Jak oszczędzać prąd na lodówce?

Jak oszczędzać prąd na lodówce?

Czy wiesz, że większość starszych sprzętów AGD i RTV będzie zużywało więcej energii elektrycznej, niż ich nowocześniejsze odpowiedniki. A okazuje się, że ok. 2 mln (na 12,5 mln wszystkich) gospodarstw domowych ma sprzęty w wieku 10 lat i więcej. Nowy sprzęt natomiast potrafi zużywać nawet do 65% mniej prądu. Zatem zakup nowej lodówki czy innego sprzętu do domu, może się zwrócić już po 3-4 latach użytkowania. Lodówka jest jednym z najbardziej prądożernych urządzeń w gospodarstwach domowych. Może bowiem zużywać ona nawet około 1/3 całkowitej, miesięcznej energii elektrycznej.

Jak oszczędzać prąd na lodówce

1. Ustawienie optymalnej temperatury. Najlepiej ok. 4-5 stopni Celsjusza. Ustawienie zbyt niskiej temperatury będzie wymagało częstszego włączania lodówki, w celu zmniejszenia temperatury do zakładanego poziomu. 

2. Nie umieszczanie w lodówce ciepłych, a tym bardziej gorących, potraw. Należy zostawić je poza lodówką, aż do całkowitego ostygnięcia. Gorąca potrawa w lodówce będzie wymagała zużycia większej ilości energii elektrycznej do schłodzenia dania.

3. Domykanie drzwi do lodówki. Upewnij się, że po skorzystaniu z lodówki drzwi są na pewno zamknięte, aby schłodzone powietrze nie uciekało na zewnątrz.

4. Regularne rozmrażanie lodówki. Warto o to zadbać, ponieważ dodatkowy lód na ścianach chłodziarki to potrzeba zużycia dodatkowej energii elektrycznej do schłodzenia wnętrza lodówki.

5. Unikanie częstego otwierania lodówki. Postaraj się przemyśleć na co masz ochotę lub czego potrzebujesz, zanim otworzysz drzwi chłodziarki. Staraj się wyjąć wszystko za jednym razem, zamiast otwierać kilkukrotnie drzwi.

6. Przechowywanie żywności w odpowiedni sposób (według zaleceń producenta lub według instrukcji), co pomaga w utrzymaniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz lodówki.

Lodówka - oszczędzanie prądu i pieniędzy
Lodówka – oszczędzanie prądu i pieniędzy

7. Regularne czyszczenie lodówki na zewnątrz. Dodatkowa warstwa kurzu oraz zanieczyszczone kurzem miejsca utrudniają cyrkulację powietrza, co może powodować większe zużycie prądu.

8. Regularne sprawdzanie stanu uszczelek drzwi. Zniszczona uszczelka lub jej brak będzie powodować duże straty zimna. Na sprawdzenie stanu uszczelek są ciekawe, domowe sposoby. Pierwszym z nich jest włożenie kartki lub banknotu w miejsce uszczelek i zamknięcie drzwi. Jeśli przy wyciąganiu kartka lub banknot będą stawiały opór, to znaczy, że uszczelki są jeszcze w całkiem dobrym stanie. Drugi sposób to włożenie zapalonej latarki do wnętrza lodówki i skierowanie światła w kierunku uszczelki (należy to robić przy zgaszonym świetle i po zmroku lub przy opuszczonych roletach, aby można było dostrzec światło latarki) . Jeśli światło latarki będzie widoczne, oznacza to, że uszczelki są w złym stanie.

9. Ustawienie lodówki w odpowiednim miejscu. Lodówka nie powinna znajdować się przy źródłach ciepła (grzejnik, zmywarka, kuchenka, pralka itp.), nie powinna być wystawiona na działanie promieni słonecznych oraz powinna stać w dobrze wentylowanym miejscu.

10. Wyłączanie lodówki na czas urlopu lub uruchamianie trybu wakacyjnego. Jeżeli jesteś w stanie wyłączyć całkowicie lodówkę od prądu to świetnie. Jeżeli nie, to warto przełączyć ją w tryb wakacyjny, który jest bardziej oszczędny energetycznie.

11. Włączenie trybu oszczędzania energii nie tylko podczas urlopu. Można korzystać z podobnych funkcji, również korzystając na co dzień z chłodziarki.

12. Warto przeczytać instrukcję chłodziarki lub chłodziarko-zamrażarki. Dzięki temu, będziemy wiedzieć nie tylko, jak w poprawny sposób ją użytkować, ale także poznamy jej funkcje, które mogą mieć wpływ na obniżenie rachunku za energię elektryczną.

13. Szczelne pojemniki na żywność. Warto z nich korzystać użytkując lodówkę i ma to trzy ogromne plusy. Pierwszym jest fakt, że do lodówki nie będzie dostawać się wilgotne powietrze z zamkniętych potraw, które wymaga większej ilości energii potrzebnej do schłodzenia (będzie taniej) . Drugim plusem jest aspekt czysto smakowy, a mianowicie jedzenie nie obeschnie tak szybko (będzie smaczniejsze). Natomiast trzeci plus – prawdopodobnie zmarnujemy mniej jedzenia (ponownie oszczędność, w parze z ekologią), ponieważ nie wyrzucimy tak szybko jedzenia z pojemnika, gdyż zachowa ono dłużej świeżość.

14. Warto starać się nie używać lub ograniczać funkcję „szybkiego chłodzenia”, ponieważ wówczas chłodziarka zużyje więcej energii elektrycznej, niż podczas pracy standardowej.

15. Wyłączenie dodatkowych funkcji w lodówce. Zastanów się czy potrzebujesz korzystać z różnych bajerów i funkcji podobnych do „szybkiego chłodzenia”, jak np. kostkarki do lodu lub podajnika wody.

16. Regularne sprawdzanie temperatury w lodówce. Dzięki temu na bieżąco będziemy wiedzieć czy lodówka ma odpowiednie ustawienia, a także czy cały czas pracuje prawidłowo.

17. Warto prawidłowo wypoziomować lodówkę, aby drzwi domykały się samoistnie, lub aby do ich zamknięcie wystarczyło bardzo delikatne pchnięcie. Dzięki temu unikniesz przypadkowego pozostawienia otwartych drzwi.

18. Po wyjęciu jedzenia czy dania z lodówki, należy je możliwie najszybciej schować z powrotem do lodówki. Dzięki temu jedzenie nie zdąży się nagrzać i nie będzie wymagało dużej ilości energii do ponownego schłodzenia.

19. Lodówka pusta lub z małą ilością jedzenia ociepli się szybciej przy otwarciu drzwi, niż lodówka wypełniona jedzeniem (szczególnie jedzeniem zamkniętym w pojemnikach).

20. Układanie jedzenia zawsze w tych samych miejscach. Dzięki temu będziemy wiedzieć, które produkty leżą w konkretnych miejscach i nie będziemy przedłużać czasu na ich znalezienie przy otwartych drzwiach. Pozwoli to szybciej ponownie zamknąć lodówkę, redukując ilość uciekającego z niej zimna.

21. Jedzenie zamrożone rozmrażać w lodówce. Dzięki temu powietrze będzie się schładzać i lodówka nie będzie musiała produkować aż tyle chłodnego powietrza.

22. Wykorzystanie technologii smart. Nowoczesne lodówki mogą być sterowane oraz kontrolowane za pomocą smartfona. Może to zobrazować ilość zużywanej energii i w momencie jej nagłego wzrostu będziemy wiedzieć, że coś jest do poprawy.

23. Wymiana żarówki w lodówce na energooszczędną. W nowszych lodówkach prawdopodobnie będzie zamontowana żarówka zużywająca nieznaczną ilość energii, ale zawsze można to sprawdzić i przekonać się czy możemy zamontować jeszcze bardziej energooszczędną żarówkę.

24. Ustawienie lodówki z zachowaniem odpowiednich – według instrukcji – przestrzeni. Należy pamiętać, że zarówno po bokach lodówki, jak i z tyłu powinna być zachowana odpowiednia odległość.

25. Regularne mycie lodówki wewnątrz. Pozwoli to zweryfikować czy woda nigdzie się nie zbiera (zatem czy wszystko jest drożne), a także pozwoli zadbać o czystość i zapach w lodówce.

26. Używanie specjalnych preparatów do czyszczenia lodówek. Takich, które nie zniszczą powierzchni wewnętrznej lodówki. Dzięki temu można wydłużyć okres użyteczności tego sprzętu AGD.

Oszczędzanie prądu – na co zwrócić uwagę przed zakupem lodówki

27. Odpowiednia wielkość lodówki. Warto zastanowić się, jak duża chłodziarka będzie optymalnym rozwiązaniem. Można porównać lodówki w innych gospodarstwach – w kuchniach singli oraz kuchniach rodzin wielodzietnych.

28. Należy pamiętać, aby lodówkę transportować pionowo. W przeciwnym razie, może to grozić jej uszkodzeniem. Często producenci wskazują maksymalny kąt, jako 45 stopni, jednak trzeba się upewnić, jak będzie w przypadku konkretnego modelu nowej lodówki.

29. Czy lodówka posiada system no Frost? Obecnie, większość chłodziarek na rynku jest wyposażona w ten system, jednak warto się upewnić czy ten model również go posiada.

30. Klasa energetyczna lodówki. Od 2021 roku zmieniły się klasy energetyczne sprzętów w związku z nowymi regulacjami unijnymi. Klasy: A+, A++ i A+++ zostały zastąpione przez klasy: A-G. Warto sprawdzić jaką klasę energetyczną posiada nasza wymarzona lodówka.

31. Alarm niedomkniętych drzwi w lodówce. Warto sprawdzić czy lodówka ma tą funkcję. Jest ona bardzo przydatna i dzięki niej na pewno unikniemy sytuacji, w której drzwi lodówki pozostaną otwarte na całą noc.

32. Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy. Warto to dokładnie przemyśleć, ponieważ lodówki wolnostojącej nie można zabudować. Nie dość, że w przypadku zabudowy prawdopodobnie szybciej się zepsuje z racji warunków w jakich się znajdzie, to dodatkowo nie będzie obowiązywać gwarancja na nią, gdyż nie była użytkowana zgodnie z instrukcją (nie zachowanie odpowiednich odległości od ścian i innej zabudowy).

33. Czy lodówka posiada technologie, które umożliwiają dłuższe zachowanie świeżości produktów spożywczych (aż 4 na 5 osób przy zakupie lodówki zwraca na to uwagę).

34. Czy zarządzanie przestrzenią w lodówce jest wygodne i czy nie ma dużych ograniczeń (jest to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów przez użytkowników lodówek, a prawie połowa użytkowników ma problem ze zmieszczeniem do lodówki ciasta czy tortu).

Ciekawostki na temat lodówki

Kto i kiedy wynalazł lodówkę?

I na koniec kilka ciekawostek historycznych. Czy wiesz, że pierwszą lodówkę opracował James Harrison? Był on australijskim wynalazcą, a z zawodu drukarzem. Sprzedaż jego chłodziarek rozpoczęła się w 1862 roku. Większość źródeł za wynalazcę chłodziarki uznaje jednak bawarskiego inżyniera: Carla von Linde. Zastosował on system chłodzenia w browarze Spaten w Monachium w 1871 roku, aby możliwa była produkcja piwa w lecie. Była to chłodziarka absorpcyjna, a środkiem schładzającym był eter dimetylowy lub amoniak.

Z kolei pierwsza elektryczna chłodziarka do użyteczności w domach została do sprzedaży wprowadzona w 1913 roku w Chicago. W tym samym roku, lodówki pojawiły się również w Niemczech, a w 1939 roku została wynaleziona chłodziarko-zamrażarka.

Electrolux był pierwszą firmą, dzięki której chłodziarki zostały spopularyzowane i trafiły do zwykłych domów (źródło ciekawostek – Wikipedia).

Jeżeli masz jeszcze inne pomysły, jak oszczędzać prąd na lodówce to proszę podziel się nimi. Jako, że chłodziarka jest jednym z największych pożeraczy prądu w domu to na pewno warto szukać sposobów na zużywanie przez nią możliwie najmniejszej ilości energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *