Według badań, prawie połowa Polaków nie ma żadnych oszczędności. Natomiast wśród osób, które oszczędzają, średnia wartość oszczędności wynosi około 36 tys. zł. Myślę, że wszyscy z nas chcieliby być w tej drugiej części społeczeństwa z oszczędnościami w takiej wysokości lub jeszcze większej. Zatem jak oszczędzać pieniądze i czy oszczędzanie jest trudne? Co zrobić, aby nie brakowało pieniędzy przed kolejną wypłatą? W jaki sposób zacząć oszczędzać? Poniżej sposoby, z których każdy może wybrać odpowiednie dla siebie.
Spis treści
Jak zacząć oszczędzać
1. Zacznij od odkładania małych sum. Zaplanuj, że po każdych zakupach odłożysz do słoika np. 3zł i trzymaj się tej zasady. Zobaczysz efekty już po kilku zrobionych zakupach. Następnie małe sumy mogą przerodzić się w większe sumy.
2. Zrób w głowie porównanie konkretnych sum. Wydaje Ci się, że 3zł po każdych zakupach to dużo? Pomyśl, że mała butelka Pepsi czy paczka chrupek są droższe.
3. Porównuj ceny w różnych sklepach. Często mamy jeden, ulubiony sklep, ale warto raz na jakiś czas wybrać się do innego sklepu i zrobić zapas tych tańszych produktów. Tym bardziej warto porównywać ceny drogich produktów, jak konkretny model butów lub sprzęt AGD czy RTV do domu, który zamierzamy kupić.
4. Porównaj ceny w Internecie, jest to doskonałe źródło do sprawdzenia obecnych cen na rynku. Często, szczególnie przy drogich produktach, opłaca się dodatkowo zapłacić za dostawę, ponieważ i tak wyjdzie taniej, niż kupować lokalnie. Warto tutaj być cierpliwym i poczekać 2-3 dni na dostawę nowego telewizora, jeżeli dzięki temu możemy oszczędzić 200zł czy 300zł.
5. Korzystaj z porównywarek cen w Internecie. Istnieje sporo takich stron internetowych, które pomagają znaleźć najlepszą cenowo ofertę.
6. Unikaj impulsywnych zakupów. Skoro już mowa o tak dużych zakupach, zastanów się czy na pewno warto. Czy Twój dotychczasowy przedmiot czy sprzęt już zupełnie nie nadaje się do użytkowania lub jest tak wyeksploatowany, że przestał spełniać swoją rolę? Jeżeli widzisz w sklepie nowy telewizor czy laptop, nowe buty czy kurtkę i już chcesz je kupić to… odłóż ten zakup na za 3 dni lub przyszły weekend. Wróć do domu, odłóż pieniądze z przeznaczeniem na ten zakup i przez kilka dni zastanów się czy naprawdę Twoja dotychczasowa rzecz, którą chcesz kupić już nie nadaje się do użytku. Jeśli po kilku dniach nadal będziesz chciał kupić to tak zdecydujesz i kupisz, ale nie impulsywnie. Przed zakupem porównaj jednak ceny w sklepach stacjonarnych i w Internecie.
7. Ogranicz niepotrzebne wydatki. Zastanów się czy na pewno wszystkie rzeczy, które kupujesz będą Ci potrzebne. Może uda się uniknąć niektórych zakupów.
8. Korzystaj z promocji i okazji. Staraj się sprawdzać na bieżąco te informacje. Obecnie wszystko jest bardzo łatwo dostępne w Internecie. Poza tym, niedawno wszedł nowy, ciekawy przepis, gdzie firmy sprzedające w promocji produkty muszą również podać najniższą cenę z ostatnich 30 dni. Dzięki temu możemy w pewnym stopniu zweryfikować czy to, aby na pewno jest dobra promocja.
9. Karty lojalnościowe, kody rabatowe, zniżki, zbieranie punktów. Wymaga od nas robienia zakupów w tym samym miejscu lub korzystania z tych samych usług. Jednak warto. Spotkałem się z tym np. u fryzjera, gdzie co 6 usługa była gratis. Lojalność pomaga oszczędzać pieniądze.
10. Zakupy na wyprzedażach. Jeżeli zamierzamy kupić coś z asortymentu sklepu, który robi wyprzedaż, to warto się wybrać. Niekiedy można trafić na świetne cenowo okazje.
11. Zakupy grupowe jako kolejny pomysł na zaoszczędzenie pieniędzy. Moim zdaniem kilka lat temu te portale były bardziej popularne, ale nadal istnieją i oferują różnego rodzaju zniżki na zakupy i usługi. Polegają na tym, że usługodawca czy sprzedawca może zaoferować lepszą cenę, sprzedając swój towar czy usługę „hurtowo” większej ilości osób.
12. Planowanie krótkoterminowe i długoterminowe wydatków i zakupów. Można zaplanować zarówno najbliższy tydzień, jak również wakacje w przyszłym roku i latach kolejnych. Dzięki temu cały czas będziemy mieć z tyłu głowy, że musimy odkładać np. 300zł miesięcznie, aby w ciągu 10 miesięcy odłożyć na wakacje kosztujące 3000zł.
13. Ustalenie celu oszczędzania pieniędzy pomaga osiągnąć ten cel i utrzymać motywację do oszczędniejszego życia. Tak, jak w powyższym przykładzie oszczędzania na wakacje. Jeżeli cel ten nie byłby określony, to byłoby o wiele trudniej odkładać 300zł miesięcznie, niż w sytuacji, gdy wiemy na co konkretnie odkładamy pieniądze.
14. Kupowanie używanych rzeczy. OLX, Facebook Marketplace, Sprzedajemy czy Gratka to tylko niektóre portale, na których można kupić używane przedmioty. Fajnym uczuciem jest posiadanie czegoś nowego, jednak na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że byłem naprawdę zadowolony, gdy udało mi się kupić za 600zł używany narożnik w bardzo dobrym stanie, w odległości 6km ode mnie, podczas gdy ceny nowych narożników (tych, które były interesujące) rozpoczynały się w sklepach od 3199zł.
15. Wykorzystuj darmowe rozrywki i możliwości. Rower, rolki, a nawet spacery. Może piknik z własnym jedzeniem, zamiast wyjścia do restauracji.
16. Pożyczaj zamiast kupować. I dotyczy to wszystkiego. Książki można wypożyczać w bibliotekach. Nie masz wiertarki, a potrzebujesz wywiercić otwór? Zapytaj sąsiadów, rodziny, przyjaciół lub skorzystaj z wypożyczalni sprzętu budowlanego.
17. Tańsze zamienniki markowych produktów. Oczywiście nie zawsze wyjdzie to na dobre. Warto przetestować zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie i wtedy zdecydować, co w perspektywie czasu pozwoli nam oszczędzić pieniądze.
18. Naprawiaj sam. Zepsuł się rower albo zawias w szafie? Nawet jeżeli nigdy wcześniej nie zdarzyło Ci się tego robić, obejrzyj poradnik na YouTube i wierzę, że sobie poradzisz.
19. Unikaj kredytów i pożyczek. Każda z nich jest oprocentowana. Warto zaplanować wydatki odpowiednio wcześniej i zaoszczędzić pieniądze, zanim dojdzie do ich wydania.
20. Unikaj kart kredytowych. Jeżeli już je posiadasz, postaraj się spłacić zadłużenie i zlikwidować. Tak naprawdę są to oprocentowane pożyczki.
21. Oszczędzaj na lokatach bankowych. Gdy uda Ci się zaoszczędzić pieniądze warto wpłacić je na lokatę bankową, zamiast trzymać na koncie. Konta często nie oferują żadnego oprocentowania, natomiast lokaty już tak.
22. Korzystanie z promocji bankowych. Zakładanie konta czy lokaty, aby zaoszczędzić? Oczywiście. Banki dla nowych Klientów często oferują ciekawe warunki oszczędzania, a właściwie nawet zarabiania. Pamiętać należy jednak o spełnieniu odpowiednich warunków.
Jak oszczędzać pieniądze na rachunkach
23. Oszczędzaj prąd, aby zaoszczędzić pieniądze. Wyłączaj urządzenia elektryczne (TV, radio, komputer, monitor, laptop itp.). Wiele urządzeń również pobiera prąd będąc w trybie standby, np. telewizor czy dekoder, które możemy uruchomić pilotem.
24. Wyłączaj światło i lampki. Jeżeli już nie korzystasz, to nie zapominaj ich wyłączyć.
25. Wymień żarówki na energooszczędne. Wymieniając żarówki w całym domu czy mieszkaniu, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Wymiana tylko jednej żarówki z 80W na żarówkę energooszczędną 10W (przy 3h korzystania dziennie) może zaoszczędzić ok. 60zł rocznie.
26. Oszczędzaj wodę. Jest to kolejny spory wydatek w budżecie domowym, a istnieje wiele sposobów w jaki można zaoszczędzić kolejne litry wody.
27. Porównaj swoje umowy i abonamenty za Internet, telefon, telewizję, energię elektryczną itp. Jeżeli któryś z nich dobiega końca, to nie zgadzaj się od razu na przedłużenie umowy. Zobacz, co ma do zaoferowania konkurencja. Być może dzięki takiej zmianie, będziesz oszczędzać na abonamencie przez cały kolejny okres trwania umowy, czyli często 2, a nawet 3 lata.
28. Sprawdź subskrypcje, które posiadasz. Najczęściej Polacy korzystają z streamingów filmów VOD: Netflix, Player, HBO GO, Ipla oraz streamingów muzycznych: Spotify, Tidal, YouTube Premium. Popularne są również subskrypcje na gry online. Jeżeli posiadasz jakiekolwiek subskrypcje, zastanów się czy na pewno z nich korzystasz.
Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu
29. Kupuj hurtowo, gdy możesz uzyskać dobrą cenę. Sklepy spożywcze (ale nie tylko) oferują niekiedy zakupy „3 w cenie 2” czy „Drugi produkt za pół ceny”. Jeżeli wiesz, że i tak zużyjesz te produkty, to warto je kupić.
30. Jedzenie w domu, a nie na mieście. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że jedzenie na mieście (restauracja, pizzeria, pub itp.) kosztuje o wiele więcej, niż przygotowanie jedzenia w domu.
31. Spotkanie z przyjaciółmi w domu, a nie na mieście. Podobny punkt do powyższego. Spotkanie na mieście prawie zawsze będzie droższe, niż spędzenie tego czasu w domu.
32. Nie marnuj jedzenia. Zarówno w domu, jak i na mieście. W domu można zaplanować co zrobimy z jedzenia, które kończy się termin ważności. Na mieście natomiast w wielu miejscach można poprosić o zapakowanie reszty jedzenia na wynos.
Na czym jeszcze oszczędzać
33. Prowadzenie budżetu domowego. Nieważne w jakiej formie. Czy w Excelu czy też w zeszycie, ale w takiej formie, jaka jest dla Ciebie najwygodniejsza. Dzięki temu, że zobaczysz ile na co wydajesz, będziesz w stanie zdecydować i zmotywuje Cię to, aby oszczędzać pieniądze.
34. Wspomaganie się technologią. Chcesz oszczędzać, ale nie wychodzi tak, jak sobie tego życzysz? Warto zastanowić się nad aplikacjami i programami pomagającymi w kontrolowaniu wydatków i monitorowaniu swoich oszczędności.
35. Kupno bardziej oszczędnego samochodu. Jeżeli Twój samochód dużo pali, to warto przemyśleć zakup auta zużywającego mniej paliwa. Nie mówię, żeby wymienić już teraz samochód, ale przy okazji, gdy i tak będziesz się rozglądać za nowym autem, to warto zwrócić większą uwagę na jego spalanie.
36. Wspólne dojazdy do pracy. Zastanów się czy istnieje taka możliwość. Można takiej osobie dokładać się do paliwa lub po prostu jeździć na zmianę z taką osobą (jeden tydzień ta osoba zabiera Cię do pracy, kolejny tydzień Ty zabierasz ją).
37. Rezygnacja z auta i przesiadka na komunikację miejską, o ile istnieje taka możliwość. W miastach komunikacja działa zwykle dobrze, jednak w mniejszych miejscowościach prawdopodobnie nie będzie to możliwe.
38. Rezygnacja z auta i komunikacji miejskiej na rzecz roweru, hulajnogi, rolek, a może nawet marszu. Idealna sytuacja na połączenie oszczędzania pieniędzy i zdrowego stylu życiu.
39. Przeprowadzka do tańszego mieszkania. Tańsze mieszkanie, będzie często oznaczać mniejszą powierzchnię, ale mniejsza powierzchnia będzie z kolei oznaczać tańsze utrzymanie (mniejszy czynsz administracyjny lub tańszy wynajem mieszkania). Poza tym, w sytuacji wynajmowanego mieszkania, zawsze można rozglądać się za tańszą nieruchomością, ponieważ nie jesteśmy aż tak przywiązani do tej konkretnej nieruchomości, jak wówczas, gdy jesteśmy jej właścicielami.
40. Zmiana stylu życia. Rzadsze, krótsze lub tańsze wakacje? Mniej wystawne życie? Mniej bajerów i nowości technologicznych? Niekoniecznie najnowszy model telefonu? Nie tylko markowa odzież? Wiele rzeczy ma wpływ na koszty naszego życia. Jednak z drugiej strony, jest ogromne pole do popisu, w których miejscach szukać oszczędności.
41. Konsekwencja w oszczędzaniu. Trzymaj się tego, co sobie założysz. Spróbuj osiągnąć pierwszy cel, nawet jeżeli nie jest zbyt duży. Gdy przekonasz się, że oszczędzanie ma sens, otrzymasz ogromny strzał motywacji i będziesz pragnąć więcej 😉
Oczywiście nie namawiam nikogo, żeby w ogóle nie cieszyć się życiem i oszczędzać dosłownie na wszystkim (np. nigdy nie oszczędzaj jedząc produkty spożywcze nie nadające się do spożycia. Zdrowiej jest ważniejsze!). Chciałbym tylko zwrócić uwagę, aby wydawać pieniądze z chłodną głową i po zastanowieniu się oraz przemyśleniu czy te pieniądze nie warto przeznaczyć na inne cele. Szczególnie w sytuacji, gdy masz cel, na który oszczędzasz. Chciałem również pokazać, że istnieją różne sytuacje, w których nie koniecznie musimy wydawać pieniądze lub nie musimy ich wydawać aż tak dużo. Jeżeli chciałbyś się również podzielić swoimi pomysłami i przemyśleniami w temacie oszczędzania pieniędzy to będzie mi bardzo miło 🙂