Jak oszczędzać paliwo?

Jak oszczędzać paliwo?

Skoro wszystko drożeje, to niestety drożeje także paliwo. Czy istnieją sposoby na to, aby zmniejszyć jego zużycie? Czy my, jako kierowcy, mamy wpływ na to ile paliwa spala nasz samochód? Jak oszczędzać paliwo oraz jakich zabiegów związanych z użytkowaniem samochodu dokonać, aby był on tańszy w eksploatacji?

Zużycie paliwa w samochodzie zależy od bardzo wielu czynników. Począwszy od samej budowy silnika auta, poprzez jakość paliwa, styl jazdy, wielkość ruchu i korków, aż na ukształtowaniu terenu kończąc. Jeżeli jednak dobrze przygotujemy nasz samochód do jazdy, będziemy o niego regularnie dbać oraz nasza jazda będzie ekonomiczna (eco-driving), to spalanie w aucie może spaść nawet o kilkanaście procent.

Jak oszczędzać paliwo – przygotowanie samochodu do jazdy

Jeszcze przed wyruszeniem w drogę powinniśmy sprawdzić tak naprawdę wiele rzeczy, które mają wpływ na koszt użytkowania samochodu, na bezpieczeństwo jazdy oraz na zużycie części i materiałów w samochodzie. Poza tym, wszystko to jest odpowiedzią na pytanie zadane w tytule tego artykułu, czyli jak oszczędzać paliwo.

Ciśnienie w oponach. Odpowiedni poziom ciśnienia w oponach w samochodzie ma ogromny wpływ nie tylko na na eco-driving, ale także na bezpieczeństwo jazdy. Zbyt małe ciśnienie będzie wymuszało większe opory toczenia auta, co będzie negatywnie wpływało na ilość zużytego paliwa, a także będzie ono powodowało szybsze zużywanie opon.

Lekki samochód. Oczywiście wagi samego samochodu nie zmienimy, ale mamy wpływ na to, ile rzeczy w nim wozimy. Szczególnie w bagażniku, ponieważ często tam znajduje się wiele przedmiotów, które nie są potrzebne w samochodzie, a każdy dodatkowy kilogram to dodatkowo zwiększone zużycie paliwa. Według ADAC, dodatkowe 100kg wagi auta, to dodatkowe 0,2 – 0,6l spalonej benzyny na 100km. Odpowiadając więc na pytanie jak oszczędzać paliwo – odchudźmy nasz samochód 😉

Odpowiedni poziom oleju silnikowego. Stan techniczny samochodu jest bardzo ważny dla optymalnego zużycia paliwa. Jeżeli chcemy je oszczędzać i jeździć ekonomicznie, to nie tylko poziom oleju powinniśmy kontrolować, ale także pamiętać o jego wymianie. Zazwyczaj producent sugeruje wymianę co 10 000km, aby silnik mógł pracować w jak najlepszych warunkach.

Wymiana filtra powietrza. Wymiana tego elementu w samochodzie to także ekonomiczne podejście do spalania paliwa. Brudny filtr powietrza będzie za bardzo wzbogacał mieszankę.

Czyszczenie przepływomierza. Regularne czyszczenie tego elementu może powodować mniejsze zużycie paliwa, ponieważ paliwo nie będzie dawkowane w zbyt dużej ilości.

Klocki hamulcowe. Warto sprawdzić czy klocki hamulcowe po puszczeniu hamulca, odbijają od tarczy i nie ocierają o nią.

Dodatki zmniejszające tarcie silnika. Można w samochodzie zastosować takie dodatki, gdyż może to zaoszczędzić paliwo. Warto przy tym zasięgnąć rady mechanika samochodowego.

Odpowiednia aerodynamika i opór powietrza. Im swobodniejszy będzie przepływ powietrza, tym mniejsze spalanie odnotuje samochód. Jeżeli korzystasz z bagażnika na dachu, to warto go zdemontować i montować tylko podczas wakacji lub wówczas, gdy jest potrzebny.

Mechaniczne zużycie elementów. Ma to również wpływ na zużycie paliwa w samochodzie. Warto sprawdzać i wymieniać takie rzeczy, jak: filtry, świece, ustawienie zaworów i rozrządu, układ zapłonowy, zbieżność kół, filtr cząstek stałych oraz sprawdzić czy nie są za mocno dokręcone łożyska.

Oszczędzanie paliwa przed ruszeniem

Ruszaj w drogę od razu po odpaleniu samochodu. Szczególnie w zimie jest to częsty obrazek, gdy kierowca najpierw uruchamia silnik, a dopiero później zaczyna odśnieżanie samochodu. Obecnie samochody są gotowe do natychmiastowej jazdy, nawet w zimie. Poza tym, pechowo, za pozostawienie samochodu z uruchomionym silnikiem moglibyśmy dostać mandat, ponieważ tak mówią przepisy.

Jak oszczędzać paliwo w trakcie jazdy

Próba przewidywania wydarzeń na drodze. Jeżeli widzisz w oddali korek lub czerwone światło to nie warto przyspieszać, ponieważ za chwilę trzeba będzie użyć hamulca, aby wytracić prędkość. Co więcej, staraj się zachować dystans pomiędzy Twoim samochodem, a autem przed Tobą. Nie tylko z racji ekonomicznej jazdy, ale także z powodów bezpieczeństwa.

Hamowanie silnikiem. Jest to powiązane z powyższym punktem, czyli z próbą przewidywania wydarzeń na drodze. Jeżeli bowiem będziemy mogli w jakimś stopniu przewidzieć wydarzenia, to będziemy także mogli wykorzystywać hamowanie silnikowe. Poza tym, taka metoda wytracania prędkości pozwoli na dłużej zachować w dobrym stanie klocki hamulcowe.

Płynna jazda samochodem i utrzymywanie stałej prędkości jazdy. Staraj się jeździć równo, bez nagłych zmian prędkości.

Zmienianie biegów w odpowiednim momencie. Zazwyczaj zmiana biegu powinna nastąpić w granicach 2000-2500obr./min, w zależności od rodzaju silnika (benzyna, diesel).

Unikaj wysokich obrotów. Nie trzeba doprowadzać silnika do poziomu 4000obr./min, ale również jazda na zbyt niskich obrotach nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, ponieważ wpływa ona źle na jednostkę napędową.

Mniej gadżetów. Zastanów się czy nie możesz zrezygnować z niektórych gadżetów w samochodzie. Bez klimatyzacji w upalne lato czy bez muzyki być może nie będziemy potrafili sobie wyobrazić jazdy, ale czy np. w ciągu dnia konieczne są zapalone diody lub światełka wewnątrz samochodu?

Wyłącz klimatyzację. Klimatyzacja się bardzo przydaje, zdaję sobie z tego sprawę i również korzystam 😉 Jednak niekiedy wystarczy włączyć ją tylko na początku jazdy, gdy samochód jest nagrzany po zaparkowaniu w słonecznym miejscu. Często natomiast, gdy już wychłodzimy wnętrza auta, to zapominamy wyłączyć klimatyzację, chociaż nie jest ona już potrzebna. Według ADAC, jazda z włączoną klimatyzacją to zwiększone spalanie paliwa o około 0,3 – 0,7l/100km.

Wyłącz podgrzewanie foteli. Tym razem przenosimy się z lata do zimy. Podgrzewane fotele to bardzo ciekawa opcja wyposażenia samochodu, jednak dla ekonomii spalania paliwa lepiej byłoby jej używać tylko przez jakiś czas po wyruszeniu w drogę, a nie na całej trasie.

Wyłącz silnik, gdy nie jedziesz. Niektórzy zostawiają włączony silnik, gdy się zatrzymują, np. gdy kogoś spotkają. Jeżeli zamierzasz prowadzić rozmowę to zaparkuj auto i wyłącz silnik, będzie to miało na pewno wpływ na oszczędzanie paliwa. Podobna sytuacja występuje przed zamkniętym przejazdem kolejowym. Jeżeli wiemy, że zazwyczaj na tym przejedzie długo czekamy zanim rogatki kolejowe się otworzą, to warto zgasić silnik.

Omijaj godziny szczytu. Jeżeli masz taką możliwość, to staraj się poruszać samochodem w takich godzinach, kiedy jest najmniejszy ruch drogowy. Zdaję sobie sprawę, że może to być ciężkie do wykonania, ale jednak istnieje taka możliwość, więc chciałem o tym napisać 🙂

Jak oszczędzać paliwo na wspólnych dojazdach

Świetnym pomysłem na duże oszczędności paliwa są wspólne dojazdy do pracy, do szkoły, na uczelnię czy podczas zawożenia dzieci do szkoły czy przedszkola. Wystarczy, że znajdziesz tylko jedną osobę, z którą będziesz mogła/będziesz mógł wspólnie podróżować np. do pracy, a pozwoli Ci to zaoszczędzić aż 50% kosztów paliwa, ponieważ swoim samochodem będziesz jechać np. co drugi tydzień. Jeżeli szukasz takiej osoby, to możesz popytać na portalach społecznościowych – istnieje bowiem sporo grup, które skupiają ludzi z konkretnych miast, poszukujących wspólnych dojazdów.

Jeżeli z kolei chodzi o wspólne, ale dalsze podróże to istnieją specjalne serwisy, jak BlaBlaCar, gdzie można znaleźć osoby podróżujące na tej samej trasie, którą my zamierzamy odbyć. Osoby korzystające z powyższego serwisu mogą zaoferować przejazd swoim samochodem, a oferty te zobaczą osoby poszukujące transportu.

Jak zużywać mniej paliwa?

Obecne czasy są łatwiejsze pod względem jakości paliwa, niż było to kiedyś, ponieważ Inspektorzy Inspekcji Handlowej przeprowadzają badania próbek paliw (zarówno benzyny, jak i oleju napędowego) na stacjach paliw oraz w hurtowym obrocie paliw. Dzięki tym kontrolom paliwa powinny być dobrej jakości, a nasz samochód dzięki temu powinien się lepiej sprawować.

Poza tankowanie paliwa dobrej jakości warto także zwrócić uwagę na ceny paliw na różnych stacjach, a także na promocje. Może warto spróbować zatankować na innej stacji, na której paliwo jest zwykle tańsze? 🙂 Dość często mniej popularne stacje benzynowe posiadają paliwo w lepszej cenie. To samo dotyczy stacji zlokalizowanych przy znanych hipermarketach. Robiąc zakupy w takim sklepie można niekiedy skorzystać z promocji na tańsze paliwo.

Jeżeli jednak uważasz, że paliwo na konkretnej stacji jest złej jakości to możesz zgłosić to do UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) na specjalnie do tego przeznaczonym formularzu, podając dokładne dane stacji:

  • Nazwa stacji paliwowej,
  • Adres stacji,
  • Opis nieprawidłowości (np. rodzaj paliwa, przesłanki kwestionowania jego jakości),
  • Adres e-mail,
  • Imię i nazwisko,
  • Adres

Warto jednak przed takim krokiem zastanowić się czy może problemy z samochodem nie były spowodowane innym czynnikiem, niż paliwo, które zatankowaliśmy. Powinniśmy również porozmawiać z innymi osobami, które w ostatnim czasie także tankowały paliwo na tej konkretnej stacji, aby upewnić się czy problem pojawił się także u kogoś innego. Może się bowiem okazać, że to zwykły zbieg okoliczności, że akurat po zatankowaniu tam wystąpiły problemy z samochodem.

Jak jeździć, aby zużywać mniej paliwa?

A może pytanie to należy zadać nie „jak”, ale „czym” jeździć. Szczególnie w lecie są możliwości do zmiany samochodu na inny pojazd – niekoniecznie czterokołowy. Jeżeli lubimy sport, to warto zastanowić się nad zmianą środka transportu na rower, rolki czy hulajnogę. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze na paliwie, ale także zażyjemy trochę ruchu, co na pewno wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie. Co więcej, niekiedy taka podróż może potrwać krócej, niż podróż samochodem w korkach w zatłoczonym mieście 😉

Jeżeli nie chcemy podróżować w taki sposób, a mamy niedaleko do pracy, to można zastanowić się także nad spacerem. Zresztą nie musi to być tylko spacer do pracy, ponieważ na rzecz spaceru kosztem samochodu, możemy wybrać się na zakupy czy też, aby odebrać dziecko z przedszkola.

Jeżeli spacer nie jest dla Ciebie zbyt ciekawy, to pozostaje jeszcze komunikacja miejska. Podróż autobusami i tramwajami, szczególnie w dużych, zatłoczonych miastach jest często szybsza, niż podróż samochodem. Miejski transport ma bowiem duże plusy w postaci torów oraz bus pasów. A jeżeli jesteś honorowym dawcą krwi (w zależności od miasta), to często możesz jeździć komunikacją miejską na wszystkich trasach np. za 1zł miesięcznie 😉

Dlaczego na krótkich trasach spalanie paliwa jest większe?

Samochody spalają średnio więcej paliwa na krótkich trasach, ponieważ nierozgrzany, zimny jeszcze silnik może pobierać średnio nawet ponad 20 litrów paliwa na 100km. Oczywiście taka ilość będzie pobierana wyłącznie przez pierwsze kilkaset metrów trasy, jednak będzie to odczuwalne dla naszego portfela, jeżeli jeździmy głównie na krótkich dystansach. Przez to zimową porą, szczególnie podczas mrozów, może być zauważalna jeszcze większa różnica w spalaniu paliwa na naszą niekorzyść.

Jak obliczyć spalanie paliwa w samochodzie?

Najbardziej ekonomiczną jazdą po mieście jest poruszanie się z prędkością 50-60km/h, natomiast jeżeli chodzi o autostradę to prędkość powinna oscylować w granicach 110-130km/h (w zależności również od silnika samochodu).

Zwiększenie prędkości na trasie tylko o 20km/h (z 120km/h do 140km/h), może zwiększyć zużycie paliwa nawet o kilkanaście procent!

Jednak w jaki sposób obliczyć spalanie samochodu? Wiele aut wyposażonych jest w komputer, który pokazuje aktualne spalanie paliwa w danym momencie czy też spalanie paliwa na obecnej trasie. Niestety, czasami wyniki komputera nie do końca pokrywają się z rzeczywistymi wynikami spalania. Zarówno u mnie, jak i w przypadku kilku osób z którymi rozmawiałem na ten temat, spalanie rzeczywiste wynosiło ok. 0,4 – 0,6l/100km więcej, niż pokazywał to komputer w pojeździe.

Jeżeli chcesz policzyć rzeczywiste spalanie Twojego samochodu to powinieneś wykonać kilka kroków:

  • zatankuj samochód do pełna,
  • skasuj licznik trasy,
  • jeździj samochodem do następnego tankowania,
  • ponownie zatankuj samochód do pełna i spisz ile litrów zostało zatankowane,
  • spisz stan przejechanych kilometrów od ostatniego tankowania (czyli od ostatniego kasowania licznika),
  • Wykonaj działanie: 100 * ilość zatankowanych litrów / ilość przejechanych kilometrów,
  • Wynik działania to średnie spalanie Twojego auta na 100km od ostatniego tankowania. Wynik ten możesz porównać do spalania, które wyświetlił komputer pokładowy i zobaczysz czy również u Ciebie te wyniki będą się różnić między sobą.

Pamiętaj, że eco-driving to spalanie mniejsze nawet o 20%, a także mniejsze zużycie wielu elementów i części w samochodzie (np. skrzyni biegów, sprzęgła). Wystarczy wykorzystywać ok. 70% dostępnej mocy auta, aby jazda była płynna i ekonomiczna. Im szybsza jazda, tym większy opór powietrza, a wiąże się z tym także i większe spalanie paliwa. Warto prowadzić obserwacje ilości zużywanego paliwa (choćby na komputerze pokładowym, jeżeli nie chcemy tego robić poprzez spisywanie podczas tankowania), aby wiedzieć kiedy nasz samochód zaczyna zużywać go więcej. Wówczas będziemy w stanie stosunkowo szybko zareagować na nieprawidłowości z tym związane.

Myślę, że temat ciekawy i dotyczący bardzo wielu osób. Jeśli zatem chcesz dodać coś od siebie to zapraszam serdecznie do pozostawienia komentarza. Może masz jeszcze jakieś wskazówki odnośnie oszczędzania paliwa i ekonomicznej jazdy? 🙂

Przy tym artykule, zachęcam Cię również do przeczytania innych artykułów na temat oszczędzania pieniędzy. Są to między innymi:

  • Jak oszczędzać prąd na lodówce? – czy wiesz, że lodówka może zużywać aż 1/3 energii elektrycznej wykorzystywanej w domu? W większości gospodarstw domowych jest to urządzenie zużywającej najwięcej prądu spośród wszystkich urządzeń elektrycznych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób można zmniejszyć zużycie prądu przez lodówkę, zapraszam do artykułu 🙂
  • Jak oszczędzać wodę? 43 sposoby na oszczędzanie wody – w artykule tym podaję pomysły i sposoby na racjonalne oszczędzanie wody. Wodę oszczędzać powinniśmy zarówno z powodów ekonomicznych, ale także z powodów ekologicznych.
  • Ile prądu zużywa laptop? Jak obniżyć jego zużycie o 50%? – wiesz, że różne ustawienia laptopa mają wpływ na to, ile energii elektrycznej on pobiera? Zobacz, co można zrobić, aby zmniejszyć to zużycie nawet o 50% 😉
  • Jak oszczędzać pieniądze? 41 praktycznych sposobów – a tutaj polecam artykuł, który można się przydać każdemu, bez względu na zainteresowania czy hobby. Staram się bowiem w nim zauważyć, że nawet małe zmiany w naszych przyzwyczajeniach czy zachowaniach, mogą się okazać dużym ułatwieniem dla naszego portfela 😉
  • A może po prostu zobacz kategorię oszczędzanie na blogu Praktyczne Finanse, która wyświetli wszystkie artykuły związane z tym właśnie zagadnieniem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *