Ile prądu zużywa czajnik elektryczny?

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny

Tym razem postanowiłem przetestować ile prądu zużywa czajnik elektryczny, podczas gotowania wody na kawę czy herbatę. Jest to urządzenie, którego używamy na co dzień. Zarówno w domu, jak i często także w miejscu pracy. Osoby, które nie korzystają z czajnika elektrycznego, zamiennie korzystają prawdopodobnie z czajnika z gwizdkiem na gaz lub na płytę indukcyjną albo z ekspresu do kawy. W teście brałem pod uwagę zarówno fakt, ile zużywa prądu czajnik elektryczny, a także jaki jest czas zagotowania konkretnych ilości wody w tym czajniku.

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny?

W czasie zbierania materiałów do tego wpisu, wykorzystywałem czajnik firmy Adler, charakteryzujący się następującymi cechami:

  • Model: AD1277,
  • 220-240V ~50/60Hz,
  • Power Nom.: 1850W,
  • Power Max 2200W
  • Made for Europe.
Ile kosztuje używanie czajnika elektrycznego
Ile kosztuje używanie czajnika elektrycznego

Zamieszczone powyżej zdjęcie pokazuje na watomierzu zużycie energii. Czajnik elektryczny zużywa około 1840-1870 Watów prądu. Przynajmniej ten testowany model. Zobaczmy jeszcze:

Ile czasu gotuje się woda na kawę, herbatę?

Do testu przygotowałem kilka wielkości kubków (widoczne są one na pierwszym zdjęciu w tym wpisie), aby sprawdzić jaka jest różnica w czasie zagotowania ilości wody potrzebnej do zrobienia kawy czy herbaty w każdym z nich. Mają one następujące pojemności:

  • Kubek nr. 1 – 180ml,
  • Kubek nr. 2 – 230ml,
  • Kubek nr. 3 – 280ml,
  • Kubek nr. 4 – 400ml.
  • Cały czajnik – 1700ml.
Czas gotowania wody w czajniku elektrycznym
Czas gotowania wody w czajniku elektrycznym

Starałem się przeprowadzić test w możliwie najbardziej obiektywnych warunkach:

  • powyższe pojemności kubków zostały wypisane po sprawdzeniu ich miarką do wody,
  • za każdym razem nalewałem wodę w takiej samej temperaturze (kran całkowicie skręcony w kierunku zimnej wody),
  • po zagotowaniu wody czajnik pozostawiałem do wychłodzenia, a przed następnym gotowaniem przelewałem go zimną wodą,
  • na pierwszym zdjęciu widoczne są zrzuty ekranu ze stopera w telefonie, który wykorzystywałem do mierzenia długości gotowania wody.

W poniższej tabeli podany jest czas gotowania, ze względu na ilość gotowanej wody:

Pojemność kubkaCzas gotowania wody
Kubek nr. 1180ml1:00 min
Kubek nr. 2230ml1:11 min
Kubek nr. 3280ml1:22 min
Kubek nr. 4400ml1:42 min
Cały czajnik1700ml5:36 min
Czas gotowania wody

Ile kosztuje zagotowanie wody w czajniku elektrycznym?

Postaram się jeszcze obliczyć ile kosztuje zagotowanie wody na herbatę lub kawę do konkretnej wielkości kubka. Przyjmijmy następujące dane:

  • 1kW energii elektrycznej kosztuje 0,74zł,
  • czas korzystania z czajnika to dane z trzeciej kolumny tabeli „Czas gotowania wody”,
  • chwilowe zużycie energii elektrycznej przez czajnik elektryczny to 1860W.

Dodajmy, że zużycie prądu przez czajnik elektryczny to 1860W/godz., czyli 31W/min, a to oznacza zużycie 0,5166W/sek. Koszt potrzebnej energii elektrycznej do zagotowania wody przedstawia poniższa tabela:

Pojemność kubkaZużycie prąduKoszt prądu
Kubek nr. 1180ml60s * 0,5166W = 30,996W0,0229zł
Kubek nr. 2230ml71s * 0,5166W = 36,679W0,0271zł
Kubek nr. 3280ml82s * 0,5166W = 42,361W0,0313zł
Kubek nr. 4400ml102s * 0,5166W = 52,693W0,0390zł
Cały czajnik1700ml336s * 0,5166W = 173,578W0,1284zł
Koszt zagotowania wody

Koszty nie są duże, ale powinniśmy wziąć pod uwagę nie jednorazowy koszt zagotowania wody, ale miesięczny czy nawet roczny. Szczególnie w przypadku, gdy z przyzwyczajenia uzupełniamy czajnik zawsze do pełna. Różnica w kosztach pomiędzy zagotowaniem pełnego czajnika wody (1700ml), a zagotowaniem wody wystarczającej na szklankę czy kubek (230ml) wynosi jednorazowo 0,1013zł. Robiąc tak, tylko jeden raz dziennie to miesięcznie (30 dni) tracimy 3,039zł, a rocznie 36,468zł.

Jeżeli mieszka się we dwójkę i każda z tych osób gotuje w taki sposób wodę 2 razy dziennie, to rocznie przez to traci się aż 145,87zł!

Jak oszczędzać prąd i wodę na używaniu czajnika elektrycznego?

Gotujmy wodę tylko w takiej ilości, ile w danej chwili jej zużyjemy. Możemy najpierw nalać z kranu wodę do kubka i dopiero wtedy przelać ją do czajnika. Mi jednak nie chciałoby się postępować w taki sposób za każdym razem 🙂 O wiele lepszym rozwiązaniem na nalewanie odpowiedniej ilości wody do czajnika jest sprawdzenie na ile sekund musimy odkręcić kran, aby napełnić nasz kubek. Okaże się, że wystarczą na to tylko 3, 4, a może 5 sekund. Wówczas za każdym razem robiąc kawę czy herbatę wystarczy, że policzymy np. do 4, w przypadku chęci zrobienia jednej szklanki napoju lub do 8, w przypadku robienia dwóch szklanek napoju. Takim sposobem uda nam się oszczędzać nie tylko energię elektryczną, ale możemy również oszczędzać wodę. Jeżeli chcesz poczytać więcej na temat oszczędzania wody, to serdecznie zapraszam do przeczytania artykułu jak oszczędzać wodę. Znajduje się w nim kilkadziesiąt wskazówek, sposobów i pomysłów na to, w jaki sposób korzystać z wody, aby jej zużycie było jak najmniejsze.

Jeżeli chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat zużycia energii elektrycznej, zużycia wody, a może znasz ciekawe sposoby na oszczędność jednego lub drugiego, to bardzo Cię zachęcam do pozostawienia komentarza 🙂

Zapraszam także do zapoznania się z innymi artykułami, które przedstawiają ile prądu zużywają konkretne urządzenia:

  • Ile prądu zużywa laptop? – przetestowałem zużycie energii elektrycznej podczas różnych czynności, ustawień, a także podczas zmian jasności ekranu laptopa. Czy wiesz, że można zmniejszyć zużycie prądu przez laptop stosując tylko 2 małe tricki? 😉
  • Ile prądu zużywa farelka 2000W? – czy dogrzewanie farelką może skończyć się źle dla naszego budżetu domowego po otrzymaniu rachunku za prąd? To zależy 😉 Przejdź do tekstu, aby sprawdzić, co ma na to największy wpływ 🙂
  • Ile prądu zużywa suszarka do włosów? – czy wiesz, że suszarka może zużywać naprawdę dużo prądu? Nawet tyle, co czajnik elektryczny. Na szczęście jednak używamy jej zazwyczaj maksymalnie tylko przez kilka minut.
  • Ile prądu zużywa ładowarka do telefonu? – każdy z nas posługuje się telefonem. Czy jednak wiesz, jaki pobór energii ma ładowarka? Czy ładowarka podłączona do gniazdka, ale bez podłączonego telefonu zużywa prąd? Dowiedz się tych rzeczy z niniejszego artykułu 🙂
  • Lub po prostu zobacz tag ile prądu zużywa, gdzie znajdują się wszystkie wpisy z bloga Praktyczne Finanse, w których sprawdzałem zużycie energii elektrycznej przez różne urządzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *