Jak oszczędzać wodę? 43 sposoby na oszczędzanie wody

Jak oszczędzać wodę

Badania pokazują, że 1 osoba w Polsce zużywa ok. 92 litrów wody na dobę (niektóre źródła podają zużycie na poziomie ok. 140 litrów na dobę). Oznacza to, że miesięcznie osoba ta zużywa 2760 litrów wody, natomiast rocznie aż 33120 litrów. Jednak czy rzeczywiście to aż tak dużo? Otóż inne badania wskazują, że 1 osoba w Polsce zużywa średnio aż 3900 litrów wody dziennie! Skąd taka różnica? Pierwsze dane pokazują rzeczywiste średnie zużycie wody w gospodarstwach domowych, gdzie ok. 2-3 litry jest przeznaczane na cele spożywcze, natomiast pozostałe 89-90 litrów na kąpiel, pranie, zmywanie, sprzątanie, podlewanie itp. Drugie dane to z kolei średnie zużycie wody w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca, ale biorąc pod uwagę całą zużytą wodę w naszym kraju. W tych wyliczeniach ok. 75% zużycia jest wykorzystywane w przemyśle, a tylko ok. 13% w gospodarstwach domowych. Reszta, czyli ok. 12% wody wykorzystywane jest w rolnictwie i leśnictwie.

Jak oszczędzać wodę w domu

1. Sprawdzić stan instalacji wodociągowej w domu. Czy nie ma żadnych przecieków, czy nic nie kapie oraz czy nigdzie nie zbiera się woda. Można to zrobić w następujący sposób: przed wyjściem z domu zrobić zdjęcie lub spisać stan liczników. Po powrocie do domu zrobić to samo i porównać dane. W ten sposób przekonamy się czy woda nie znalazła nigdzie ujścia.

2. Zamontowanie w kranach perlatorów. Są to urządzenia, które optycznie powiększają strumień wody, a także napowietrzają wodę. W zależności od modelu pomagają zmniejszyć zużycie wody zazwyczaj od około 30% aż do 60%. Z baterii zlewozmywakowej bez perlatora woda wydobywa się w ilości ok. 12-15 litrów na minutę, natomiast z perlatorem można to ograniczyć do ok. 7-8 litrów na minutę.

3. Zawsze zakręcać kran. Nawet podczas mydlenia rąk. Możemy robić to ręcznie lub może pomóc nam w tym bateria na fotokomórkę (bezdotykowa), który otworzy strumień wody tylko wówczas, gdy podstawimy pod nią ręce.

4. Podczas mycia rąk czy twarzy kran nie musi być mocno odkręcony. Wystarczy lekki strumień wody.

5. Wykonanie instalacji dualnej. Dzięki niej można ponownie wykorzystać wodę, np. wodę z umywalki do spłukiwania toalety.

6. Zbieranie wody szarej. Można w domu zamontować system, który będzie zbierał wodę z wanny, brodzika, umywalki itp. Następnie woda ta zostaje przepuszczona przez odpowiedni system filtrów, po czym jest zbierana w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach. Woda ta może być następnie wykorzystywana do mycia, sprzątania, spłukiwania toalet itp. Jest to niestety dość kosztowny sposób oraz łatwiej go wdrożyć już na etapie budowy domu.

7. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto zaizolować rury, aby uniknąć strat ciepła.

8. Jednouchwytowe baterie pozwolą na szybsze uzyskanie odpowiedniej temperatury wody, co wpłynie na ilość wody, którą zużyjemy.

9. Nieświeżą wodę mineralną można ponownie wykorzystać, zamiast ją wylewać. Można nią np. podlać kwiaty czy inne rośliny.

Jak oszczędzać wodę w kuchni

10. Należy starać się nie używać bieżącej wody do rozmrażania mięsa. Jeśli to możliwe, warto włożyć mięso do lodówki dzień lub dwa dni wcześniej, aby rozmroziło się samoistnie. Na pewno pomoże nam w tym nawyk planowania posiłków.

11. Włączanie zmywarki i pralki tylko wówczas, gdy są zapełnione w 100%.

12. Korzystanie z programów ECO lub oszczędzających wodę, zarówno w zmywarce, jak i w pralce. Nowsze sprzęty powinny automatycznie dozować ilość wody do obciążenia lub zapełnienia urządzenia.

13. Nie zmywać naczyń pod bieżącą wodą. Oszczędniej jest wypełnić zlew wodą z płynem do mycia naczyń. Do opłukiwania naczyń warto natomiast wykorzystywać mały strumień bieżącej wody lub płukać naczynia w drugiej komorze lub w dodatkowym naczyniu.

14. Zmywanie naczyń w zmywarce. Przeciętnie zmywarka zużywa ok. 15-23l wody, a na ręczne zmywanie naczyń potrzebujemy według badań 50-100 litrów wody. Kupując zmywarkę, warto pomyśleć o wodooszczędnym modelu, gdzie ilość zużytej wody może spaść nawet poniżej 10 litrów.

15. Nie wylewać wody z gotowania, z płukania naczyń czy z mycia warzyw, którą można ponownie użyć np. do sprzątania, podlewania kwiatów czy ogrodu.

16. Gotowanie w minimalnej, potrzebnej ilości wody. Gotując jajka, ziemniaki i inne produkty, nie powinno się wlewać więcej wody, niż tylko tyle, ile jest minimalnie potrzebne do ugotowania.

Jak oszczędzać wodę w łazience

17. Należy co jakiś czas sprawdzać stan spłuczki, kranów, prysznica. Urządzenia te niestety także się zużywają. Ze spłuczki może wyciekać dziennie nawet 60 litrów wody, natomiast z cieknącego kranu około 25 litrów.

18. Zamontowanie w toalecie spłuczki, w której można odciąć strumień wody (zazwyczaj poprzez naciśnięcie przycisku drugi raz) lub takiej, która posiada dwa przyciski (na duży i mały strumień wody).

19. Szybki prysznic, zamiast długiej kąpieli. Pełna wanna to nawet blisko 200 litrów wody. 5 minut prysznica to ok. 50-60 litrów wody.

Sposoby na oszczędzanie wody
Sposoby na oszczędzanie wody

20. Jeżeli już kąpiel, to napełnienie wanny tylko częściowo, np. do 1/3 wysokości, a nie do pełna.

21. Jeżeli prysznic, to można spróbować dostosować strumień ciepłej wody podczas kąpieli. Woda nie musi być gorąca. Można spróbować letniej kąpieli, a niektórzy preferują nawet zimny prysznic.

22. Wymienić baterię prysznicową na wodooszczędną. Z tradycyjnej baterii może wypływać nawet  14-19 l wody na minutę, natomiast z baterii wodooszczędnej tylko 7-10 l wody na minutę.

23. Przy kąpieli w wannie nie trzeba czekać na zatkanie korkiem odpływu, aż zacznie napływać ciepła woda. Można to zrobić jeszcze przed odkręceniem wody, ponieważ późniejsza gorąca woda i tak ogrzeje tą zimną.

24. Zakręcać kran, podczas mycia zębów czy golenia.

25. Nie zawsze trzeba spłukiwać toaletę. Jeżeli wrzucamy tam kawałek papieru czy chusteczki po smarkaniu albo drobny śmieć to nie ma potrzeby spłukiwania toalety. Pamiętajmy jednak, że wszelkie śmieci powinniśmy wrzucać do kosza, a nie do toalety.

26. Jeśli konieczne jest wypranie małej ilości ubrań, która nie wymaga długiego prania, to może wystarczy krótki, bardziej ekonomiczny, program odświeżający.

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie i na zewnątrz

27. Okryć ziemię korą. Woda wówczas tak szybko nie odparuje, a ziemia zachowa dłużej wilgotność.

28. Sprawdzić czy wąż ogrodowy i zawory nie przeciekają.

29. Zamontowanie zbiornika na deszczówkę. Podczas kilkugodzinnego deszczu lub podczas krótszej ulewy, z dachu domu czy budynków gospodarczych, może się uzbierać nawet kilkaset litrów zaoszczędzonej wody.

30.  Trawnika nie trzeba podlewać każdego dnia. Wystarczy raz na 5-6 dni, a obfity deszcze pozwala na niepodlewanie go przez dwa razy tyle czasu.

31. Jeśli do podlewania trawnika lub ogródka używamy zraszacza warto zwrócić uwagę czy w pełni wykorzystujemy pochodzącą z niego wodę. Czasami część wody ląduje np. na kostce brukowej, podjeździe czy ulicy.

32. Wybranie modelu zraszacza oszczędzającego wodę. Na wielu z nich można również ustawić różne systemy natrysku wody.

33. Do mycia chodnika czy podjazdu warto używać wiadra z wodą i szczotki. Mycie chodnika wężem to setki litrów zmarnowanej wody.

34. Do mycia samochodu również warto użyć wiadra z wodą i gąbki. Używanie węża to marnowanie o wiele większej, nawet 5-ciokrotnie, ilości wody.

35. Założenie na wąż końcówki, która zamyka i otwiera dopływ wody w zależności od potrzeby. Poza tym, takie końcówki mają również różne możliwości ustawienia strumienia wody.

36. Najlepiej nie pozostawiać węża czy zraszacza bez obsługi. Jeżeli jednak trzeba to zrobić, to koniecznie należy ustawić alarm w telefonie, aby o nich nie zapomnieć.

37. Podlewanie trawnika oraz ogrodu wcześnie rano lub późno wieczorem. Dzięki temu woda tak szybko nie odparuje, jak podczas upału w ciągu dnia.

38. Ekonomicznie jest podlewać ogród rzadko, ale bardziej obficie. Woda dzięki temu wsiąknie w ziemię i rośliny będą ją pobierać poprzez system korzeniowy. Natomiast woda z powierzchni ziemi, której będzie mało, ale będzie dostarczana często, będzie odparowywać w dużej ilości.

39. Jeśli to możliwe, można spróbować pogrupować rośliny na takie, które potrzebują większe ilości wody oraz takie, które bardzo długo wytrzymają bez wody. Wówczas można dozować miejscowo odpowiednią ilość wody.

40. Właściwe rozplanowanie uprawy i miejsce sadzenia roślin w ogrodzie. Rośliny nie wymagające dużej ilości słońca warto sadzić w zacienionych miejscach. Skoro rośliny te i tak nie potrzebują wiele słońca, to warto sadzić je w cieniu, aby woda dłużej była dostępna w glebie, a nie odparowywała w nasłonecznionych miejscach.

41. Warto zwiększyć pojemność wodną gleby. Można to zrobić poprzez wymieszanie ziemi z obornikiem, kompostem albo torfem lub stosując substancje absorbujące wodę, jak np. hydrożel. 

42. Pamiętajmy, że używanie nawozu często wymaga podania większej ilości wody. Jeśli to możliwe, wyeliminujmy nawozy lub stosujmy ich mniej.

43. Starajmy się unikać montowania fontanny. A jeżeli już się na to decydujemy, to tylko taką, która ma zamknięty obieg wody.

Ciekawostki na temat wody

I na koniec jeszcze dwie ciekawostki związane z wodą. A nawet bardziej z urządzeniami codziennego użytku, w których woda jest wykorzystywana.

Kto i kiedy wynalazł toaletę

Był rok 1596, gdy John Harington opublikował polityczny trakt z opisem wykonanej przez siebie spłukiwanej muszli klozetowej. Została ona zamontowana w jego domu w Kelston (mała miejscowość, 161km na zachód od Londynu).

Kto i kiedy wynalazł pralkę

Pierwszą pralkę zbudował w 1851 roku Amerykanin James King. Działała ona poprzez wykorzystanie pary. Natomiast pralki wykorzystujące energię elektryczną zaczęto konstruować od roku 1899 (źródło ciekawostek: Wikipedia).

Wierzę, że powyższe sposoby oszczędzania wody pozwolą Ci cieszyć się zaoszczędzonymi pieniędzmi, a być może nie bez znaczenia będzie także dla Ciebie aspekt ekologiczny. Wystarczy wprowadzić do swojego życia chociaż 2-3 powyższe pomysły, a już wtedy efekt na rachunkach za wodę może być zauważalny. Zaproś do wspólnego oszczędzania wody domowników, rodzinę, przyjaciół i inne osoby z Twojego otoczenia. A jeśli chcesz się z nami podzielić Twoimi pomysłami jak oszczędzać wodę i jej nie marnować to koniecznie daj nam o nich znać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *