Spis treści
Rozpoczął się kolejny miesiąc kalendarzowy, zatem na blogu pojawia się kolejne porównanie cen w dwóch bardzo popularnych sklepach, jakimi niewątpliwie są Lidl oraz Biedronka. Poniższa tabela przedstawia ceny w obydwu tych sklepach i znaleźć w niej można następujące kolumny: „Produktu”, „Waga”, „Lidl – Cena”, a także „Biedronka – cena”.
I jak zawsze, jeżeli w konkretnej komórce tabeli pojawia się cena w nawiasie, oznacza to, że w dniu weryfikowania cen produkt ten znajdował się w cenie promocyjnej. W takiej sytuacji widzimy dwie ceny: cena w nawiasie jest cena promocyjną, natomiast cena poza nawiasem jest ceną standardową konkretnego produktu.
Ceny promocyjne mogą dotyczyć różnego rodzaju obniżek i przecen, począwszy po prostu od czasowego obniżenia ceny na dany produkt, poprzez uzyskanie niższej ceny kupując kilka sztuk czy też z kartą lub aplikacją konkretnego sklepu. Dodatkowo od tego zestawienia będę uwzględniał fakt, że kupując większe opakowanie można uzyskać niższą cenę, co jest często spotykaną praktyką przy warzywach oraz owocach. I takie produkty będę zaliczał w podsumowaniu do produktów będących w promocji (chociaż w rzeczywistości nie jest to promocja, ale dzięki kupieniu większej ilości, można uzyskać lepszą cenę). W listopadzie takim przykładem będzie np. marchew, za którą należy zapłacić 2,99zł/kg kupując ją na wagę lub też, za którą należy zapłacić 5,89zł za opakowanie 4kg (1,47zł/kg) kupując całe opakowanie.
W tabeli obowiązuje taka sama zasada, jak od początku powstania wpisów na temat porównań, mianowicie – jeżeli w kolumnie „Produkt” podana jest wyłącznie nazwa produktu, ale bez nazwy firmy oznacza to, że została uwzględniona cena najtańszego, dostępnego produktu spełniającego podane kryteria, czyli produkt oraz waga produktu. Bardzo często będą to więc marki własne sklepów Lidl oraz Biedronka.
Porównanie cen dotyczy dnia: 02.11.2023r.
Ceny Lidl vs. Ceny Biedronka – Listopad 2023
Produkt | Waga | Lidl – cena | Biedronka – cena |
---|---|---|---|
Pieczywo | |||
Kajzerka | 55g | 0,33zł | 0,33zł |
Chleb pszenno-żytni | 550g | 2,65zł | 2,65zł |
Nabiał | |||
Ser żółty Gouda | 1kg | 25,70zł | 25,70zł |
Mleko 2% w butelce | 1l | (2,99zł) 3,49zł | 3,49zł |
Jogurt naturalny | 400g | 1,69zł | 1,69zł |
Masło | 200g | (5,49zł) 5,76zł | (4,49zł z kartą MB i 3 szt.) 5,76zł* |
Twaróg chudy | 250g | 3,48zł | 3,39zł |
Twaróg półtłusty | 250g | 3,57zł | 3,48zł |
Twaróg sernikowy | 1kg | 9,99zł | 9,99zł |
Serek wiejski | 200g | (1,49zł) 1,99zł | (1,49zł) 1,99zł |
Serek Almette | 150g | (4,99zł) 5,51zł | (4,49zł) 5,51zł |
Mozzarella | 125g | 2,99zł | (2,69zł kup. 2szt.) 2,99zł |
Owoce i warzywa | |||
Banany | 1kg | 6,99zł | 6,99zł |
Jabłka | 1kg | (1,79zł) 3,99zł | 3,49zł |
Ziemniaki | 1kg | (1,99zł) 2,99zł | (0,99zł) 2,89zł |
Marchew | 1kg | (1,47zł kup. 4kg) 2,99zł | 1,49zł |
Cebula | 1kg | (1,97zł kup. 4kg) 4,99zł | 4,49zł |
Przekąski i napoje | |||
Woda | 500ml | 0,75zł | 0,75zł |
Coca-Cola | 2l | 9,89zł | (6,49zł kupując 2 szt. 1,75l, czyli 7,42zł za 2l) 8,69zł za 1,75l = 9,93zł za 2l |
Oranżada Hellena | 1,25l | 4,49zł | 4,49zł |
Muszynianka | 1,5l | 2,99zł | (2,69zł kup. 6szt.) 2,99zł |
Black – Napój energetyczny | 250ml | 2,49zł | (2,49zł) 2,99zł |
Oshee – Napój izotoniczny | 750ml | 3,19zł | 3,19zł |
Pozostałe art. spożywcze | |||
Nescafe Classic | 200g | 19,99zł | (19,99zł) 27,99zł |
Ketchup | 560g | 4,49zł | 4,49zł |
Ketchup Kotlin | 450g | 6,59zł | 6,59zł |
Musztarda | 210g | 1,49zł | 1,49zł |
Majonez | 400ml | 5,79zł | (3,50zł kup. 2szt.) 6,99zł |
Olej rzepakowy | 1l | 8,79zł | 8,79zł |
Olej kujawski | 1l | 9,90zł | (8,90zł) 9,90zł |
Cukier | 1kg | 4,99zł | 4,99zł |
Mąka | 1kg | 2,37zł | 2,18zł |
Jaja klasa M | 10szt. | (6,49zł) 6,99zł | (7,20zł kup. 2szt.) 8,47zł |
Filet z piersi kurczaka | 1kg | (16,99zł) 23,90zł | (18,70zł) 24,90zł |
Ocet spirytusowy 10% | 750ml | 2,99zł | 2,99zł |
Makaron świderki | 1kg | 4,94zł | 4,94zł |
Nutella | 350g | 12,99zł | 12,99zł |
Masło orzechowe | 450g | 9,99zł | 9,99zł |
Art. chemiczne i higieniczne | |||
Żel do WC | 1l | 6,29zł | 5,99zł |
Tabletki do zmywarki Classic | 60szt. | 17,99zł | 17,99zł |
Tabletki do zmywarki All In One | 60szt. | 26,99zł | 18,99zł za 38szt. = 29,98zł za 60 szt. |
Płyn do ust Listerine | 500ml | 12,05zł | (9,33zł kup. 3szt.) 13,99zł |
* – ceny regularnej masła niestety nie dało się odczytać, ponieważ etykieta cenowa była częściowo zniszczona. Cena wynosiła: 5,70zł lub 5,76zł lub 5,78zł. W zestawieniu została więc uwzględniona cena środkowa. Co więcej, jest to dokładnie taka sama cena, jaka była również dostępna tego dnia w Lidlu na cenę regularną masła.
Podsumowanie: Ceny Lidl vs. Ceny Biedronka – Listopad 2023
Rodzaj podsumowanie | Lidl | Biedronka |
---|---|---|
Łączna liczba produktów w zestawieniu | 42 | 42 |
Kwota łączna, bez promocji | 302,42zł | 316,30zł |
Kwota łączna, wliczając promocje | 285,48zł | 283,88zł |
Liczba produktów w promocji | 10 | 14 |
Produkty w promocji pokrywające się w obydwu sklepach | 6 | 6 |
Zaoszczędzona kwota na promocjach | 16,94zł | 32,42zł |
Średnia oszczędność na 1szt. promocji | 1,69zł | 2,32zł |
Produkty, które tego dnia były w promocji w obydwu sklepach to: ziemniaki, masło, serek Almette, serek wiejski 200g, jaja klasa M 10 sztuk oraz filet z piersi kurczaka. Trzeba przyznać, że są to produkty, które w ogóle bardzo często pojawiają się w promocyjnych cenach. W zeszłym miesiącu aż 3 z tych produktów (masło, serek Almette, serek wiejski) były także dostępne w lepszych cenach w obydwu tych sklepach, natomiast pozostałe 3 produkty znajdowały się w promocji w jednym ze sklepów (ziemniaki i filet z piersi kurczaka w Biedronce oraz jaja klasa M 10 sztuk w Lidlu).
To już drugie zestawienie, w którym na półkach w Lidlu nie znalazłem żadnej informacji na temat jogurtu Skyr marki Piątnica. Być może Lidl (przynajmniej w mojej okolicy) całkowicie z nich rezygnuje na rzecz jogurtów skyr Pilos, czyli marki własnej? Można to tylko przypuszczać. Na razie więc, całkowicie zrezygnuję z prób wyszukiwania cen tegoż produktu zarówno w sklepie Lidl, jak i Biedronka, ponieważ chcę, aby zestawienie cen było możliwie najbardziej uczciwe i transparentne, a od zeszłego, październikowego zestawienia, i tak ten produkt się nie pojawił.
W całym listopadowym zestawieniu cen pojawiło się 42 produkty z różnych kategorii. Koszyk zakupowy tych produktów wyniósł odpowiednio:
- 302,42zł (nie uwzględniając promocji) w Lidlu,
- 316,30zł (nie uwzględniając promocji) w Biedronce.
Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę ceny promocyjne to koszyk dokładnie tych samych produktu przedstawia się następująco:
- 285,48zł w Lidlu,
- 283,88zł w Biedronce.
Widać zatem, jak promocje na produkty w Biedronce potrafiły obniżyć całość koszyka zakupowego. Zaoszczędzona kwota na promocjach w Biedronce (32,42zł) jest około dwa razy większa, niż zaoszczędzona kwota na promocjach w Lidlu (16,94zł).
Biorąc pod uwagę promocje różnica w cenie całego koszyka wyniosła więc dosłownie tylko 1,60zł na powyższych 42 produktach. Można do tego dodać ciekawe, inaczej obrazujące ten koszt, porównanie: jeżeli nasze auto spala około 60zł/100km, oznacza to, że zakupy łącznie z kosztem paliwa wyjdą nas dokładnie tyle samo, jeżeli do Biedronki mamy tylko niecałe 3km dalej, niż do Lidla.
Okazuje się, że czasami jeden czy dwa produkty w promocji potrafią w ogromny sposób zmienić opłacalność całego zestawienia. Z powyższego porównania duże promocje zdarzają się na: kawę Nescafe Classic 200g czy filet w piersi kurczaka, często nawet w okolicach 6 – 8zł na 1 sztuce. Taka obniżka w dużej mierze podnosi również średnią cenę 1 sztuki towaru w promocji.
Wybrane zmiany cen miesiąc do miesiąca
(Październik 2023 -> Listopad 2023)
Poniższe porównanie cen uwzględnia wyłącznie ceny produktów bez promocji. Daty porównań to 12.10.2023. (cena u góry) oraz 02.11.2023r. (cena na dole).
Produkt | Lidl Październik -> Listopad 2023 | Biedronka Październik -> Listopad 2023 |
---|---|---|
Cukier 1kg | 4,99zł 4,99zł | 4,99zł |
Mąka 1kg | 2,37zł 2,37zł | 2,18zł |
Cebula 1kg | 4,99zł | 4,49zł |
Jogurt naturalny | 1,69 1,69zł | 1,65 1,69zł |
Marchew 1kg | 2,99zł 2,99zł | 1,49zł |
Olej Kujawski 1l | 9,90zł | 9,90zł 9,99zł |
Masło 200g | 5,76zł 5,76zł | 5,76zł |
W powyższej tabeli znajdują się tylko wybrane produkty, których cena regularna zmieniła się na przestrzeni ostatniego miesiące (a dokładnie pomiędzy dniem 12.10.2023r., a 02.11.2023r.). Trzeba przyznać, że jest to dobry miesiąc dla Klientów Biedronki, ponieważ z wybranych 5 produktów, których ceny zmieniły się w Biedronce to we wszystkich przypadkach się one zmniejszyły. Zarówno cukier, mąką, cebula, marchew, jak i masło. Podkreślam jednak, że nie są to wszystkie zmiany cen w tych sklepach, a jedynie niektóre zmiany ceny popularnych produktów.
Pierwszy wiersz w powyższej tabeli dotyczy cukru. Jest to pozytywna zmiana, ponieważ cena cukru w Biedronce zmieniła się z 5,79zł na 4,99zł za 1kg tego produktu, czym ceny w obydwu sklepach się zrównały.
Kolejna zmiana to cena mąki w Biedronce, która zmieniła się z poziomu 2,37zł na 2,18zł za 1kg. Jest to może i niewielka zmiana, ponieważ dokładnie 0,19zł, ale procentowo jest to aż o 8% tańszy produkt od ceny z poprzedniego zestawienia.
Warto jeszcze wspomnieć o cenie masła w Biedronce, ponieważ cena regularna tego produktu została zmniejszona z poziomu 6,49zł do poziomu 5,76zł za produkt ten o wadze 200g. Jest to zatem spora, stała obniżka ceny. Weźmy jednak również pod uwagę, że masło bardzo często można zakupić w promocji zarówno w Biedronce, jak i w Lidlu.
Największa różnica cen produktów w Lidlu oraz w Biedronce – Listopad 2023
Od tego zestawienia cen, postanowiłem stworzyć jeszcze jedną tabelę. Do poprzedniego miesiąca chodziło głównie o produkt „płyn do płukania ust Listerine”, który przez prawie wszystkie miesiące zestawień był w promocji w Biedronce, natomiast w Lidlu taka sama cena, była ceną regularną. Gdyby chodziło o różnicę 1zł czy 2zł to naprawdę jest to w pełni zrozumiałe, ale cena różniła się aż o kilka złotych i trwało to miesiącami.
Tabela ta będzie zwracać uwagę właśnie na takie sytuacje, czyli na nadzwyczaj dobre ceny promocyjne, które u konkurencji wynoszą dokładnie tyle samo w cenie regularnej, a także na produkty, których różnica w cenie w obydwu sklepach będzie bardzo znacząca. W poniższej tabeli porównującej ceny w listopadzie 2023 roku wymieniam jeden przykład takiego produktu.
Produkt | Cena Lidl | Cena Biedronka |
---|---|---|
Kawa Nescafe Classic 200g | 19,99zł | 27,99zł |
Również tym razem chciałbym zaznaczyć, że pomimo pełnych starań mogą zdarzyć się błędy w podanych cenach. Taki błąd pojawił się np. w ostatnim porównaniu cen (październik 2023r.), ponieważ w tabeli wpisałem wyłącznie promocyjną cenę butelki Coca-Coli 1,75l. Błąd już został poprawiony i została dopisana cena proporcjonalnie większa, jak gdyby to była butelka 2l, czyli wielkości butelki dostępnej w sklepie Lidl. Jest to pierwszy błąd, który znalazłem i poprawiłem, jednak proszę zwracajcie uwagę i w razie czego informujcie mnie proszę, wówczas na bieżąco będę poprawiał błędy, informacje oraz ewentualnie wyjaśniał dodatkowo niektóre kwestie. Mam jednak nadzieję, że więcej błędów się nie pojawi, a za ten oraz ewentualne przyszłe bardzo Was przepraszam. Tymczasem życzę udanych i oszczędnych zakupów! 🙂