Ile wody zużywa zmywarka w trybie ECO?

Ile wody zużywa zmywarka w trybie ECO

Zmywarki w kuchniach stały się jednymi z podstawowych urządzeń AGD. Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie już zupełnie życia bez nich – i nie ma się co dziwić. W końcu zmywarka wykona za nas ogromną ilość pracy związanej ze zmywaniem naczyń, którą w dodatku często trzeba wykonywać codziennie. Zapakowanie i wypakowanie pełnej zmywarki to zazwyczaj tylko kilka minut czasu na każdą z tych dwóch czynności. Natomiast zmywanie naczyń w ilości, która mieści się w zmywarce to kilkadziesiąt minut naszego czasu. Nie ulega więc wątpliwości, że zmywarki na pewno ułatwiają nam życie i pomagają w domowych obowiązkach oraz pozwalają zaoszczędzić czas. Jak jednak wygląda sprawa zużycia wody przez ten sprzęt? Nie musisz się zanadto przejmować, ponieważ istnieje na szczęście możliwość korzystania z trybu ECO w zmywarce. Pozwala on zaoszczędzić zarówno wodę, jak i prąd. A w tym wpisie postaram się odpowiedzieć na pytanie ile wody zużywa zmywarka w trybie ECO.

Tryb ECO w urządzeniach AGD

Tryb ECO w urządzeniach AGD, ale także wszystkich pozostałych powstał w tym celu, aby umożliwić bardziej ekonomiczne korzystanie z nich (aby były tańsze w eksploatacji), a także w celu dbania o środowisko (oszczędność zasobów wody oraz mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną).

Tryb ECO w zmywarce

Funkcja ECO w zmywarce ma spełniać dokładnie te same potrzeby i osiągać takie same cele. A celami w ECO trybie zmywarki są właśnie:

  • zmniejszenie ilości pobieranej wody w czasie wykonania jednego cyklu mycia naczyń w porównaniu do zwykłego trybu zmywania przez zmywarkę,
  • zmniejszenie ilości pobieranej energii elektrycznej w czasie wykonania jednego cyklu mycia naczyń w porównaniu do zwykłego trybu zmywania przez zmywarkę.

Dlaczego program ECO w zmywarce jest długi?

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się korzystać z trybu ECO w zmywarce (w pralce również) to prawdopodobnie wiesz już, że tryb ten jest jednym z najdłuższych lub najdłuższym trybem ze wszystkich możliwych do wyboru (u mnie jest to 4h 0m). Może się wydawać więc, że tryb ECO wcale nie jest tak oszczędny i ekologiczny skoro jest aż tak długi. Okazuje się jednak, że nie jest to pomyłka. Czym więc jest spowodowane długie zmywanie w trybie ECO w zmywarce?

Tryb ECO w zmywarce jest dłuższy często z tego powodu, że woda do zmywania naczyń nie jest podgrzewana do tak wysokiej temperatury, jak przy zwykłym trybie zmywania. Niższa temperatura wody wiąże się z kolei z koniecznością wydłużenia czasu zmywania naczyń w zmywarce na danym trybie, aby udało się dokładnie domyć wszystkie naczynia.

Podgrzewanie wody, zarówno w zmywarce, jak i w pralce, jest to zazwyczaj najbardziej energochłonna czynność podczas całego zmywania naczyń czy też prania. Stąd też nawet bardzo długie zmywanie naczyń lub pranie będzie w ogólnym rozrachunku tańsze z racji potrzeby krótszego użycia najbardziej energochłonnej części, jaką jest grzałka.

Dodam jeszcze jedną rzecz. W niektórych zmywarkach drzwi otwierają się automatycznie już na długo przed zakończeniem całego cyklu ECO zmywania (na zdjęciu poniżej widać, że u mnie zmywarka w trybie ECO otwiera się na ponad godzinę przed zakończeniem cyklu). Jest to normalny proces i nie trzeba się niczym przejmować, ponieważ jest to naturalna kolejność pracy zmywarki, która w tym trybie otwiera drzwi, aby wysuszyć naczynia. Natomiast zmywarka może pokazywać nadal bardzo długi czas pracy pozostały do zakończenia cyklu.

Zmywarka tryb ECO zużycie wody
Zmywarka w trybie ECO otwiera drzwi na długo przed zakończeniem cyklu zmywania

Model testowanej zmywarki w trybie ECO

Do testów koniecznych do napisania niniejszego wpisu na temat trybu ECO posłużyła zmywarka Electrolux Y67EC300L.

Ile wody zużywa zmywarka w trybie ECO

I tutaj dochodzimy wreszcie do odpowiedzi na nasze tytułowe pytanie, a więc ile wody zużywa zmywarka w trybie ECO? Poniżej przedstawiam 2 zdjęcia licznika zimnej wody. Pierwsze zdjęcie zostało wykonane zaraz przed uruchomieniem zmywarki, natomiast drugie zaraz po zakończeniu pracy zmywarki w trybie ECO. W tym czasie woda do innych celów nie była używana, a krany zostały na wszelki wypadek zasłonięte, aby przez przypadek ich nie uruchomić 🙂

Nie publikuję natomiast zdjęć licznika ciepłej wody, ponieważ do zmywarki jest doprowadzona wyłącznie zimna woda, którą zmywarka sama podgrzewa.

Ile wody w trybie ECO zużywa zmywarka
Ile wody zużywa zmywarka w trybie ECO – stan licznika przed rozpoczęciem cyklu
Ile wody pobiera zmywarka w trybie ECO
Ile wody zużywa zmywarka w trybie ECO – stan licznika po zakończeniu cyklu

Zatem ile wody zużywa zmywarka w trybie ECO? Obliczymy to odejmując stan licznika wody przed uruchomieniem zmywarki od stanu licznika wody po uruchomieniu zmywarki:

94 125l – 94 111l = 14 litrów wody

Odpowiedź brzmi – testowana zmywarka zużywa ok. 14 litrów wody w jednym cyklu zmywania naczyń w trybie ECO.

Jeżeli interesujesz się taką tematyką to bardzo chętnie zaproponuję Ci podobne wpisy do powyższego, które dotyczą zużycia energii elektrycznej oraz innych kosztów i zużycia mediów w gospodarstwie domowym:

  • Ile prądu zużywa laptop, a więc wpis poświęcony w całości zużyciu prądu przez laptopa. Sprawdzisz między innymi zależność zużycia energii elektrycznej od rodzajów procesów wykonywanych na komputerze oraz w różnych trybach działania laptopa,
  • Ile prądu zużywa suszarka do włosów – jest to wpis analogiczny do powyższego, z tą oczywiście różnicą, że dotyczy suszarki do włosów. Suszarka również testowana była z podziałem na różne ustawienia jej mocy czy prędkości nadmuchu oraz z wyliczeniami kosztów jej używania,
  • 1000W ile to kW – jest to wpis dotyczący przeliczania energii elektrycznej z Watów (W) na kilowaty (kW) oraz kilowatogodziny (kWh). We wpisie wspominam także, jakie urządzenia zużywają około 1000W mocy,
  • Zobacz również całą kategorię koszty i zużycie mediów, w której można znaleźć wszystkie artykuły na blogu Praktyczne Finanse, które dotyczą tematyki podobnej do powyższej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *