Jak przygotować dom, mieszkanie do wakacji?

Jak przygotować dom, mieszkanie do wakacji

Na wakacyjny wyjazd czekamy często cały rok. Chyba, że mamy to szczęście i możliwość, aby wypoczywać na urlopie częściej. Wiele osób przed wyjazdem zastanawia się czy na pewno wszystko jest spakowane oraz odpowiednio przygotowane do podróży. Co jednak z naszym domem czy mieszkaniem? Także i je możemy przygotować we właściwy sposób, biorąc pod uwagę dwa ważne powody – bezpieczeństwo oraz oszczędność.

Jak przygotować dom, mieszkanie do wakacji?

Media w trakcie nieobecności

1.Zakręcić główne zawory wody. Można również zakręcić mniejsze zawory przy kranach oraz urządzeniach sanitarnych. Pomoże nam to uniknąć ewentualnego zalania mieszkania, a w przypadku kapiącego kranu również zaoszczędzimy.

2. Skręcić grzejniki. Jeżeli jest lato to prawdopodobnie grzejniki i tak nie grzeją, ale warto je skręcić w celu uniknięcia zalania mieszkania. Jeżeli jednak na wakacje wyjeżdżamy zimą, to pamiętajmy, aby zostawić je odkręcone przynajmniej w pewnym stopniu tak, aby w mieszkaniu przez cały okres naszej nieobecności panowała dodatnia temperatura.

3. Zakręcić zawór gazu. W celu bezpieczeństwa oraz spokojnej głowy podczas wyjazdu możemy to zrobić. Szczególnie polecane dla osób nerwowych 😉

4. Odłączyć od prądu wszystkie urządzenia elektryczne. Wyciągnijmy z kontaktów wszelkie wtyczki od urządzeń. Pozostawmy podłączoną jedynie lodówkę oraz inne urządzenia, które muszą pozostać podłączone do sieci energetycznej.

5. Wyłączyć bezpieczniki. Można również wprowadzić ten punkt. Wówczas nie powinno nastąpić żadne zwarcie. Jednak, jak w powyższym punkcie, pamiętajmy aby nie wyłączyć bezpieczników, które zasilają w energię lodówkę oraz inne, ważne urządzenia elektryczne.

6. Spisać stan liczników. Szczególnie polecane dla osób, które wiedzą ile zużywają prądu. Dzięki temu można obliczyć ile oszczędności na energii elektrycznej daje nam wakacyjny wyjazd.

Lodówka i jedzenie

7. Podwyższenie temperatury w lodówce lub przełączenie jej w tryb wakacyjny. Lodówka jest w wielu domach najbardziej prądożernym urządzeniem. Może ona odpowiadać nawet za 1/3 całkowitej, zużywanej w domu energii elektrycznej. Warto więc, przynajmniej na czas wakacji, zmniejszyć to zużycie.

Przy okazji zapraszam do zapoznania się z wpisem jak oszczędzać prąd na lodówce, w którym to staram się przekonać, że użytkowanie lodówki w odpowiedni sposób ma duże znaczenie dla naszych rachunków za energię elektryczną.

Przygotowanie domu, mieszkania do wakacji
Przygotowanie domu, mieszkania do wakacji

8. Przegląd lodówki. Nie pozostawiajmy w lodówce produktów, które po powrocie z wakacji na pewno nie będą nadawać się do spożycia.

9. Przegląd kuchni oraz całego mieszkania. Poza lodówką również nie powinny pozostać żadne, szybko psujące się artykuły spożywcze. Zerknijmy na blaty czy nie ma żadnych owoców, warzyw, pieczywa lub naczyń z resztkami jedzenia.

10. Wyrzucenie śmieci. Niby oczywiste, ale na pewno byśmy się zdziwili, gdy po powrocie z wakacji pierwsze, co musielibyśmy robić, to wietrzenie mieszkania oraz pozbycie się nieproszonych gości 😉

Jak przygotować dom i mieszkanie do wakacji w kwestii zwierząt i roślin

11. Zadbać o zwierzęta. O czworonogach takich, jak pies czy kto na pewno nie zapomnimy, ale pamiętajmy również o innych zwierzętach, jak np. rybki w akwarium. Należy poprosić kogoś, aby je karmił lub musimy wyposażyć akwarium w automatyczny podajnik pokarmu.

12. Podlać kwiaty. Jeżeli nie jest to bardzo długi wakacyjny wyjazd, to powinno wystarczyć, że solidnie podlejemy kwiaty przed podróżą. W przypadku jednak dłuższej nieobecności, podobnie jak w przypadku zwierząt, będziemy musieli poprosić kogoś o ich podlewanie lub także zaopatrzyć się w automatyczne urządzenia do nawadniania roślin.

Bezpieczeństwo nieruchomości podczas wakacji

13. Zamknięcie wszystkich okien i drzwi. Przed samym wyjazdem sprawdźmy jeszcze dokładnie czy wszystkie okna oraz drzwi są dobrze zamknięte.

14. Zamknięcie drzwi na wszystkie możliwe zamki. Nawet, jeśli zwykle używamy tylko jednego zamka, ale drzwi są wyposażone również w drugi, to na czas wakacji warto skorzystać z obydwu. Zmniejszy to szansę na wejście do środka nieproszonych gości.

15. Jeżeli posiadamy garaż, piwnicę czy pomieszczenia gospodarcze również nie zapomnijmy o ich zamknięciu.

16. Zainstalowanie urządzenia, które poinformuje nas powiadomieniem na smartfonie, gdy mieszkanie zaleje woda lub nagle zmieni się temperatura w domu.

17. Sprawdzenie polisy ubezpieczeniowej nieruchomości. Upewnijmy się przed wyjazdem czy nasza polisa jest nadal aktualna. Jest to ważne z tego powodu, że będąc na wakacjach nie uda nam się zareagować tak szybko, np. na zalanie, jak w przypadku przebywania w nieruchomości.

18. Wartościowe przedmioty pochowajmy do szafek. Nie zakładamy, że ktoś włamie się do mieszkania podczas naszej nieobecności, ale jednak warto schować pieniądze, biżuterię, drogi sprzęt elektroniczny lub ważne dokumenty.

19. Zabezpieczenie się przed złodziejami. Stwórzmy wrażenie, że ktoś przebywa w mieszkaniu. Może to być zwykły programator czasowy, który będzie włączał i wyłączał wieczorem światło. Prosty programator można kupić już za około 30zł.

20. Zainstalowanie kamery, z której obraz będziemy mogli obserwować na naszym smartfonie. Wiele z tych kamer może przekazywać także obraz po zmroku.

21. Nie publikowanie zdjęć z wakacji w Social Mediach w trakcie naszej nieobecności. Warto poczekać z publikacją do powrotu do domu. Dzięki temu nie będzie możliwości tak łatwego sprawdzenia czy nieruchomość jest chwilowo niezamieszkała.

Pozostałe kwestie, jak przygotować dom, mieszkanie do wakacji

22. Zasunąć zasłony lub opuścić częściowo rolety. Dzięki temu mieszkanie w lecie nie będzie się aż tak nagrzewać, natomiast w zimie wychładzać.

23. Zapłacić rachunki. Często korzystamy z przypomnień i opłat w telefonie, który zapewne będziemy mieli ze sobą na wakacjach. Jednak, jeżeli będzie to fizyczny rachunek czy faktura do zapłaty to nie zapomnijmy o uregulowaniu płatności, aby nie narazić się na naliczenie odsetek.

Niezawodni przyjaciele domu w trakcie naszej nieobecności

24. Warto zostawić klucze komuś z rodziny, sąsiadom lub przyjaciołom. Najważniejszy, przynajmniej dla mnie punkt. Dzięki temu unikniemy wielu ewentualnych problemów i zmartwień. Przyjaciel może bowiem nakarmić zwierzęta, podlać kwiaty, przewietrzyć mieszkanie, pokręcić się po mieszkaniu, co powinno odstraszyć złodziei, a także zauważy ewentualny wyciek wody.

Przygotowanie nieruchomości do wakacji pozwoli zaoszczędzić pieniądze

Spisanie stanów liczników energii elektrycznej przed i po wakacjach pozwoli nam obliczyć zaoszczędzone kilowatogodziny oraz ilość pieniędzy, która pozostanie w naszej kieszeni.

Jednak dopiero odpowiednie przygotowanie domu czy mieszkania do wakacji tak naprawdę daje nam oszczędzać. Samo tylko odłączenie urządzeń, szczególnie tych w trybie standby (tryb czuwania lub tryb uśpienia) oraz zwiększenie minimalnie temperatury w lodówce pomoże nam zwiększyć te oszczędności.

Warto również zwrócić uwagę na wspomniane wyżej punkty związane z mediami oraz bezpieczeństwem w naszym domu, aby po powrocie móc nadal cieszyć się własnymi czterema kątami w nienaruszonym stanie.

Jeżeli chcesz podzielić się swoimi pomysłami lub przemyśleniami związanymi z przygotowaniem domu lub mieszkania do wakacji to bardzo Cię do tego zachęcam. Na pewno jest jeszcze spore pole do popisu w kwestiach oszczędności, bezpieczeństwa oraz pozostałych sprawach dotyczących przygotowania nieruchomości do wyjazdu na wakacje.

Jeżeli powyższy temat jest dla Ciebie interesujący to być może zaciekawią Cię również następujące artykuły na blogu Praktyczne Finanse:

  • Jak zabezpieczyć dom, mieszkanie przed włamaniem jest to wpis, który również warto przeczytać przed wakacyjnym wyjazdem. Jednak nie tylko, ponieważ znajdują się w nim pomysły i wskazówki na uniknięcie włamania nie tylko podczas wakacyjnej nieobecności,
  • Wilgoć w domu to z kolei wpis, który pomaga zrozumieć skąd bierze się wilgoć w domu lub mieszkaniu oraz jakie zachowania mieszkańców wpływają na fakt, że jest jej więcej,
  • Jak pozbyć się wilgoci z domu to natomiast artykuł, który przedstawia wskazówki, w jaki sposób można usunąć wilgoć z domu lub z mieszkania,
  • A może po prostu zobacz całą kategorię nieruchomości na blogu Praktyczne Finanse, w której można znaleźć wszystkie artykuły związane z domami i mieszkaniami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *