Chyba nikt z nas nie zna osoby, która nie potrzebowałaby ładowarki do telefonu. Każdy z nas ma telefon, niektórzy nawet po dwa lub trzy. Zazwyczaj są to osoby posiadające telefony służbowe. Jeżeli temat racjonalnego oszczędzania energii elektrycznej oraz oszczędzania pieniędzy nie jest Ci obcy to możliwe, że przychodziły Ci do głowy pytania takie, jak na przykład ile prądu zużywa ładowarka do telefonu lub też ile prądu zużywa ładowarka bez podłączonego telefonu? Chcesz zobaczyć wyniki testu? Zachęcam do zapoznania się z wpisem.
Spis treści
Ile prądu zużywa ładowarka do telefonu?
Do testów wykorzystałem trzyletni telefon Xiaomi Redmi Note 8 Pro oraz oryginalną ładowarkę dołączoną do telefonu przy jego zakupie. Chcąc sprawdzić zużycie prądu przez ładowarkę podczas wykonywania różnych zadań na urządzeniu, przetestowałem to korzystając z różnych aplikacji. Dane przedstawione są poniżej, czyli odpowiedź na pytanie ile prądu zużywa ładowarka do telefonu:
- wyłączony ekran: od 3W do 18,6W,
- odblokowany ekran: od 3W do 18,6W,
- włączony aparat: od 3W do 8W,
- wykonywanie zdjęć: od 3W do 8W,
- wykonywanie zdjęć z lampą błyskową: od 3 do 8W,
- uruchamianie przeglądarki Chrome oraz kolejnych stron internetowych: od 3W do 18,6W,
- Google Maps: od 3W do 18,6W,
- YouTube: od 3W do 18,6W,
- muzyka: od 3W do 18,6W,
- uruchamianie gry: od 3W do 18,6W,
- Kalendarz: od 3W do 18,6W,
- Kalkulator: od 3W do 18,6W,
- Galeria: od 3W do 18,6W.
Jak widać na pierwszy rzut oka, zużycie prądu przez ładowarkę wynosi zazwyczaj od 3W do 18,6W w danej chwili. Sprawdza się to w zasadzie przy jakimkolwiek wykorzystaniu telefonu. Wyjątkiem jednak jest korzystanie z aparatu. Zaraz po uruchomieniu aplikacji Aparat watomierz zaczynał wskazywać poziom od 3W do 8W. Zostało to przeze mnie sprawdzone aż kilkanaście razy, ponieważ chciałem znaleźć jakikolwiek wyjątek, gdy po włączeniu aparatu pobór prądu nie zmieni się. I nie udało mi się to. Dosłownie w każdym przypadku tylko i wyłącznie przy aparacie poziom poboru energii elektrycznej zmieniał się.
Czy uruchomienie wielu aplikacji ma wpływ na zużycie prądu przez ładowarkę do telefonu?
Zastanawiałem się również czy może uruchomienie wielu aplikacji na raz zmieni wynik, ale tutaj odpowiedź jest negatywna. Uruchomiłem jednocześnie 17 aplikacji, które widniały w pamięci telefonu i watomierz także i w tym przypadku wskazywał nadal od 3W do 18,6W.
Okazuje się więc, że pomimo mocniejszego wykorzystywania telefonu ładowarka do niego nadal wskazywała ten zakres poboru energii elektrycznej.
Ile prądu pobiera ładowarka bez podłączonego telefonu?
W wielu domach ładowarki do telefonów podłączone są do kontaktów przez całą dobę. No może poza chwilami, gdy przenosimy ładowarkę z jednego miejsca w drugie 😉 Czy tak na stałe podłączona ładowarka również zużywa prąd?
Okazuje się, że ładowarka do telefonu podłączona do kontaktu, ale bez podłączonego do niej telefonu nie zużywa w ogóle energii elektrycznej. I potwierdza to poniższe zdjęcie (przynajmniej w przypadku testowanego modelu telefonu oraz testowanej ładowarki). Oznacza to, że ładowarka podłączona na stałe do źródła energii elektrycznej nie będzie nas narażać na zwiększone koszty prądu.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku ładowarek do innych urządzeń elektrycznych dane zużycia energii mogą być zupełnie inne. Polecam w takich sytuacjach przetestować watomierzem zużycie prądu przez ładowarkę bez podłączonego urządzenia lub odłączać ładowarkę za każdym razem, gdy nie jest nią ładowane urządzenie.
Ile volt ma ładowarka do telefonu?
Jeszcze na koniec, dla klarowności całego artykułu, dodam jaka konkretnie ładowarka była wykorzystana do przeprowadzenia testów na potrzeby niniejszego artykułu.
Oryginalna ładowarka do telefonu Xiaomi Redmi Note 8 Pro:
- POWER ADAPTER Model: MDY-10-EF
- Input: 100-240VAC, 50/60Hz, 0.5A
- Output: 5V 3A/9V 2A/12V 1.5A
- Jiangxi Jian Aohai Technology Co., Ltd.
- Made in China.
Jeżeli wiesz ile prądu zużywa Twoja ładowarka lub chcesz podzielić się innymi informacjami na temat telefonów, ładowarek czy poboru energii elektrycznej to gorąco zachęcam do tego w komentarzu poniżej 🙂
Jeżeli chcesz zobaczyć inne artykuły w podobnej tematyce to serdecznie zachęcam do przejrzenia poniższych wpisów:
- 2000W ile to kW – czy przeliczanie W (watów) na kW (kilowaty) sprawia Ci problemy lub nie jest do końca dla Ciebie jasne? 🙂 W tym wpisie staram się wyjaśnić w jaki sposób przeliczać W na kW, podając to na przykładzie 2000W.
- Ile prądu zużywa farelka 2000W – skoro już sprawdziliśmy ile to jest 2000W to teraz zweryfikujmy czy urządzenie, którego moc to 2000W rzeczywiście zużywa właśnie tyle energii. A może zużywa jej więcej lub mniej? Również ustawienie tego urządzenia ma duży wpływ na zużycie energii elektrycznej. Zapraszam do testów farelki 2000W 🙂
- Ile prądu zużywa czajnik elektryczny – czajniki elektryczne często mają moc ok. 2000W – 2500W. Chcesz sprawdzić jak wygląda zużycie energii elektrycznej podczas gotowania wody na kawę lub herbatę? Jak duży wpływ na to zużycie ma zagotowanie minimalnej ilości wody w czajniku w porównaniu do maksymalnej, możliwej ilości wody, którą można napełnić czajnik? To wszystko w niniejszym wpisie 🙂
- Ile prądu zużywa laptop – laptop to jedno z podstawowych urządzeń w wielu domach. Praca zdalna jeszcze bardziej rozpowszechniła korzystanie z laptopów i to przez wiele, wiele godzin. Zatem ile prądu pobiera laptop? Ile kosztuje jego używanie?
- Ile prądu zużywa suszarka do włosów – a tutaj wpis na temat zużycia energii elektrycznej przez suszarkę do włosów. Jest to urządzenie używane głównie przez kobiety i zazwyczaj tylko przez kilka minut w celu wysuszenia włosów. Zatem ile prądu pobiera suszarka? 😉
- Jak oszczędzać prąd na lodówce – wpis dla osób, które chcą zaoszczędzić na prądzie przez tylko jeden ze sprzętów w gospodarstwie domowym. Lodówka jest bowiem największym pożeraczem energii elektrycznej w większości gospodarstw domowych. Czasami zmiana tylko jednego czy dwóch nawyków może pomóc zaoszczędzić niemałe kwoty na rachunkach za prąd 😉
- Lub też można zerknąć na kategorię koszty i zużycie mediów lub na tag ile prądu zużywa, aby odnaleźć wszystkie artykuły na blogu Praktyczne Finanse dotyczące właśnie tych konkretnych zagadnień 🙂