Jak pozbyć się wilgoci z domu

Jak pozbyć się wilgoci z domu

Wilgoć w domu pojawia się przy sprzyjających jej powstawaniu warunkach np. w wyniku zbyt rzadkiego lub krótkiego wietrzenia pomieszczeń. Jeżeli natomiast odpowiednio dba się o pomieszczenia, a wilgoć i tak się pojawia, może to być spowodowane np. błędami konstrukcyjnymi nieruchomości czy nawet użycia zbyt słabej jakości materiałów. Poza tym, starsze domy były budowane inaczej, niż obecnie się to robi, więc przy takich nieruchomościach wilgoć często jest nieunikniona bez przeprowadzenia dużego, kosztownego remontu. Przed znalezieniem odpowiedzi na pytanie jak pozbyć się wilgoci z domu zawartej w tym artykule, zachęcam także do zapoznania się z wpisem zatytułowanym wilgoć w domu – przyczyny powstawania wilgoci, gdzie znajdują się informacje na temat czym ta wilgoć może być spowodowana.

Wilgotność powinna oscylować w granicach 40-60%, przy temperaturze wynoszącej 20-22 stopnie Celsjusza. Jeżeli nie możemy zweryfikować tych liczb za pomocą odpowiednich urządzeń (higrometr, czyli wilgotnościomierz lub stacja pogody) to zwracajmy uwagę czy nie mamy zaparowanych okien, ręczniki po kąpieli lub podłoga po umyciu nie schną zbyt długo albo czy ściany w narożnikach nie są wilgotne. Jeżeli zauważamy takie symptomy to z całą pewnością powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie jak pozbyć się z domu wilgoci.

Jak pozbyć się wilgoci z domu

1. Sprawdzić drożność kratek wentylacyjnych. Wystarczy zrobić prosty test płomienia. Zapalając świeczkę czy zapalniczkę podstawmy ją pod kratkę wentylacyjną. Jeżeli płomień będzie kierował się w stronę kratki, oznaczać będzie to, że wentylacja działa. Jeżeli jednak płomień będzie skierowany wyłącznie do góry, oznaczać to będzie niestety, iż kratka nie spełnia swojej funkcji i wymaga wyczyszczenia czy naprawy.

2. Dogrzewanie wnętrza domu. Jeżeli w domu panuje zbyt niska temperatura, będzie to sprzyjało powstawaniu wilgoci, a w następnej kolejności również pleśni. Niekiedy warto podnieść chociaż o 1 stopień temperaturę wewnątrz nieruchomości, co pozwoli osuszyć zarówno powietrze, jak i ściany.

3. Ocieplenie ścian domu. Jeżeli dogrzewanie domu jest zbyt drogie, to warto zastanowić się nad jednorazową inwestycją w ocieplenie domu, która zwróci się w ciągu kilku lat. Dzięki ociepleniu, każdego roku powinniśmy zużywać od kilkunastu do kilkudziesięciu procent mniej energii, a więc i kosztów, potrzebnych do ogrzewania nieruchomości.

4. Usunięcie błędów konstrukcyjnych. Błędy konstrukcyjne potrafią zniweczyć plan komfortowego mieszkania w domu. I o ile są to błędy, które można z łatwością naprawić to warto się tym zająć natychmiast. Jeżeli jednak są to poważniejsze błędy lub chodzi o konstrukcję starszego domu, to na pewno trzeba będzie odłożyć sporo pieniędzy na przeprowadzenie remontu w celu poprawy jakości mieszkania w tym domu.

5. Pochłaniacz wilgoci. Prosty przedmiot, który zazwyczaj skonstruowany jest z plastikowego pojemnika, na środku którego znajduje się kratka, a na niej substancja absorbująca wilgoć z powietrza. Następnie woda z tej substancji, poprzez kratkę, skrapla się do pojemnika poniżej.

6. Elektryczny osuszacz powietrza. Urządzenie to przynosi taki sam skutek, jak pochłaniacz wilgoci, ale działa dopiero po podłączeniu do energii elektrycznej. Osuszacz powietrza zbiera wodę z powietrza, a następnie skrapla się ona do pojemnika, który co jakiś czas należy opróżnić.

7. Dmuchawy grzewcze. Stosowane są one do osuszania konkretnych miejsc lub pomieszczeń, np. piwnicy.

8. Niektóre rośliny domowe pochłaniają wilgoć z powietrza. Takimi roślinami są między innymi skrzydłokwiat, paprotka czy bluszcz. Warto więc zaopatrzyć się w te kwiaty, jeżeli walczymy z wilgocią w domu 🙂

9. Suszyć pranie na zewnątrz. Jeżeli nie mamy w domu odpowiednich warunków do suszenia, to pranie zawsze powinniśmy rozwiesić na zewnątrz. Jeżeli jednak pranie z jakiegoś powodu musi być suszone w domu, to koniecznie pilnujmy wietrzenia tego pomieszczenia poprzez otwieranie okna czy uruchomienie elektrycznego wyciągu powietrza.

10. Drożne nawiewniki okienne. Powinniśmy od czasu do czasu zweryfikować czy nawiewniki w oknach są czyste i drożne, aby powietrze mogło swobodnie krążyć.

11. Mikrowentylacja. Powinniśmy wpuszczać świeże powietrze do mieszkania jak najczęściej. Takie warunkimożemy stworzyć poprzez otwieranie okien, a możemy również spróbować innych sposobów, np. wyciąć mały kawałek uszczelki w drzwiach.

12. Rozszczelnienie okien. Jeżeli nie chcemy lub nie możemy otworzyć okna na oścież lub uchylić go, możemy je również rozszczelnić. Zazwyczaj robi się to poprzez przekręcenie klamki okiennej o około 45 stopni.

13. Farby z cząsteczkami srebra. Farby takie przeciwdziałają namnażaniu się mikroorganizmów i bakterii.

14. Farby wodoodporne lub wodoszczelne. Farby te z kolei zatrzymują wnikanie wilgoci do ścian. Są najczęściej stosowane w łazienkach i kuchniach, ale mogą być również stosowane z powodzeniem w innych pomieszczeniach w domu w celu uniknięcia wilgoci.

15. Dostęp powietrza do ścian mających tendencje do zbierania wilgoci. Przepływ powietrza w takich miejscach jest bardzo ważny, ponieważ każdy taki ruch powietrza osusza wilgotne ściany. Zazwyczaj najbardziej narażone na zbieranie wilgoci są narożniki zewnętrznych ścian nieruchomości.

16. Skraplanie się pary wodnej w najzimniejszych miejscach, czyli tam gdzie występują mostki cieplne. Miejsca takie to np. wspomniane wyżej narożniki ścian zewnętrznych, ale także parapety czy coraz popularniejsze narożne okna. Powinniśmy częściej weryfikować oraz być może wycierać lub czyścić takie miejsca, aby nie doprowadzić tam do powstawania pleśni.

Jak pozbyć się wilgoci z kuchni

17. Okap nad kuchenką. Warto pamiętać, aby okap podczas gotowania był cały czas uruchomiony, aby mógł pracować nad wyciąganiem wilgotnego powietrza z domu na zewnątrz.

18. Gotowanie pod przykryciem. Kolejna kwestia dotycząca gotowania, które powoduje naprawdę dużą wilgotność w powietrzu. Przykrycie garnka nie tylko ogranicza parowanie wody, ale także dzięki niej woda szybciej się zagotuje, gdyż ciepło nie będzie uciekać poza garnek.

Jak pozbyć się wilgoci
Jak pozbyć się wilgoci

19. Otwarte okno podczas gotowania. Jeżeli kuchnia jest wyposażona w okno, to warto z niego korzystać. Wpłynie to pozytywnie na obniżenie poziomu wilgoci w kuchni czy nawet całym domu.

Jak pozbyć się wilgoci z łazienki

20. Otwarcie okna w łazience po kąpieli. Prysznic czy kąpiel w wannie są bardzo dużym ładunkiem wilgoci wprowadzonym do powietrza. Dlatego też, zaraz po kąpieli powinniśmy otworzyć okno, aby wilgoć ta mogła uciec z domu.

21. Włączenie wentylatora. O ile oczywiście jest on zamontowany. Sprawdza się bardzo dobrze w łazienkach bez okna i pomaga on w bardzo szybkim tempie wyciągnąć wilgoć z łazienki.

22. Krótszy prysznic. Jeżeli mamy spory problem ze zbyt dużą wilgotnością w łazience, to w okresach najbardziej sprzyjających namnażaniu się wilgoci, być może warto rozważyć krótsze kąpiele.

23. Otwory w drzwiach do łazienki. Montując nowe drzwi do łazienki pamiętajmy o kupnie drzwi przeznaczonych do łazienek, które mają otwory przy podłodze. Pomagają one w wymianie powietrza pomiędzy łazienką, a resztą domu lub mieszkania.

Domowe sposoby na pozbycie się wilgoci

24. Sól. Zaabsorbuje wilgoć z powietrza. Można ją wysypać na naczynie, np. miseczkę lub zawinąć w gazę i pozostawić w wilgotnym pomieszczeniu lub w najbardziej narażonym na wilgoć miejscu.

25. Kreda. Działa podobnie do soli. Można ze zwykłej kredy do tablic wykonać pochłaniacz wilgoci.

25. Soda oczyszczona. To produkt o działaniu przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym. Pomoże ona wyczyścić plamy z pleśni oraz pochłonąć nieprzyjemny zapach.

Jak usunąć wilgoć ze ściany

Na koniec warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie jak pozbyć się wilgoci z domu, czyli jakie kroki wykonywać oraz w jakiej kolejności, aby doczyścić ścianę z pleśni.

Najpierw powinniśmy dobrze osuszyć ścianę. Można to zrobić za pomocą farelki lub nagrzewnicy (sprzęt taki można wypożyczyć w wypożyczalni). Ostatecznie możemy użyć nawet suszarki do włosów.

Po wysuszeniu ściany, musimy ją umyć z dodatkiem chemicznego środka grzybobójczego (dostępny powinien być do kupienia w sklepie budowlanym) lub z pomocą octu, jeżeli wolimy domowe sposoby. Gdy widzimy, że wilgoć weszła głęboko w tynk, to w celu jej usunięcia konieczne może się okazać jego skucie.

Teraz ponownie powinniśmy dobrze wysuszyć ścianę. Jeszcze lepiej będzie, jeżeli uda nam się to zrobić za pomocą wysokiej temperatury, która zabija grzyby i bakterie. Gdy już ściana będzie sucha, można uzupełnić ubytki tynku i po wyschnięciu można ją pomalować.

Jeżeli nie uda się pozbyć wilgoci z tego miejsca domu, to warto zastosować inne preparaty chemiczne. Niektóre z nich można zastosować jeszcze pod tynk, inne natomiast na zewnątrz ścian. Takimi preparatami są między innymi farby przeciw wilgoci, farby na pleśń, blokery wilgoci czy środki przeciw wykwitom.

Jak sprawdzić poziom wilgotności w domu?

W artykule tym wspominałem już kilkukrotnie o urządzeniach, dzięki którym możemy sprawdzać poziom wilgotności. Może to być higrometr (wilgotnościomierz) czy stacja pogody z funkcją pokazywania poziomu wilgotności. Urządzenia te mogą nas bardzo wspomóc w walce z wilgocią, ponieważ na bieżąco będziemy wiedzieć czy pomieszczenia osiągnęły już optymalny poziom wilgoci w powietrzu czy jeszcze nie. Dzięki temu po pewnym czasie przyzwyczaimy się i dojdziemy do wprawy, wiedząc ile czasu musi być otwarte okno w trakcie wietrzenia lub jak długo powinien pracować jeszcze okap w kuchni po zakończeniu gotowania obiadu.

Jeżeli ktoś z Was chciałby się podzielić swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pozbywania się wilgoci z domu lub ogólnie o radzeniu sobie ze zbyt wilgotnymi pomieszczeniami, to zachęcam do tego w komentarzu poniżej. Może nasze wspólne wskazówki pomogą innym w walce z tym problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *