Chat GPT po polsku – co to jest i jak go włączyć?

Chat GPT co to jest i jak go włączyć

Przypuszczam, że naprawdę wiele osób, nie tylko z branży IT, słyszało już o Chat GPT oraz być może również o Open AI. Wydaje się, że sztuczna inteligencja na dobre wchodzi w nasze życie, a szczególnie w naszą pracę. Coraz więcej osób obawia się konkurencji w pracy oraz utraty miejsca pracy właśnie z powodu open AI. Nie trzeba prowadzić dużych analiz, aby wiedzieć, że maszyny, urządzenia czy roboty wykonają pracę zazwyczaj szybciej, niż ludzie. Poza tym, robot nie potrzebuje przerw w pracy, nie potrzebuje urlopu, nie korzysta ze zwolnień lekarskich czy też nie będzie podważał zdania przełożonego, ani z nim dyskutował 😉

Co to jest Chat GPT?

ChatGPT jest to chatbot, który został opracowany przez firmę OpenAI (amerykańskie laboratorium badawcze specjalizujące się w dziedzinie sztucznej inteligencji, założone w 2015 roku). Chat GPT wykorzystuje model GPT i służy on do generowania odpowiedzi na pytania (na wprowadzane dane) zadawane przez użytkowników. Ten model chatu został opracowany na podstawie bardzo dużych ilości danych w taki sposób, aby mógł on prowadzić rozmowę z użytkownikiem. I to nie tylko na tematy ogólne, ale również na te bardziej szczegółowe (Wikipedia).

Kiedy został uruchomiony chat GPT?

Chat GPT został uruchomiony przez Open AI, jako prototyp, 30 listopada 2022 roku.

Chat GTP – jak włączyć?

Jeżeli chcemy uruchomić Chat GPT należy się najpierw zarejestrować. Na stronie internetowej OpenAI, podczas procesu rejestracji, należy również podać numer telefonu w celu zweryfikowania naszego człowieczeństwa 😉

Co więcej, wybierzemy również plan subskrypcji chatu, z którego będziemy chcieli korzystać. Możemy jednak wybrać plan darmowy – przynajmniej na razie jest to możliwe. Zdarza się, że darmowy pakiet czasami się zawiesza, ale dzieje się to rzadko i wystarczy wówczas wykonać reset aplikacji, aby wszystko wróciło do normy. Plan płatny daje oczywiście więcej możliwości, np. w postaci pierwszeństwa korzystania z aplikacji w przypadku dużego obciążenia serwerów OpenAI.

Chat GTP – strona internetowa

Strona internetowa OpenAI, na której dostępny jest Chat GTP to:
https://openai.com/ (po kliknięciu linku, nastąpi otwarcie strony w nowym oknie przeglądarki).

Chat GPT – jak korzystać?

W jaki sposób korzystać z Chat GPT? Po zalogowaniu na stronę internetową, po wcześniejszej rejestracji, można od razu zacząć rozmowę ze sztuczną inteligencją GPT. W okienko chatu można wpisać dowolne pytania i informacje oraz o wszystko zapytać. Czasami jednak chat z racji zachowania poprawności oraz z konieczności zachowania obowiązujących norm społecznych po prostu nam grzecznie odpowie, że nie może udzielić odpowiedzi na to pytania 😉

Prompty w Open AI GPT

Prompty są to polecenia zadawane chatowi. Od tego, w jaki sposób skonstruujemy nasze pytanie, zależy jaką odpowiedź otrzymamy. Zadanie pytania w prawidłowy sposób jest dlatego bardzo ważne. Jeżeli chcesz pisać właściwe prompty, na które chat GPT odpowie w taki sposób, że będziesz usatysfakcjonowany to należy pamiętać o kilku istotnych sprawach.

  • Należy używać prostych poleceń i krótkich konstrukcji językowych. Krótkie i zwięzłe zdania będą o wiele lepsze, niż pisanie długich, skomplikowanych zapytań.
  • Staraj się nie używać skrótów. Chat może ich nie zrozumieć lub zrozumieć je inaczej, co może niekiedy prowadzić do błędnych odpowiedzi lub też nie takich, jakie są oczekiwane.
  • Nie używaj nazw własnych, ponieważ Chat GPT może mieć problem z ich zrozumieniem. Może ich nie znać lub może je znać, ale w innym kontekście. Staraj się używać ogólnych nazw i jednoznacznych (o ile to możliwe).
  • Należy określać cel zapytania. Napisz konkretnie czego oczekujesz i co chcesz uzyskać zadając aktualne pytanie.
  • Staraj się być uprzejmy 😉

Czy Chat GPT zawsze mówi prawdę?

Niestety sztuczna inteligencja może się pomylić. I zdarza się to. Szczególnie, gdy zapytamy o wydarzenia czy fakty, które miały miejsce po wrześniu 2021 roku, ponieważ właśnie do tych lat sięga dostępna wiedza chatu GPT.

Należy dokładnie weryfikować fakty, które podaje chat. I to nie tylko ze względu na rok, do którego posiada on wiedzę. Chat czerpie bowiem informacje z dostępnych stron internetowych. A każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jakie nieprawdziwe dane mogą się niekiedy pojawiać w sieci.

Problemem będzie również napisanie przez sztuczną inteligencję artykułu specjalistycznego z konkretnego tematu. Chat raczej sobie z tym nie poradzi. A nawet jeśli, to konieczne będzie zweryfikowanie wszystkich podanych w artykule informacji.

Sztuczna inteligencja jest natomiast bardzo przydana – nazwijmy to – w kreatywności. Jeżeli poprosimy program np. o wypisanie 10 przykładowych tematów na rozdział książki czy poradnika lub o wypisanie pomysłów na szybki obiad wegetariański to odpowiedzi otrzymamy bardzo szybko. Dzięki temu nie potrzebujemy aż takiej „weny” na wymyślenie czegoś 😉

Poniżej zrzut ekranu odpowiedzi wygenerowanej przez Chat GPT na pytanie: „Podaj mi proszę pomysły na szybki obiad wegetariański.”

Na końcu niniejszego artykułu znajduje się wygenerowana, poniższa odpowiedź w formie tekstu, aby łatwiej można było przeczytać jakie chat ma pomysły na wegetariański obiad 😉

Chat GPT Open AI
Chat GPT Open AI

Liczby i konkurencja dla Chat GPT

Chat GPT zyskuje nowych użytkowników w ogromnym tempie. Gdy tylko został uruchomiony, to w ciągu zaledwie 5 dni zyskał ich milion.

W jakim czasie aplikacje uzyskały milion użytkowników?

  • Chat GPT – 5 dni,
  • Instagram – 2,5 miesiąca,
  • Facebook – 10 miesięcy,
  • Netflix 41 miesięcy.

Zdobycie 100 milionów użytkowników zajęło Chat GPT 2 miesiące, natomiast Tik-Tok zdobył taką liczbę użytkowników w 9 miesięcy.

Chat GPT bardzo szybko zyskuje kolejnych użytkowników. Dlatego też inne firmy widząc w tym tak ogromny potencjał nie chcą pozostawać w tyle. Oprócz chat GPT istnieją także:

  • Barda stworzona przez Google (wstępnie udostępniona w marcu 2023 roku),
  • LLaMy opracowana przez Meta AI,
  • HuggingChat, otwartoźródłowa alternatywa dla Chat GPT, opracowana przez Hugging Face,
  • TRURL.AI, chatbot ten został stworzony przez polską spółkę VoiceLab AI. Jego nazwa nawiązuje do twórczości Stanisława Lema, a dokładniej do robota Trurla 😉

Odpowiedź Chatu GPT na zadane pytanie

Pytanie brzmiało: „Podaj mi proszę pomysły na szybki obiad wegetariański.”

Oto kilka propozycji na szybkie i smaczne wegetariańskie obiady:

1. Makaron z pesto i warzywami: Ugotuj makaron według wskazówek na opakowaniu. W międzyczasie przygotuj pesto z bazylii, orzechów piniowych, czosnku, oliwy z oliwek i parmezanu lub sera wegańskiego. Podsmaż pokrojone warzywa, takie jak cukinia, papryka i pomidory na oliwie z oliwek, a następnie dodaj pesto i ugotowany makaron. Całość wymieszaj i podawaj posypane startym parmezanem lub serem wegańskim.

2. Sałatka z ciecierzycą i awokado: Na dużą misę lub talerz ułóż mieszankę sałat, dodaj odcedzoną cieciorkę z puszki, pokrojone awokado, pomidory koktajlowe i plasterki czerwonej cebuli. Skrop całość sosem winegret lub ulubionym dressingiem.

3. Placki ziemniaczane z jajkiem sadzonym: Zetrzyj surowe ziemniaki na tarce o grubych oczkach, odsącz nadmiar płynu i wymieszaj z jajkiem, solą, pieprzem i odrobiną mąki. Na patelni rozgrzej olej i smaż placki z obu stron, aż staną się złociste. Podawaj z jajkiem sadzonym na wierzchu i ulubionymi warzywami jako dodatkiem.

4. Kanapki z hummusem i warzywami: Rozsmaruj na kromce chleba warstwę hummusu (pasty z ciecierzycy) i ułóż na niej plasterki ogórka, pomidora, papryki, rzodkiewki i sałatę. Możesz dodać również kiełki lub inne ulubione warzywa. Złożone kanapki są gotowe do podania.

5. Tacos z fasolą i warzywami: Rozgrzej na patelni tortille kukurydziane lub pszenne. Następnie nałóż na każdą tortillę warstwę ugotowanej czarnej fasoli, pokrojonego awokado, kawałki pomidora, posiekaną cebulę, starty ser i ulubione sosy (np. salsę, guacamole). Zwiń tortille i podawaj jako tacos.

To tylko kilka przykładów, ale istnieje wiele innych kreatywnych i smacznych wegetariańskich dań, które można przygotować w szybki sposób. Możesz eksperymentować z różnymi kombinacjami warzyw, sosów i przypraw, aby dostosować je do swoich preferencji smakowych. Smacznego!

Jeśli chcesz dodać od siebie coś w tematach sztuczna inteligencja lub chat GPT to zapraszam do pozostawienia komentarza. Może masz jakieś pytania, co do działania chatu lub korzystania z niego? A może podzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniami na ten temat? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *