62 pomysły na biznes na wsi

Pomysły na biznes na wsi

Szukasz inspiracji? Marzysz o własnym biznesie na wsi, ale nie masz jeszcze pomysłu co by to mogło być? Biznes na wsi może być kierowany zarówno do osób młodszych, jak i starszych. Do mieszkańców wsi oraz do osób przyjezdnych. Wiesz już co by to mogło być? Jeżeli nie, to na szczęście Internet jest studnią pomysłów bez dna, dlatego dzisiaj chcę Ci przedstawić pomysły na biznes na wsi.

Pomysły roślinne i ogrodnicze na biznes na wsi

1. Uprawa ekologicznych warzyw, owoców i produktów spożywczych. Już od wielu lat my, jako społeczeństwo, jesteśmy coraz bardziej proekologiczni. W większym stopniu zależy nam na zdrowiu i na spożywaniu tych produktów, które są najbardziej naturalne i ekologiczne.

2. Hodowla drzewek i krzewów. Poza produktami spożywczymi, dużą popularnością wśród osób posiadających ogrody, ogródki działkowe czy duże tarasy i balkony cieszą się piękne, długo kwitnące drzewka i krzewy.

3. Centrum ogrodnicze. Jeżeli nie produkty spożywcze, ani drzewka i krzewy, to może chciałbyś rozpocząć biznes sprzedażowy innych roślinek? Kwiaty domowe i małe rośliny cieszą się popularnością już nie tylko wśród osób z ogrodami czy działkami, ale również wśród osób, które posiadają mieszkania.

4. Usługi ogrodnicze. Na wsi często każdy sam, we własnym zakresie, posiada odpowiedni sprzęt do dbania o swój ogród. Jednak już nie każdy może lub potrafi obciąć żywopłot, posadzić rośliny czy nawieźć odpowiednio ogród. Poza tym, sprzęt czasami zawodzi.

5. Uprawa kwiatów i ziół. To kolejne pomysły na biznes na wsi, troszkę podobne (mogą być też połączone), jak centrum ogrodnicze, jednak z przewagą ziół i roślin leczniczych.

6. Uprawa borówki amerykańskiej. Większość z nas uwielbia ten owoc. Szczególnie, gdy jest mocno dojrzały i słodki. Jeżeli dysponujesz ogrodem, możesz spróbować uprawy borówki amerykańskiej. Może to być uprawa, gdzie skupiamy się na sprzedaży owoców, ale może to być również uprawa kończąca się sprzedażą krzewów borówki amerykańskiej.

7. Pieczarkarnia. Biznes wymagający już nieco więcej wiedzy oraz budynku. Jednak uprawa pieczarek może okazać się dobrym biznesem, ponieważ, jak podają producenci hal i budynków do uprawy pieczarek, z 1m kw. uprawy można uzyskać nawet blisko 30kg pieczarek.

Pomysły na firmę związaną ze zwierzętami

8. Ekologiczne jaja od kur z wolnego wybiegu. Któż o tym nie słyszał. Nawet reklamy w telewizji przemawiają do nas o jajach od kur z wolnego wybiegu. Ponownie osoby proekologiczne będą naszymi najlepszymi Klientami.

9. Pasieka pszczół. Pyszny miód z własnej pasieki to marzenie wielu miodowych smakoszy. Co więcej, może to być marzenie, które daje również zarabiać. Miód jest bowiem towarem, który uwielbia i kupuje wiele osób. Szacuje się, że ok. 1/4 wszystkich gospodarstw domowych je miód przynajmniej raz w tygodniu.

10. Alpaki. Alpaka, według Wikipedii, to udomowiony południowoamerykański ssak z rodziny wielbłądowatych. Przypomina troszkę lamę. I już od wielu lat Polacy są w alpakach zakochani. Można je odwiedzić w ich zagrodzie, nakarmić, pogłaskać, a nawet wyjść z nimi na spacer.

11. Mini-zoo. Będzie to na pewno odpowiedni biznes dla osób kochających zwierzęta. I nazwa tego biznesu, nie musi wskazywać wcale na zoo, które kojarzymy z dużego miasta, gdzie występują lwy, słonie i żyrafy. W mini-zoo można bowiem spotkać kury, gołębie, krowy, konie i inne zwierzęta z gospodarstw domowych.

12. Stadnina koni lub hotel dla koni. Część osób marzy o własnym koniu. I jeżeli w okolicy działa hotel dla koni lub stadnina, to takie marzenie można spełnić. W sytuacji, gdy konia do hotelu oddaje właściciel, to poza wszelkimi kosztami związanymi z zapewnienie mu odpowiednich warunków, pożywienia czy badań, właściciel również ponosi koszt opłaty za opiekowanie się koniem i przechowywaniem go.

13. Hodowla ryb. Wymaga miejsca oraz wyposażenia działki w zbiorniki wodne w postaci stawów. Badania pokazują, że średnio każdy z nas zjada ponad 10kg ryb rocznie, czyli ok. 1kg na miesiąc.

14. Hodowla ślimaków. W Polsce spożywanie ślimaków nie jest zbyt popularne, ale istnieją już hodowle ślimaków, które eksportują je poza Polskę.

Gastronomiczne pomysły na działalność gospodarczą na wsi

15. Punkt gastronomiczny. Pomysł z punktem gastronomicznym na wsi, aby okazał się trafny, musi spełniać kilka warunków. Dobrze byłoby, jeśli punkt byłby ustawiony przy głównej drodze (najlepiej wojewódzkiej lub krajowej) lub w miejscu odwiedzanym często przez mieszkańców wsi (np. duży sklep spożywczy czy rynek).

16. Budka z lodami. Podobnie jak wyżej. Lokalizacja będzie miała tutaj ogromne znaczenie. Poza tym, lody to biznes sezonowy.

17. Pieczenie tortów i ciast na zamówienie. Nie każdy ma czas, ani nie każdy potrafi to robić. A okazji do zakupu tortów co roku zazwyczaj jest co najmniej kilka. Jeżeli odkryjesz w sobie pasję do pieczenia tortów i innych smakołyków, a Twoje wyroby będą innym smakować, to istnieje duża szansa, że z polecenia zadowolonych Klientów będzie bardzo dużo zleceń.

18. Produkcja ekologicznych soków i syropów. Kolejna gratka dla Klientów lubiących ekologię, a przy tym pyszne, naturalne soki i syropy z warzyw, owoców i innych roślin.

19. Catering. Biznes nie tylko na wieś. Szczególnie dobrze sprzyjającą okolicznością udanego biznesu będzie fakt, że catering ten oferuje naprawdę pyszne jedzenie.

20. Dieta pudełkowa. Zazwyczaj dieta pudełkowa kojarzy nam się z osobami młodymi i zapracowanymi, którzy zamieszkują duże miasta i pracują w korporacjach. Jednak taka dieta, jest również idealna dla osób starszych, które już nie są w stanie sobie same gotować. Nie muszą to być drogie i wyszukane dania lub ściśle określone dietetycznie, ale mogą to być zwykłe, tanie, codzienne, tradycyjne obiady.

21. Przetwory. Produkcja przetworów to również ciekawy biznes na wsi. Własne ogórki, surówki, owoce w zalewie to smaczne przekąski i dania dla wielu osób, którzy je chętnie kupują.

22. Winiarnia. Działalność bardziej specjalistyczna, wymagająca miejsca i odpowiednich warunków. W szczególności polecane są stoki południowe, południowo-zachodnie lub południowo-wschodnie.

Pomysły na biznes na wsi wymagające konkretnych umiejętności

23. Warsztat samochodowy. Kunsztu mechanika trzeba się nauczyć przez praktykę. Jednak jeżeli dojdziesz do wprawy, będziesz w tym dobry, a przy okazji nie będziesz miał zbyt wygórowanych cen to Klientów na pewno Ci nie zabraknie, ponieważ w Polsce jest zarejestrowanych około 27 milionów samochodów osobowych.

24. Firma budowlano-remontowa. Tu także najpierw trzeba dojść do wprawy, ale wydaje się to łatwiejsze, niż nauka naprawy aut. Szczególnie, że można remontów uczyć się niemal bezustannie we własnym domu, gdzie zawsze jest coś do zrobienia 🙂

25. Usługi fryzjerskie. Szczególnie mobilne usługi fryzjerskie. Coraz popularniejsze jest dojeżdżanie do swoich Klientów własnym samochodem. Dzięki temu nie trzeba wynajmować, ani wyposażać lokalu pod ten rodzaj działalności.

26. Usługi kosmetyczne. Podobnie, jak usługi fryzjerskie, coraz częściej można znaleźć ogłoszenia kosmetyczek, które z chęcią dojadą do Klientów, aby zrealizować usługę. Również i w tym przypadku ogromnym plusem będzie fakt, że nie będzie potrzeby wynajmowania, wyposażania i opłacania lokalu.

27. Czyszczenie dachów, rynien i elewacji. Działalność ta wymaga odpowiedniego sprzętu, doświadczenia oraz braku…. lęku wysokości.

28. Fotograf. Z usług fotograficznych od czasu do czasu korzysta każdy. Jednak oprócz zwykłych fotografii do dowodu czy paszportu, również warto pomyśleć o fotografii plenerowej czy weselnej.

29. Trener personalny. Na wsi nie ma takiego dostępu do siłowni, ale ludzie jak wszędzie, chcą dbać o swój wygląd. Szczególnie przy postanowieniach noworocznych oraz w okresie wakacyjnym. Zdarzyło mi się już widzieć auto oklejone reklamą „Trener personalny z dojazdem do Klienta”, więc i w tej branży jest to jak najbardziej możliwe.

Pomysły na biznes usługowy w małej miejscowości

30. Agroturystyka. To coś, co daje pole do popisu kreatywnym osobom. Poza miejscami noclegowymi można oferować przeróżne atrakcje, jak: wypożyczanie rowerów, spływy kajakowe, alpaki, konie czy dodatkowe posiłki. Poza tym, można nawiązać ciekawe współprace z lokalnymi przedsiębiorcami i oferować swoim Klientom zniżki do wielu miejsc, dzięki czemu każdy będzie zadowolony (współpracujący z Tobą przedsiębiorca będzie miał Klienta, Klient będzie zadowolony, że uzyskał dzięki Tobie rabat, a Ty będziesz miał zadowolonego Klienta, który być może poleci Cię swoim znajomym).

31. Firma sprzątająca. Wsie to często miejsce zamieszkania starszych osób. Osoby takie często nie są w stanie same poradzić sobie z trudniejszymi czynnościami domowymi, jak np. mycie okien, kiedy trzeba wspiąć się na krzesło czy drabinę.

32. Zakupy z dostawą do domu. Ciekawy biznes na wieś, gdzie Klientami mogą być zarówno osoby starsze, jak i osoby zapracowane.

33. Opieka nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Do powyższych punktów związanych z usługami sprzątania oraz dostarczania do domu zakupów, warto również dodać usługę w postaci opieki nad seniorami czy osobami niepełnosprawnymi. Może to być różny wymiar czasu opieki, w zależności od zapotrzebowania Klientów, np. 2h dziennie.

34. Pranie i czyszczenie chemiczne lub karcherem. Oferta prania, również z dojazdem do Klienta i czyszczenie obić meblowych, dywanów czy kostki brukowej.

35. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego. Ludzie nieustannie coś remontują, co tworzy dodatkowe opcje możliwości biznesowych. Wypożyczalnie sprzętu budowlanego często występują w dużych miastach, jednak na wsiach w mniejszym stopniu. Remonty i budowy prowadzone są jednak wszędzie, niezależnie od lokalizacji.

Pomysły na działalność na wsi związaną z dziećmi

36. Kolonie dla dzieci. Zaczyna się temat dla osób uwielbiających pracę z dziećmi. Organizowanie kolonii dla dzieci idealnie zgra się w czasie z pracą nauczycieli, którzy będą mieli wolne wówczas, gdy dzieci mają czas ferii czy wakacji. A może jako studentka czy student wrócisz na okres wakacji z miasta na wieś i będziesz mieć dużo wolnego czasu na zorganizowanie takiej kolonii.

37. Domowe przedszkole lub klub dziecięcy. Rodzice małych dzieci po pracy muszą czasami coś wykonać – wizyta u lekarza, stomatologa, pilny wyjazd, większe zakupy czy remont w domu. W tym czasie można dziecko zostawić na kilka godzin w takim właśnie miejscu, jak klub dziecięcy.

38. Organizacja imprez dla dzieci. Jak zorganizować kolejne urodziny dziecka? Czy trzeba wynająć dużą, dmuchaną zjeżdżalnie? Może wynająć animatora do zabaw? Niektórzy rodzice zadają sobie takie pytania, gdy zbliżają się urodziny ich pociech. Jeżeli otworzysz biznes rozwiązujący te problemy, to rodzice na pewno będą Ci wdzięczni.

39. Korepetycje. Matematyka, język angielski, język niemiecki, fizyka to tylko te popularniejsze przedmioty, z których oferowane i poszukiwane są korepetycje. Idealny pomysł na biznes na wsi, w miasteczku czy dużym mieście.

40. Nauka gry na instrumentach. To kolejny ciekawy sposób na zarabianie obok korepetycji, który wymaga nauczania innych osób. Nie tylko dzieci, ale również dorosłych.

41. Szkółka sportowa. Może to być szkółka piłkarska, koszykarska czy siatkarska. A może będziesz nauczycielem jazdy na rolkach lub karate?

Biznes Internetowy, jako pomysł na biznes na wsi

Oczywiście biznes Internetowy można często prowadzić z jakiegokolwiek miejsca, nie tylko na wsi, ale uznałem, że warto również o tym wspomnieć. Biznes Internetowy można bowiem prowadzić także na wsi.

42. Regionalny portal Internetowy. Ludzie lubią czytać o tym, co dzieje się wokół nich. Zostań dziennikarzem swojej lokalnej społeczności. Jeżeli będzie to robił ze starannością, to być może lokalne firmy będą chciały się u Ciebie reklamować.

43. Sklep Internetowy. Jeżeli to nie będzie rodzaj sklepu w formie dropshippingu, to na wsi zazwyczaj jest więcej miejsca, niż w mieszkaniu, do wykonywania tego rodzaju działalności gospodarczej. Piwnica w domu, przerobione pomieszczenia gospodarcze czy garaż.

44. Tworzenie stron internetowych. Wymaga umiejętności, ale strony www można tworzyć za pomocą CMS-ów, czyli Systemów Zarządzania Treścią. Szacuje się, że ponad 40% wszystkich stron w Internecie jest zbudowanych za pomocą WordPressa.

45. Pozycjonowanie stron internetowych. Jeśli strona internetowa już istnieje to warto ją pozycjonować. Są to wszelkie procesy, dzięki którym strona powinna wyświetlać się wyżej w wynikach wyszukiwarek internetowych, np. w Google.

46. Grafik komputerowy. Również wymaga umiejętności, ale coraz więcej osób potrzebuje prostszych grafik do mediów społecznościowych, które można wykonać np. w Canvie.

47. Inne usługi online – copywriter, księgowość, szkolenia, doradztwo.

Pozostałe pomysły na biznes

48. Sklep spożywczy. Według mnie, w tych czasach, to bardziej ryzykowny biznes, niż lata temu. Nawet na wsiach i w małych miasteczkach powstaje coraz więcej sklepów sieciówek, z którymi nie mamy szans konkurować ceną. Ciekawym pomysłem jest natomiast sklep przy domu, z dzwonkiem dla Klientów, gdy nie musimy czekać na Klientów w sklepie, ale można zająć się sprawami domowymi i wykorzystywać ten czas w oczekiwaniu na Klientów.

49. Kwiaciarnia. Kolejny biznes, który wymaga od nas posiadania lokalu. Kwiaciarnie coraz ciężej spotkać na wsiach. Częściej pojawiają się w centrach miasteczek i przy rynkach.

50. Automatyczna lub ręczna myjnia samochodowa. W przypadku myjni, jeżeli nie ma konkurencji, to nie musi ona znajdować się w często uczęszczanym miejscu. Może być zlokalizowana nawet w bocznej dróżce, a i tak Klienci powinni się pojawić. Jeżeli tylko cena i jakość będzie odpowiednia.

51. Dom weselny. To już dość spory biznes. Wymaga dużej sali i pomieszczeń przystosowanych do gastronomii z odpowiednim sprzętem. Jednak w przypadku tego biznesu, terminy zarezerwowane są bardzo często już na rok lub więcej do przodu.

52. Paintball. Czyli coś dla sympatyków adrenaliny. Jeżeli posiadasz działkę, to można ją przekształcić w pole do paintballa. Fajnie, gdy są na polu stare, opuszczone budynki, ale da się to również zrobić wykorzystując naturę w postaci lasu czy też kupując używane rzeczy z popularnym portali ogłoszeniowych.

53. Boisko sportowe. A nawet bardziej namiot piłkarski lub z kortem do tenisa. Biznes w postaci typowego, otwartego boiska piłkarskiego czy kortu do tenisa może nie przynosić zysków, ponieważ mamy w Polsce dużo orlików. Natomiast na okres zimowy wiele osób również chce uprawiać sport i wówczas hala w postaci namiotu może być ciekawym pomysłem na biznes na wsi.

54. Sprzedaż wyrobów regionalnych i tradycyjnych. Tutaj wszystko zależy od kreatywności. Mogą to bowiem być wyroby regionalne, czyli to z czego słynie miejscowość lub cały rejon. A może to być po prostu coś, co naprawdę lubisz robić.

55. Farma fotowoltaiczna. Jest o tym dość głośno w ostatnim czasie. Jest wiele ogłoszeń i reklam firm, które oferują wydzierżawienie Twojej działki, na której powstanie farma paneli fotowoltaicznych. Należy jednak dobrze przeanalizować umowę, którą trzeba podpisać.

56. Pole namiotowe/kemping. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu działki w ciekawym turystycznie miejscu, to możemy wykorzystać jej część na pole namiotowe.

57. Tartak i obróbka drewna. O ile tartak to konieczność posiadania większej ilości miejsca, odpowiedniego parku maszynowego i dużego samochodu, to o tyle obróbka drewna może być dla każdego. Wystarczą na początek podstawowe sprzęty jak piła, wiertarka czy szlifierka, aby wykonać coś ciekawego z drewna.

Jaki biznes na wsi
Jaki biznes na wsi

58. Park rozrywki/park tematyczny. Park rozrywki możemy zaprojektować dowolnie. Może to być mini wesołe miasteczko, a może tor wyścigowy samochodzików na akumulator dla dzieci Parki tematyczne kojarzą nam się natomiast najbardziej z motywem dinozaurów, krasnali, miniatur czy bajkowe. Park tematyczny może być jednak powiązany z czymkolwiek, wystarczy puścić wodze fantazji.

59. Park linowy. Park linowy wymaga terenu oraz odpowiedniego przygotowania toru lub torów do pokonywania dzięki czemu idealnie trafia w kategorię pomysły na biznes na wsi. Poza terenem, w dalszej kolejności należy pomyśleć o instruktorach oraz o odpowiednim sprzęcie.

60. Kursy i szkolenia np. survival. W zależności od tego czy będą to szkolenia stacjonarne czy terenowe to wymagają one albo sali szkoleniowej albo działki. Chyba, że będą to szkolenia on-line.

61. Spływy kajakowe/wypożyczalnia kajaków. Jeżeli w pobliżu jest rzeka lub duże jezioro to może warto zainwestować w zakup kajaków oraz przyczepki?

62. Fitness, zumba. Popularność aktywności fizycznej prawdopodobnie nigdy nie spadnie. Ludzie bowiem chcą być szczupli, wysportowani i aktywni.

Jak znaleźć pomysł na biznes na wsi?

Postaraj się zbudować firmę wokół lokalnych, wiejskich potrzeb. Zapytaj znajomych, rodziny, sąsiadów czego im brakuje w okolicy. Może popytaj w Internecie. Przypuszczam, że istnieje grupa na Facebooku dotycząca Twojej miejscowości. Ludzie lubią się dzielić tym, co myślą. A może któryś z tych pomysłów uda się zrealizować?

Jeżeli masz jeszcze inne propozycje na pomysł na biznes na wsi to serdecznie zachęcam do podzielenia się nim. A jeśli masz doświadczenia z zrealizowanego pomysłu to tym bardziej zachęcam do podzielenia się swoimi przemyśleniami i wnioskami 🙂

Jeżeli powyższa tematyka jest dla Ciebie interesująca to zapraszam również do zapoznania się z podobnymi artykułami:

  • Pomysł na biznes w małym mieście jest to wpis analogiczny do powyższego z tą jednak różnicą, że dotyczy pomysłów na firmę w małym mieście,
  • Jeżeli interesują Cię z kolei pomysły na biznes w domu to ten artykuł powinien Ci przypaść do gustu, ponieważ pojawiają się w nim realne możliwości prowadzenia firmy z zacisza własnego domu czy też mieszkania,
  • Artykuł zatytułowany wypożyczalnia dotyczy w całości pomysłów na firmy, które oferują wszelkiego rodzaju wypożyczanie. Znajduje się w nim naprawdę dużo pomysłów na biznesy związane w pożyczaniem, dzierżawieniem czy wynajmowaniem przedmiotów,
  • Natomiast wpis pomysł na biznes: wypożyczalnia sukienek jest to publikacja w całości poświęcona temu jednemu, konkretnemu zagadnieniu. Opisane są w niej koszty otwierania tego rodzaju działalności, potencjalne zarobki oraz kwestie związane z prowadzeniem tego biznesu,
  • A po prostu zobacz tag pomysły na biznes, gdzie można sprawdzić wszystkie artykuły na blogu Praktyczne Finanse związane właśnie z pomysłami na działalność gospodarczą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *