

Kod PKD 47.71.Z/47.71 z znajduje się w sekcji G PKD oznaczonej jako: Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle. Sekcja PKD jest to pierwszy i najbardziej ogólny podział kodów PKD, na które to składają się wyłącznie litery od A do U. Sekcja PKD nie jest wpisana w ostateczny kod PKD, widać to doskonale choćby w powyższym przykładzie, gdzie w kodzie nie ma litery „G”.

Kod PKD 47.71.Z – dzial

Kod PKD 47.71.Z/47.71 z znajduje się w dziale 47 oznaczonym jako: Handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi. Dział PKD jest to liczba przed kropką, zawarta w kodzie PKD.

Kod PKD 47.71.Z – grupa

Kod PKD 47.71.Z/47.71 z znajduje się w grupie 47.7, która opisana jest jako: Sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach. Grupa PKD jest to jeszcze dokładniejszy podział kodów PKD. W grupie zawarta jest pierwsza liczba kodu, kropka oraz pierwsza cyfra po kropce.

Kod PKD 47.71.Z – klasa

Kod PKD 47.71.Z/47.71 z znajduje się w klasie 47.71 nazwanej: Sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach. Klasa to przedostatni już podział kodu i zawiera się w nim liczba przed kropką, kropka oraz liczba po kropce.

KOD PKD 47.71.Z – podklasa

Kod PKD 47.71.Z/47.71 z jest to już ostatni podział i jednocześnie najdokładniej opisany kod, który nazywany jest podklasą i w przypadku tego kodu oznacza on: Sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, czyli brzmi dokładnie tak samo, jak klasa tego kodu.

Kod PKD 47.71.Z – co obejmuje?

Podklasa PKD 47.71.Z obejmuje sprzedaż detaliczną:

 • wyrobów odzieżowych, w tym bielizny,
 • wyrobów futrzarskich,
 • dodatków odzieżowych, takich jak: rękawiczki, krawaty, szelki itp.

Podklasa ta nie obejmuje:

 • sprzedaży detalicznej wyrobów tekstylnych, sklasyfikowanej w 4751Z.

Kod 47.51.Z. obejmuje z kolei sprzedaż detaliczną:

 • tkanin,
 • przędzy dla celów dziewiarskich,
 • przędzy do produkcji dywanów, kilimów, gobelinów lub haftów,
 • wyrobów tekstylnych,
 • wyrobów pasmanteryjnych, igieł, nici do szycia itp.

Podklasa 47.51.Z nie obejmuje:

 • sprzedaży detalicznej odzieży, sklasyfikowanej w 4771Z.

Jeżeli więc planujesz otworzyć działalność gospodarczą, której głównym towarem na sprzedaż będzie odzież, bielizna czy galanteria w postaci np. rękawiczek to jako główny kod PKD otwieranej działalności gospodarczej powinieneś wpisać właśnie 47.71.Z.

Jeżeli natomiast powyższe wyroby mają być tylko dodatkowym źródłem przychodu to powyższy kod można wpisać jako dodatkowy kod do otwieranego właśnie lub już prowadzonego biznesu.

Jeżeli masz ochotę dodać coś od siebie odnośnie kodu 47.71.Z lub całej branży działającej pod tym właśnie kodem to serdecznie Cię do tego zapraszam w komentarzu poniżej 🙂 Jeżeli natomiast znajdziesz jakiś błąd na niniejszej stronie to proszę poinformuj mnie o tym także w komentarzu lub poprzez zakładkę „Kontakt”.

Chcesz może poczytać więcej na podobne do powyższego tematy? Jeżeli tak to zapraszam do sprawdzenia następujących wpisów:

 • Kody PKD – wpis poświęcony w całości kodom PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności. Wyjaśniający w przystępny sposób czym są kody PKD, do czego służą i w jaki sposób je wybierać.
 • Sekcje PKD – w tym wpisie opisane są wszystkie sekcje PKD, od pierwszej, aż do ostatniej. Znaleźć można tutaj informacje, jak oznaczone są wspomniane sekcje, a także jak brzmi ich nazwa i co w sobie zawierają.
 • Skalowanie biznesu – artykuł poświęcony skalowaniu biznesu. Czym jest skalowanie? Są to wszelkie działania w firmie, które mają przynieść poprawę wydajności prowadzonej działalności gospodarczej. We wpisie można znaleźć wiele sposobów skalowania biznesu, np. poprzez sztuczną inteligencję i chat GPT, ale nie tylko 😉
 • Chat GPT po polsku – skoro już mowa o sztucznej inteligencji, to zachęcam także do zapoznania się z bardzo rozbudowanym wpisem na temat Chatu GPT. Począwszy od tego, w jaki sposób go uruchomić, jak z niego korzystać, aż do tego jakich promptów (poleceń) używać komunikując się z chatem GPT 🙂
 • Pomysły na biznes w małym mieście – ostatnie trzy wpisy o których chciałem wspomnieć dotyczą pomysłów na biznes. Pierwszy z tych wpisów to pomysły na biznes w małym mieście, czyli co może się sprawdzić w niewielkim miasteczku jako pomysł na biznes.
 • Pomysły na biznes na wsi – kolejnym wpisem z pomysłami na biznes będą pomysły na biznes na wsi. Zatem wszelkie przykłady pomysłów dla osób, które chciałyby otworzyć i prowadzić działalność na wsi. Może znajdziesz tutaj akurat pomysł na siebie 😉
 • Pomysł na biznes w domu – i trzeci wpis – dotyczący pomysłów na biznes w domu. Może on pomóc znaleźć pomysł na siebie dla osób, które chcą zająć się biznesem, ale z jakiegoś powodu chcą lub muszą większość czasu pozostawać w domu. Również i tutaj znajduje się wiele pomysłów i możliwości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *